בארץ

בלעדי לכלכליסט

הממשלה עוקפת את האיסור של חיפה להזרמת אמוניה

הוועדה לתשתיות לאומיות מקדמת בניית מתקן ימי ויבשתי ליבוא אמוניה מאוניה שתעגון סמוך לחוף. עיריית חיפה דורשת בדיקת חלופות בכל הארץ

ליאור גוטמן 08:1726.02.18

הוועדה לתשתיות לאומיות אישרה בשבוע שעבר החלטה העוקפת את האיסור המוניציפלי של עיריית חיפה לייבא אמוניה לאזור מפרץ חיפה. הוועדה הורתה לקדם תוכנית לבניית מיקשר ימי לייבוא אמוניה שיקובע במרחק כ־1.5 קילומטר מקו החוף.

 

 

 

 

 

בהחלטת הוועדה, שהגיעה לידי "כלכליסט", נכתב שיש לפרסם לפי חוק התכנון והבנייה הודעה "בדבר הכנת תוכנית להקמת תשתית לאספקת אמוניה" שתכלול שני חלקים. הראשון הוא החלק הימי של העבודות והוא אמור לכלול "מרחב חיפוש ימי למיקום המיקשר והצנרת הימית עד לנקודת הנחיתה בחוף". השני הוא החלק היבשתי והוא אמור לכלול "קטע חופי חדש מנקודת הנחיתה של הצנרת הימית עד לחיבור עם הצנרת הקיימת, עד לגדר מפעל חיפה כימיקלים", וזאת בכפוף לחוות דעת משפטיות שיוגשו בהמשך.

 

מכל האמוניה שהושבת מכל האמוניה שהושבת צילום: זהר שחר

 

בעיריית חיפה שהוזמנה לדיון קיבלו את הקידום הממשלתי בתדהמה, ובהבנה שהמאבקים המתמשכים בין הממשלה לעירייה לא הסתיימו.

 

לאחר החלטת הממשלה להציב אוניית אמוניה במפרץ חיפה מרחק כ־2 ק"מ מהחוף, כזו שתוכל להתחבר בצנרת ימית ישר למפעלי חיפה כימיקלים ולהזין אותה באמוניה. האוניה תעמוד שם 4 עד 5 ימים, דבר שהופך את הסיכון שבהצבתה בדומה לזה שהיה קיים בהפעלת המכל הצפוני של חיפה כימיקלים שהושבת בשנה שעברה. רק שבמקום שהאמוניה תאוחסן על קן החוף, היא תוצב במרחק קצר מהחוף.

 

לאחר שעיריית חיפה לא נתנה רישיון עסק להפעלת האוניה מקדמת הממשלה הצעת חוק ("עוקף יונה יהב") שעיקרו: ראש עיר לא יעכב הקמת תשתית לאומית. החוק אושר בשבוע שעבר לקריאה שנייה ושלישית בכנסת.

 

ביולי האחרון אישרה הממשלה בהחלטה כוללת את הפתרונות לייבוא אמוניה למפרץ חיפה. התוכנית להצבת אוניה שם אמורה לקבל אישור בניה תוך חצי שנה והפעלה מלאה תוך 21 חודש מיום גיבוש התוכנית. כדי לוודא שהאמוניה מגיעה דרך המיקשר החדש נקבע בהחלטת הממשלה שיוקם צוות בין משרדי בראשות מנכ"ל האוצר שי באב"ד לפיקוח אחרי המהלך.

 

מפעל האמוניה הושבת ושלח 250 עובדים לחופשה ללא תשלום בלי תאריך קבוע עד להפעלת המתקנים מחדש. עד היום חלק מהעובדים יושבים בבית ארבעה חודשים ללא משכורת.

 

מעירית חיפה נמסר בתגובה כי "החלטת הממשלה לאשר מיקשר ימי לחיפה כימיקלים והגדרתו כתשתית לאומית אינה סבירה, מכיוון שמדובר בחברה עסקית פרטית. תחום החיפוש חלופות למיקשר חייב להיבחן על פני כל הארץ, ולא רק במפרץ חיפה מול אוכלוסיה של חצי מיליון נפש. לות"ל יש שיקול דעת לדרוש בחינת חלופות החורגות מהחלטת הממשלה - ואנו נעמוד על כך", נמסר מעיריית חיפה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x