$
בארץ

שקד מחריפה המתקפה: תגביל ייצוגיות נגד קופ"ח ותאגידי מים

בישיבת הכנסת שבה אושרה הגנה מתביעות ייצוגיות לרשות מקרקעי ישראל חשף משרד המשפטים כוונה לתת פטור לגופים נוספים ש"סובלים מסיכון גבוה לתביעות כאלה". היקף ההגנה עדיין לא ידוע, אבל המשרד שוקל לעגן אותו בחקיקה ראשית

שחר אילן 08:2926.02.18

מלחמתה של שרת המשפטים איילת שקד בתביעות הייצוגיות נמשכת. המועמדים החדשים לחסינות: תאגידי המים וקופות החולים. בדיון שנערך ביום שלישי שעבר בוועדת חוקה, חוק ומשפט, שבו אושר הצו המגביל הגשת תביעה ייצוגית נגד רשות מקרקעי ישראל (רמ"י), הסבירה נציגת משרד המשפטים עו"ד רוני נויבואר שגופים ציבוריים משני הסוגים האלה "סובלים כמו רמ"י מסיכון גבוה בתביעות ייצוגיות".

 

 

 

התוכנית להעניק הגנות מתביעות ייצוגיות לקופות החולים ולתאגידי המים נמצא עדיין בחיתוליו. "אנחנו לא יודעים עדיין איזה פתרון להציע לכל גוף", אמרה נויבואר. לדבריה, במשרד שוקלים לעגן את הההגבלות בחקיקה ראשית.

 

איילת שקד שרת המשפטים איילת שקד שרת המשפטים צילום: אוהד צויגנברג

 

השרה שקד פועלת בחודשים האחרונים להגביל את הגישה לתביעות ייצוגיות. לפני חודשיים, למשל, אישרה הכנסת את יוזמתה להעלות את האגרה על הגשתן ל־16 אלף שקל. הנימוק העיקרי של שקד להגבלת תביעות נגד המדינה הוא מניעת פגיעה בקופה הציבורית, שכן הפיצוי שמשלם הגוף הציבורי נגרע מקופת האוצר.

 

תשלומים אלה אכן מצטברים לסכומים נכבדים. ברמ"י טוענים שמספר התביעות הייצוגיות נגד הרשות עלה לאחרונה דרמטית, ושבשנתיים האחרונות הוגשו נגדה עשר תביעות כאלה בסכום מצטבר של יותר ממיליארד שקל. גם קופות החולים ותאגידי המים חשופים לתביעות דומות: בשנה האחרונה הוגשו בין היתר תביעות נגד קופת חולים מאוחדת על גביית תשלומים מחברים שנפטרו, ונגד תאגיד מי רעננה בשל חיוב לקוחות פרטיים על מים שמשמשים לניקוי רחובות.

 

בעוד ההגנות לקופות החולים ולתאגידי המים הן עדיין בגדר רעיון, הצו שמעניק הגנות לרמ"י קיבל ביום שלישי אישור סופי. הצו מרחיב מאוד את ההגנות שניתנו לרמ"י כבר היום כרשות ציבורית. חוק תובענות ייצוגיות מ־2006 מגביל מאוד את האפשרות להגיש תביעות ייצוגיות נגד המדינה. לפי החוק, אדם יכול לתבוע את המדינה על תשלומי חובה שהיא גבתה שלא כדין, אבל אפשרות זו מוגבלת לשתי שנות גבייה, ובטלה אם המדינה מפסיקה את הגבייה.

 

בית המשפט העליון פסק לפני כמה שנים שכאשר שרמ"י מבצעת פעולה מסחרית, כמו שיווק קרקעות, אפשר להגיש נגדה תביעה ייצוגית מכוח חוק הגנת הצרכן. הצו של שקד הופך זאת, ומעניק לה הגנה נרחבת גם בהיבטים המסחריים והצרכניים של עבודתה.

 

מהיום, על פי הצו, לא ניתן להגיש נגד רמ"י תביעה ייצוגית בנושאים כמו דמי היתר בעת תוספת בנייה, דמי שינוי ייעוד, דמי הסכמה ודמי שימוש. גם אם רמ"י גבתה תשלומי רשות לא חוקיים במשך עשרות שנים העובדה שתפסיק לגבות אותו תגן עליה מתביעה ייצוגית. אפילו אם תוגש נגדה תביעה והיא תפסיד, היא תידרש להחזיר את הסכומים רק שנתיים אחורה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x