$
בארץ

רפורמת הסיעוד: למרות הסיכומים - אלאלוף רוצה לאפשר טיפול בבית גם ברמת הסיעוד הנמוכה

זאת בניגוד לסיכום בממשלה לפיו הגמלה תינתן רק במזומן או בשירותים מחוץ לבית. רק ביום רביעי הודיעה הממשלה על מתווה מוסכם לרפורמת הסיעוד. אגף התקציבים מתנגד: עלות היוזמה - חצי מיליארד שקל

שחר אילן 20:0326.02.18
רק ביום רביעי הודיעה הממשלה על מתווה מוסכם לרפורמת הסיעוד וכבר הוא נפתח מחדש. יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת ח"כ אלי אלאלוף מכולנו דורש לאפשר גם למקבלי גמלת סיעוד ברמה הנמוכה לקבל שעות סיעוד בבית. זאת בניגוד לסיכום בממשלה לפיו הגמלה תינתן רק במזומן או בשירותים מחוץ לבית.

 

העובדה שאלאלוף מרכז את נושאי הרווחה במפלגתו של שר האוצר משה כחלון, כולנו, מסבכת את התמונה. שר הרווחה חיים כץ שהיה שותף לסיכום לממשלה הבהיר שאם אלאלוף יקבל את הסכמת האוצר הוא יתמוך. לעומת זאת, אנשי אגף התקציבים באוצר הודיעו שהם מתנגדים בחריפות ליוזמת אלאלוף בטענה שעלותה חצי מיליארד שקל.

 

רפורמת הסיעוד, שהיא אחד הפרקים החשובים בחוק ההסדרים, מגדילה את התקציב המיועד למטרה זו ב-1.1 מיליארד שקל ומגדילה את כמות שעות הטיפול שמקבלים קשישים שנמצאים במצב סיעודי קשה. עם זאת, היא פוגעת מאוד ב-40 אלף קשישים שישובצו ברמה הנמוכה ביותר. על פי הצעתה חוק המקורית הם יוכלו לקבל רק 1,000 שקלים סיעודיים במקום עשר שעות טיפול בבית עד היום, ששוויין מוערך ב-2,500 שקל לחודש.

יו"ר ועדת העבודה והרווחה אלי אלאלוף ושר העבודה והרווחה חיים כץ. כץ הודיע שיתמוך אם האוצר יאשר יו"ר ועדת העבודה והרווחה אלי אלאלוף ושר העבודה והרווחה חיים כץ. כץ הודיע שיתמוך אם האוצר יאשר צילום: עמית שעל, עמית שאבי

 

בשבוע שעבר גובש בין שרי האוצר, הרווחה והבריאות מתווה משופר שקבע שהקשישים יוכלו לבחור בין שתי אפשרויות: קבלת 1,205 שקלים במזומן או קבלת שירותים סיעודיים בשווי 2,500 שקלים. אבל השירותים שיוכלו לקבל לא יכללו טיפול סיעודי בבית ויתמקדו בביקור במרכזי יום.

 

אלא שבדיון שנערך היום (ב'), הציע היו"ר אלאלוף לתת לקשישים ברמה הקלה לבחור בין שלוש אפשרויות: קבלת 1,205 שקלים באישור עובד סוציאלי כי סכום זה מספיק לצורכי המבוטח; או קבלת שירותים שונים שבתוכם 5 שעות טיפול בבית או קבלת 1,200 שקל ו-5 שעות טיפול אישי בבית. כל זאת, בטענה שאם מציעים לקשישים שירותים בשווי 2,500 שקל, אין סיבה שלא יכללו טיפול בביתם.

 

נציגי אגף התקציבים במשרד האוצר, אלון מסר ואייל מדן, הודיעו כי הממשלה מתנגדת להצעתו של אלאלוף, מכיוון שהצעה זו דורשת תוספת תקציבית של כחצי מיליארד שקלים.

 

יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים הנכנסת, ענבל חרמוני, אמרה ש"אנחנו מתנגדים לבחירה בכסף. זה פתח לניצול ואין איך לפקח על זה. נוכחות אנשים בבית, כמו מטפלים סיעודיים, מסייעת במניעת התעללות". חרמוני הוצאה מהדיון לאחר שהתפרצה לדברי היו"ר אלאלוף והשר כץ והוזהרה מספר פעמים. השר כץ כינה את התנהגותה "בריונית".

 

השר כץ אמר ש"הצעת החוק הזאת משפרת את מצב הנזקקים באלף מונים. אנחנו תמיד רוצים יותר, אבל לא יודעים להביא יותר כרגע". מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי, מאיר שפיגלר אמר ש"אין דבר כזה מושלם, אבל יש כאן שיפור ניכר של המצב הקיים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x