$
דעות

תיק 4000

חקירת בזק: המסלול המהיר לכתב אישום

גם אם החשדות נגד נתניהו בתיק בזק יתגבשו להפרת אמונים בלבד הם עדיין חמורים בהרבה מהחשדות בתיקים 1000 ו־2000. כל העיניים נשואות - שוב - ליועמ"ש מנדלבליט

משה גורלי 06:4104.03.18
נראה שחקירת ראש הממשלה בנימין נתניהו באזהרה בשישי האחרון העלתה את תיק בזק החדש על המסלול המהיר והישיר להמלצה על הגשת כתב אישום. לבטח מצד המשטרה, אם חוק ההמלצות החדש לא ישתיק את מסקנותיה. תיק 4000, העוסק בבזק, נראה כרגע חזק וברור בהרבה מקודמיו, תיק 1000 ותיק 2000, אף שבראשון המתת (מתן השוחד) היתה מוחשית וברורה בצורת סיגרים, שמפניות ותכשיטים, ובשני יש הקלטות מפלילות לכאורה.

 

תיק 1000 ותיק 2000 נדמים בעיקר כסוג של מטרדים בעיני היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. הגועל שבהם גובר על הממד הפלילי, וגם אם יתגבשו לכדי כתבי אישום יתקשה מנדלבליט להתמודד עם הטענה הציבורית, שלפיה לא מפילים ראש ממשלה בגלל סיגרים. לעומתם, תיק בזק החדש מספק לכאורה מתווה של שחיתות שלטונית, שמצדיק כתב אישום שיפיל את נתניהו.

 

כאן כבר לא מדובר בנהנתנות או כוחנות שגלשו לשחיתות ספק פלילית, אלא ברתימת משרד ממשלתי לרווחת מונופול על חשבון הציבור, ובעקיפין גם על חשבון היועץ עצמו, לאחר שנתניהו התעלם מהנחייתו לסלק את ידיו ממשרד התקשורת. לנתניהו היה אסור מלכתחילה לעסוק במשרד זה גם בשל קשריו עם אלוביץ' וגם בגלל היגיון פשוט של תקינות שלטונית וציבורית: ראש ממשלה ייטיב לשרת את הציבור אם יתרכז בענייני ביטחון, חוץ וכלכלה, ולא כשהוא להוט ואובססיבי לבחוש בכל אמצעי התקשורת במדינה.

 

להוכיח מודעות לזיקה

 

המתווה הפלילי בתיק בזק החדש אינו פשוט. לכאורה, נתניהו קיבל סיקור חיובי באתר וואלה, שבאחזקת בזק של אלוביץ', בתמורה לרגולציה ממשלתית שהיטיבה עם חברת התקשורת. כעת, כדי להוכיח שוחד, יש להוכיח את מודעות נתניהו לזיקה שבין הסיקור להטבה הרגולטורית. ללא הוכחת מודעות זו התיק נותר במגרש הפרת אמונים בשל ניגוד העניינים החמור. ובכל זאת, אף שעבירה זו קלה יותר במדרג הפלילי מעבירת השוחד, הרי שהפרת אמונים בתיק 4000 חמורה יותר מאישומי השוחד בתיקים 1000 ו-2000. שכן העשרת אלוביץ' במיליארד שקל על חשבון הציבור במסגרת הפרת אמונים חמורה יותר ממיליון שקל שניתנו כשוחד בסיגרים ושמפניות מול תמורות די קלושות.

 

מנדלבליט ונתניהו מנדלבליט ונתניהו צילום: אוהד צויגנברג

 

המכלול הראייתי בתיק 4000 מורכב בשלב זה מעדות עד המדינה ומנכ"ל משרד התקשורת המושעה משה פילבר; עדות מנכ"ל וואלה אילן ישועה; המסרונים שהוחלפו בין רעייתו של אלוביץ' איריס לשרה נתניהו; האזנות סתר ושיבושים המיוחסים לאלוביץ' ולמקורבו של נתניהו ניר חפץ; ואולי גם שקרים שנמסרו בחקירה המיוחסים לחשודים המרכזיים ובהם גם ראש הממשלה עצמו. לפי המשטרה, מכלול זה לא יכול אלא להוביל למסקנה של שחיתות פלילית.

