$
משפט

"פילבר היה נאמן לנתניהו אבל לא חסיד שוטה שלו"

מקורבי שלמה פילבר משרטטים את קווי האופי שהובילו את איש הסוד של נתניהו להפוך לעד המדינה נגדו. הם מתארים מצד אחד אדם נעים הליכות ולא כוחני ומצד שני ממוקד מטרה ופרויקטור, בעיקר לריצוי הבוס. "הוא הבין שזה הוא או נתניהו בכלא"

נאמן שנשבר. אין דרך אחרת לתאר את קורותיו של שלמה פילבר, בן לאצולת הציונות הדתית (בנם של צביה והרב יעקב פילבר) שחתך ממועצת יש"ע לזרועות נתניהו בליכוד.

 

 

 

פילבר, ממייסדי הישוב פסגות, ששימש בתפקידים בכירים במטה בנימין ככשרון עולה, בעל תואר ראשון במשפטים מאוניברסיטת בר אילן, ותואר שני במינהל עסקים מהקרירה האקדמית אונו, נשוי בשנית לאילנה, ומתגורר בפתח תקווה. הוא אב ל־7 ילדים שחווים יחד איתו את הירידה הכואבת ברכבת ההרים מאיש סודו ונאמנו של נתניהו – לעד המדינה נגדו.

 

"אני בספק אם הוא מסוגל נפשית להוציא את כל מה שיש לו בבטן ביחס לביבי, ויש כמובן גם את אלוביץ'. קשה לשפוט אדם שנמצא בכזאת צרה על הבחירה להיות עד מדינה, כנראה שהגיע לקצה גבול היכולת שלו להחזיק מעמד, ולמחיר שהוא מוכן לשלם. בין להיות נאמן מאוד לחסיד שוטה – יש ספקטרום וכל אחד ממוקם עליו לפי היכולות והחוזק שלו. אפשר לומר על פילבר שהוא נאמן אבל הוא לא חסיד שוטה", אומר אחד ממקורביו של נתניהו.

 

מקורב מעולם הציונות הדתית מספר כי "אני מכיר אותו משלבים מסוימים בעשייה שלו. הוא לא אדם חזק, אלא חלש ביכולת שלו להתמודד עם מצבים קשים, הוא ישר ואמיתי, הוא לא מושחת. הוא נשבר כשהבין ששום דבר לא יוצא לו מהסיטואציה הזאת, חוץ מלשלם מחיר בשביל מישהו אחר".

 

"אין לו עור של פיל"

 

אותו מקורב הוסיף כי "אני מכיר אותו כמנהל, הוא איש עדין באופי שלו, מתחשב, רך, נחמד לאנשים, לא בוס תובעני, לא אחד שמנחית החלטות, אין לו עור של פיל, לא אדם חזק. אני מניח שניתח את הסיטואציה, חשש שניר חפץ כבר מדבר ושאם לא יפתח את הפה – השתיקה שלו תהיה התאבדות".

 

לדברי המקורב, "אני לא יכול לדמיין שהוא עשה במודע משהו שהאמין שזה פלילי או מושחת. יכול להיות שגלש לאזורים אפורים. כשהטיב עם אלוביץ' ובזק – הוא לא חייב לקבל את דעת הפקידות המקצועית, אלא אם זה בניגוד מובהק לאינטרס הציבורי. שפילבר יעבור על החוק במודע? אין חיה כזאת. הוא לא אדם כזה. גם לא יצאה לו טובת הנאה מהסיפור הזה", הוא אומר. "כל מי שעסוק בעשייה יכול לגלוש לשטח האפור בקלות רבה".

 

 

 

 

בשנת 1996, בבחירות הישירות הראשונות שהתקיימו בישראל לראשות הממשלה, זמן קצר אחרי רצח רבין, נתניהו ניצח את מועמד מפלגת העבודה המכהן, שמעון פרס, והפך לראש הממשלה התשיעי של מדינת ישראל. החל מהתקופה הזאת פילבר הפך סמנכ"ל ואז מנכ"ל במועצת יש"ע. לקמפיין של מערכת הבחירות הזאת, ב־1996, גויס פילבר על ידי לימור לבנת, שהיתה מנהלת מטה ההסברה של ביבי לשמש בקומנדו התקשורתי של מערכת הבחירות הראשונה של נתניהו לראשות הממשלה. לבנת מספרת ל"כלכליסט" כי "הוא היה חריף ומלא פלפל. מומו סייע לנו בעבודת מטה ההסברה שהיתה סביב השעון. הוא היה תחקירן הראשי, זה אומר להביא את כל החומרים, ועוד בעידן שלפני האינטרנט".

