$
בארץ

"הקלטת ששברה את פילבר": מנכ"ל "וואלה" הקליט את ההוראה לפרגן לנתניהו

אילן ישועה, מנכ"ל אתר "וואלה", מסר לחוקרי רשות ניירות ערך הקלטות של אלוביץ' שהורה להיטיב עם רה"מ ומשפחתו. גורמים במערכת אכיפת החוק: "הקלטת הייתה אחד הדברים המרכזיים שהפכו את פילבר לעד מדינה"

אלי סניור, ynet 07:5722.02.18

פרשת 4000: מנכ"ל אתר "וואלה", אילן ישועה, סיפק בימים האחרונים לחוקרים הקלטות שבהן נשמע בעל השליטה בבזק, שאול אלוביץ', כשהוא לוחץ עליו להעניק סיקור מפרגן לראש הממשלה בנימין נתניהו ולמשפחתו.  

 

הקלטות אלוביץ' סיפקו את פריצת הדרך בחקירת פרשת 4000, שבמסגרתה נבדק החשד להטיית הסיקור ב"וואלה" בתמורה להטבות רגולטוריות של משרד התקשורת לאלוביץ' והחברות שבבעלותו. ישועה זומן בימים האחרונים למסור עדות לחוקרי הרשות לניירות ערך ולהב 433, והחוקרים הבינו כי בכוונתו לשתף פעולה ולספר כיצד אלוביץ' לחץ עליו ומסר לו הוראות עריכה.  

 

שלמה פילבר בעת הארכת מעצרו בבית המשפט שלמה פילבר בעת הארכת מעצרו בבית המשפט צילום: אוראל כהן

 

אבל אז ישועה הדהים אותם, וסיפר כי הבין בזמן אמת שמשהו לא בסדר במסע הלחצים שהפעיל עליו אלוביץ' – והחל להקליט את השיחות ביניהם. כשישועה הציג לחוקרים את ההקלטה הראשונה, הלסתות נשמטו כששמעו במו אוזניהם כיצד מועברת לו ההנחיה המפורשת. 

 

פילבר לחוקרים: "אני שמח לסגור איתכם מעגל"

 

גורמים במערכת אכיפת החוק סיפרו כי "הקלטת הייתה אחד הדברים המרכזיים שהביאו לשבירתו של פילבר והפיכתו לעד מדינה". זאת לאחר שהוא התחיל להבין מה התרחש מעל ראשו בשעה ששימש מנכ"ל משרד התקשורת והיטיב עם אלוביץ'. הגורמים הוסיפו כי אחרי שהחליט לשתף פעולה לחץ פילבר את ידי חוקרי רשות ניירות ערך, אותם הכיר מהחקירה הקודמת, ואמר: "אני שמח לסגור איתכם מעגל".

 

ובתוך כך, חוקרי יחידת להב 433 ערכו אתמול עימותים בין ישועה לאלוביץ' ובין ישועה ליועץ ראש הממשלה לשעבר, ניר חפץ. החוקרים ממשיכים במקביל במאמצים לשכנע את חפץ להפוך לעד מדינה בפרשה. לשאלת החוקרים אם התיאור של ישועה מדויק, חפץ השיב: "את כל מה שיש לי להגיד עניתי לכם בעדות הפתוחה". 

 

 

 

 

אתמול גם הוארכו מעצריהם של מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר, ושל סמנכ"ל הפיתוח העסקי של החברה, עמיקם שורר, בשישה ימים נוספים. השופטת, רונית פוזננסקי-כץ, כתבה בהחלטתה כי "כעת, משצו איסור הפרסום הוסר, ניתן לומר בפה מלא כי מדובר בפרשה המקימה מעבר לחשד מבוסס לשחיתות חמורה. המעשים בוצעו לפי החשד על ידי נושאי תפקידים בכירים במערכת השלטון ובחברת בזק".

 

פרשת בזק החלה כאמור כחקירה של רשות ניירות ערך והסתיימה בהמלצה להעמיד לדין את בכירי החברה. לפי הסיכום שהועבר לפרקליטות, אלוביץ' נהנה כספית מעסקאות שאושרו באופן שמעלה חשד למרמה, ומנכ"ל משרד התקשורת פילבר פעל לטובת בזק תוך הסתרה מגורמי מקצוע, ואף הדליף לחברה מסמכים מסווגים כדי שייתנו הערות ויתאימו אותם לצורכיהם. 

 

תמיהות בנושא מעורבות פילבר לטובת בזק עלו גם בדו"ח מבקר המדינה מחודש יולי, והוא הורחק מתפקידו מאז שנחקר באזהרה בתחילת החקירה.  

 

השבוע פורסם ב-ynet כי המשטרה ביקשה מהרשות לניירות ערך את ממצאי החקירה במשך חודשים, אלא ששם סירבו בתוקף להעביר עד אשר יסיימו את ענייניהם הכלכליים עם החשודים. רק לאחר עזיבתו של ראש הרשות הקודמת חלה התקדמות בעניין ובאחרונה הועברו החומרים. אך במקביל לחקירת הרשות, המשטרה עבדה בשקט על הדמויות הבולטות בפרשה, בהם אלוביץ', פילבר, הנדלר ויועץ התקשורת של נתניהו לשעבר, ניר חפץ.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x