שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

פרסום ראשון

אנרג'יאן השלימה הסגירה הפיננסית לפיתוח שדות הגז כריש ותנין

החברה היוונית חתמה על הסכמים בהיקף כולל של 1.25 מיליארד דולר מול ארבעה בנקים, בהם הפועלים

ליאור גוטמן 23:2803.03.18

חברת אנרג'יאן היוונית השלימה בימים האחרונים את הסגירה הפיננסית הרשמית לצורך פיתוח שדות הגז כריש ותנין.

 

המימון שהיקפו כ-1.25 מיליארד דולר הושלם באמצעות חתימת כלל המסמכים מול ארבעה בנקים, מהם אחד מקומי (הפועלים) ושלושה זרים - נטיקסיס, שאחראי על הגיבוי הפיננסי של הבדיקות הטכניות של המאגרים, לרבות מתווה הפיתוח; סוסייטה ז'נרל האחראי על הפעילות מחוץ לישראל; ומורגן סטנלי שאחראי על הצד הלוגיסטי, לרבות גיבוש מסמכי ההלוואות ואישורם. מי שפרש מחבילת המימון הוא סיטי בנק, שהיה אמור להיות הבנק החמישי שמגבש את חבילת המימון.

 

מתיוס ריגאס, מנכ"ל אנרג'יאן מתיוס ריגאס, מנכ"ל אנרג'יאן צילום: יריב כץ

 

בשל פרישתו, ארבעת הבנקים האחרים הגדילו במעט את היקף המימון שלהם מכ-250 מיליון דולר לכל בנק במקור לכ-300 מיליון דולר. המימון הוא דולרי לטווח קצר מאוד (3.8 עד 4 שנים, תלוי בבנק). עם השלמת המימון ההערכות במשק האנרגיה הן שהפיתוח הרשמי מאגרי כריש ותנין (FID) יוכרז עד פסח הקרוב, כאשר מועד הפעלת המאגרים הוא בין נובמבר 2020 למרץ 2021.

 

מאגרי כריש ותנין מכילים על פי ההערכות בין 80 (מוכח) לכ־135 (אופציונלי) מיליארד מ"ק של גז טבעי. בשנה האחרונה חתמה אנרג'יאן על שורת הסכמי גז מול תחנות כוח פרטיות, כאשר החוזה הגדול (40 מיליארד מ"ק) נחתם מול החברות שבשליטת עידן עופר, לרבות בזן וכיל. המחיר הממוצע של הגז שיימכר משם נע סביב 4.2 דולרים ליחידת אנרגיה, זול בכ-8% ממתוה הגז הממשלתי ובכ-30% ממחיר הגז אותו משלמת חברת החשמל למאגר "תמר".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x