 

שלמה פילבר בבית המשפט שלמה פילבר בבית המשפט צילום: אוראל כהן

 

גורם שעבד עם נתניהו אמר: "היה ידוע שלביבי יש חיבה לימניים חובשי כיפה, אורי אליצור, רון דרמר, ארי הרו, גיל שפר – וזאת רשימה חלקית. מומו היה הטייפ קאסט המושלם. זה התחיל מאידיאולוגיה ורצון לשנות, וכמו כולם במשך השנים, הוא התברגן, התבגר, ועבר מאידיאולוגיה לפרקטיקה יומיומית ופרנסה".

 

"היינו 'קומנדו' לביצוע דברים שלא עושים במיין סטרים של יועצי תקשורת ומטה רגיל" אומר חבר צוות הקמפיין. "קראנו לזה 'פרויקטים מיוחדים לדעת קהל', דרך לימור החל הקשר עם נתניהו, וההתקרבות לחוגי הליכוד הבכירים".

 

עד כמה עמוקה היתה הזיקה הרגשית לביבי?

"היתה שם הערכה עמוקה. זה לא אומר שמומו לא ידע להתלוצץ על חשבונו ולראות את החסרונות שלו, אבל גם מאוד העריך אותו כ'איש הנכון בתקופה הנכונה', למרות שמי שהיה בקומנדו הזה ידע גם לצחוק על חשבונו של נתניהו, גם כשעבדנו בשבילו, על כך שהוא מפזר הבטחות במקביל. זכור לי שצחקנו יחד על איך נתניהו הבטיח תפקיד מסוים למישהו, אבל הוא בעצם בכלל הבטיח למישהו שני, אבל בכלל התברר שזה כבר הובטח למישהו שלישי, אבל שמישהו רביעי קיבל את זה בסוף, ואז – נאמר שביבי מסוגל להגיד: 'חכו חכו, עוד נגלה מועמדים נוספים בהמשך'".

 

התרשמת שזיקה אישית, רגשית, או אחרת יכולה לגרום לו לעשות דברים לא לגיטימיים?

"כשהכרנו אז קיבלתי רושם שפילבר מאוד נורמטיבי, הוא למד משפטים, הוא לא אחד שיקח סיכונים שיגרמו לו לאבד את הרשיון. אם חושבים על היום – בטח לפעמים נסחפים, יש מצב של מדרון חלקלק ודק. יכול להיות שזה המקרה. שטיפונת ניסה להיות נחמד למישהו - וזה תורגם לדברים יותר אקטיביים. הוא הצטייר לי לחלוטין כאדם נורמטיבי. צריכה להיות סיבה ממש טובה לסטות מהנורמטיביות, אלא אם בחוסר מודעות הוא הידרדר לתחום האפור ומשם לשחור".

 

נתניהו הובס בבחירות של 1999 על ידי אהוד ברק, ואחרי מסע הרצאות ויעוץ פרטי חזר לפוליטיקה ב־2002 כשר החוץ למשך תקופה קצרה בת ארבעה חודשים בלבד (נובמבר 2002 עד פברואר 2003) בממשלת שרון. הוא קרא לפילבר לשמש ראש המטה שלו במשרד החוץ.

 

עובדים בלשכה זוכרים: "הוא היה מאוד מופנם, שקט, נעים הליכות, מאוד רשמי, לא האיש הכוחני שאפשר לדמיין, ואם כן – הוא לא הראה את זה. היו לנו שיחות קצרות וענייניות, מבחינתי הוא היה בסך הכל איש נעים. ומעל הכל היה מאוד מקורב לביבי. היה איש אמונו לחלוטין ב־100% מהאינטראקציה ביניהם. בתחושות שלי היה בנאדם מאוד טוטלי ונאמן לביבי. הוא היה נכנס אליו חופשי לחדר, לגמרי איש סודו. לבוא לדבר עם פילבר היה לבוא לדבר עם ביבי".

