$
בארץ

ליברמן: האוצר קיצץ לביטחון 6 מיליארד שקל בניגוד לסיכומים

שר הביטחון התייחס להסכם שנחתם בין כחלון לשר הקודם יעלון, לפיו מערכת הביטחון לא תבקש סכום נוסף: "העיקרון הזה היה כמובן הדדי - שגם משרד האוצר לא יבוא למשרד הביטחון ולא יוריד"

עמרי מילמן 10:2704.03.18

שר הביטחון אביגדור ליברמן, אמר היום (א') בפתח ישיבת הוועדה המשותפת בכנסת לתקציב הביטחון כי "צריך לשים דברים על דיוקם. עם סיכום תר"ש גדעון בשנת 2015 (התוכנית הרב שנתית של צה"ל-ע"מ) סוכם עם משרד האוצר, שזה הסכום הסופי ושמערכת הביטחון לא תבוא יותר בשום בקשה נוספת, למעט אם יחול שינוי מהותי במצב הביטחוני." ליברמן התייחס למעשה להסכם שנחתם בין שר האוצר משה כחלון לשר הביטחון לשעבר משה יעלון לגבי תקציב הביטחון, הסכם שהתחייב לקבלו עם כניסתו לקואליציה. הסכם זה מעולם לא פורסם במלואו לציבור, וזכה לביקורת רבה מצד מבקר המדינה לגבי הדרך שנעשה והחורים הקיימים בו.

ליברמן הוסיף כי "העיקרון הזה היה כמובן הדדי - שגם משרד האוצר לא יבוא למשרד הביטחון ולא יוריד, בכל פעם, עוד מיליארד ועוד מיליארד. נכון להיום, היקף הקיצוץ הרוחבי, שביצע האוצר בתר"ש גדעון, עומד על 6.2 מיליארד שקל, במסגרת קיצוץ רוחבי. בנוסף לכך הורידו לנו עוד 2.1 מיליארד שקל, מטלות שעליהן החליט הקבינט, בלי קשר ומחוץ למשימות שהופיעו בתר"ש גדעון, כמו הקמת המכשול בעוטף עזה.

 

"אנחנו לא מבקשים שום תוספת. אנחנו מבקשים להחזיר את התקציב לסכום המקורי, כפי שהופיע בתר"ש גדעון. פה אין עניין של פרשנות, זו פשוט אריתמטיקה. לא נוכל להמשיך ולהשלים את תר"ש גדעון ללא פתרון מניח את הדעת לנושא הזה. אני מקווה שנצליח להגיע לסיכום עם האוצר בימים הקרובים".

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן שר הביטחון אביגדור ליברמן צילום: אוראל כהן

 

דבריו של ליברמן נאמרו הבוקר במסגרת הדיון המסכם של הוועדה המשותפת לתקציב הביטחון, המשותפת לוועדת הכספים וועדת החוץ והביטחון של הכנסת, לקראת אישור תקציב המדינה שאמור להתקיים בשבוע הבא בכנסת. בישיבה השתתפו שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט, מנכ"ל משרד הביטחון אלוף (מיל') אודי אדם וראש אגף התקציבים במשרד האוצר שאול מרידור. למרות המחלוקת בין המשרדים, כדי לא לעכב את אישור התקציב בממשלה, סוכם בבוקר אישור התקציב באמצע ינואר כי יקום צוות בראשו יעמוד ראש המל"ל שיבחן את הדרישות התקציביות של מערכת הביטחון ויגיש את המלצותיו לקבינט אחרי פסח. אז התקציב כבר אמור להיות מאושר.

 

בהתייחסו לבובת החייל שנתלתה ביום שישי בשכונת מאה שערים, אמר ליברמן כי"הזעזוע שלי הוא כפול, גם מעצם העובדה שראינו בסוף השבוע בובה של חייל, תלויה מעל הגגות במאה שערים, וגם מכך שאף חבר כנסת ואף נציג של מפלגה חרדית לא גינה את המעשה. זה לא יכול להיות. אפשר להתווכח על חוק הגיוס, אנחנו יכולים להתווכח על התקציב. זה שבמדינת ישראל, בירושלים בירת ישראל, מעל הגג, אנחנו רואים, פעם אחר פעם בובה תלויה של חייל ואין שום גינוי מצד אף דמות פוליטית, אף מנהיג ברחוב החרדי, זה דבר חמור ביותר. אי אפשר פה לעבור לסדר היום."
בטל שלח
    לכל התגובות
    x