 

אך כמו בכל תיקי צווארון לבן התביעה מתמקדת בתמונה השלמה, בשעה שההגנה שואפת לפרק את השלם לחלקיו כדי למצוא את החלק שבו אפשר לעורר ספק סביר. ההגנה עשויה לטעון שהרגולציה המיטיבה שניתנה לבזק לגיטימית ונתמכה בחוות דעת מקצועיות. כך גם הסיקור החיובי מצד וואלה ייטען כלגיטימי הן כקו מערכתי והן כדרישה "על רקע אידיאולוגי", כפי שטענו בני הזוג נתניהו בחקירתם. התביעה כמובן תשלול טענות אלה, בעיקר באמצעות הג'וקרים שלה - עדי המדינה פילבר ועד התביעה ישועה, הפרכת חוות דעת מקצועיות ושלל עדויות והקלטות מסבכות.

 

מנדלבליט לחץ על דוושת הגז

 

נראה שתיק בזק הנוכחי חסר את ראיית הזהב שתקשור את נתניהו ישירות למתווה המושחת. בשיחות שערכתי לאחרונה עם שניים ממקורביו לשעבר הוא תואר כפרנואיד שאין סיכוי להקליט אותו. "התוצאה היא שתמיד זו תהיה מילה שלו נגד מילה של אחרים", אמר אחד המקורבים, בשעה שהאחר טען כי "ללא שרה, ביבי היה היום עם 70 מנדטים וללא תיקים פליליים". ניתן להתווכח על שתי ההערכות אבל קשה להמעיט בתרומתה של שרה לאובססיית המתנות והדרישה לסיקור חיובי.

 

בתיק בזק נהפכה עדותה של שרה במהרה לחקירה באזהרה שקשרה בין הסיקור החיובי לרגולציה לבזק, כמו שניתן ללמוד מהמסרונים שהחליפה עם איריס אלוביץ'. עם זאת, לא ברור כמה המסרונים הם בעלי משקל לנוכח הקושי המשפטי להשתמש בעדות אשה נגד בעלה, וגם מול טענת ההגנה של ראש הממשלה כפי שנמסרה בתיק 1000: לדבריו, הוא לא ידע על המסרונים של שרה לאלוביץ' כפי שלא ידע עד הזרמת המתנות אליה.

 

המשטרה הפיקה ושיווקה את יום שישי האחרון כמבצע משולב עם חקירות מקבילות שפוקחו בידי חדר פיקוד. המשטרה הכינה את הציבור לארבע חקירות מקבילות (בני הזוג נתניהו, חפץ ואלוביץ') שצמחו לשש, בתוספת איריס אלוביץ' ובכיר לשעבר במשרד התקשורת. כך בונים דרמה לשיאה. אך הפעם, בניגוד ליום המעצרים הגדול לפני כשבועיים, מפכ"ל המשטרה לא המתין בעצמו לעצורים במשרדי להב 433. כנראה רוני אלשיך החליט לקחת צעד אחורה כדי להרחיק את עצמו ממה שנדמה כלהט מיותר שאחז בו.

 

השאלה שמטרידה את נתניהו היא אם להט דומה אחז גם ביועמ"ש, שעד לאחרונה נטען נגדו כי הוא מורח ומשבש את החקירות. עתה, משאישר מנדלבליט את חקירתם המקבילה של נתניהו ורעייתו ולאחר שהפרקליטות התעקשה להמשיך להחזיק במעצר את אלוביץ' וחפץ למרות חלופת המסרונים בין השופטת ונציג רשות ני"ע, ניכר שהיועמ"ש העביר את הרגל מדוושת הבלם לדוושת הגז. עדיין מוקדם לנתח את התנהלותו בסבך הפרשות אבל נראה שתיק 4000 החדש מהווה עבורו נקודת מפנה ועליית מדרגה ביחס לתיקי 1000 ו־2000.

 

אם תיק בזק זה הוא ליגת העל לעומת התיקים הקטנים יותר, הרי שתיק 3000, העוסק ברכישת הצוללות מטיסנקרופ, מהווה את ליגת האלופות, הגביע הקדוש בכבודו ובעצמו. בשלב זה נתניהו נמצא מחוץ למעגל החשודים בתיק זה, בעיקר בשל שתיקתם של מקורביו־פרקליטיו דוד שמרון ויצחק מולכו. נתניהו נהנה עד לאחרונה מחסינות דומה גם בתיק 4000, עד שהמשטרה הפקיעה את התיק מרשות ני"ע והפכה בזריזות את פילבר לעד מדינה. נחישות זו הולידה גם את המעצרים הממושכים של אלוביץ' וחפץ, וגם את החקירה הכפולה של בני הזוג נתניהו. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x