 

ואז עבר נתניהו לתפקיד שר האוצר, שבו שימש עד אוגוסט 2005 (לאחר מכן כיהן נתניהו כראש האופוזיציה בכנסת). בנקודת המעבר לאוצר נותק הקשר הצמוד בין נתניהו לפילבר, והאחרון עבר לשמש בתפקיד בכיר ברכבת. "הניתוק הזה לא היה מוסבר, בתקופה הזאת לא היינו בקשר, אבל על פניו היה נראה שקרה שם משהו", סיפר ל"כלכליסט" ידיד המשפחה. לדבריו, "הוא אדם מאוד נאמן, וגם כשהרגיש שהוא 'מחוץ ללופ' ונתניהו לא עוזר לו, אולי כי לא היה הרבה מה להציע, לא דיבר מילה נגד נתניהו, תמיד שמר לו אמונים".

 

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו. פילבר הפך מאיש סודו ונאמנו – לעד המדינה נגדו ראש הממשלה בנימין נתניהו. פילבר הפך מאיש סודו ונאמנו – לעד המדינה נגדו צילום: איי פי

 

בין 2003–2009 שימש ברכבת ישראל כמנהל נכסים ופיתוח עסקי, אך לא התנתק לגמרי מנתניהו. הוא עבר לנהל קרן השקעות פרטית בהיקף נכסים של כ־100 מיליון דולר "עבור תושב חוץ שחזר" כפי שכתב בקורות החיים שלו. הוא שימש יועץ למתמודדים במערכות הבחירות לרשויות המקומיות. "זה לא שנתניהו הוציא אותו מהלופ, כפי שלא היה מה להציע", אומר מקורב לנתניהו. "אבל לאורך התקופה הוא שמר על קשר, נתן עצות, ביקר מידי פעם".

 

"התרשמתי מבחור נבון, חכם, עם אנטליגנציה רגשית וחברתית שמאוד ממוקד מטרה, פרויקטור. זה בא גם מכריזמה של ביבי ואמונה אידיאולוגית של פילבר שביבי הוא המנהיג הנכון לישראל, וגם מרובד פרטי תועלתני טבעי: בבחינת 'אני עוזר לו, אני אצלו ברשימה, ובבוא העת הוא ידאג לי לשיבוץ'. לפילבר היה ערך מוסף בהבאת שקט תעשיית מהימין המתנחלי. בבחינת 'אם מומו איתי אתם לא צריכים לחשוש, זה בייפרודקט של קירובו של פילבר".

 

"יש לו אחריות"

 

בבחירות לכנסת ה־20 (מרץ 2015) פילבר שוב נקרא לדגל לשמש ראש מטה הבחירות של נתניהו. הנכונות הגלויה לשכב על הגדר עבור נתניהו באה לידי ביטוי כשהוגשה בקשה לוועדת הבחירות לסגור את ישראל היום בגלל היותו "תעמולת בחירות של הליכוד". פילבר הצהיר אישית בשם נתניהו כי אין לו או לליכוד השפעה כלשהי על תוכני החינמון מעבר ל"קשרי ידידות חמים עם הזוג אדלסון".

 

ביוני 2015 הצעיר השאפתן שהחל במועצת יש"ע – התיישב במשרד התקשורת. "אחרי הרפורמה הצרכנית המפוארת שנבנתה, שכחלון ואטיאס עשו עליה קריירה, פתאום נכנס פילבר ומהרגע הראשון שם ברקסים בקטע של בזק. נתן לה להתפרע", אמרו מקורבים למשרד התקשורת. "נתן לה הקלות תמורת פריסת תשתית סיבים אופטיים, יש גורמי מקצוע שראו בזה לכרות ברית עם השטן. זאת לא חברת סלולר מדממת שאתה רוצה להציל, כשהמונופול אוכל, שותה, מעלה גירה כמו חזיר – אין סיבה להמשיך להאביס אותו על חשבון הציבור. גלעד ארדן, כשהיה שר, עשה הכל כדי לרסן את בזק, איך שהוא עזב, בזק הפכה להיות הבן יקיר לי אפרים. המנכ"לית, סטלה הנדלר, שבאה לבכות למנכ"ל המשרד הקודם אבי ברגר, הפכה אורחת כבוד אצל פילבר. אולי מאוד האמין בזה מקצועית, אבל זה ממש לא היה הקו של הדרג המקצועי. רבים עזבו או הועזבו. פילבר הוא לא ילד, מנכ"ל חברה ממשלתית. יש לו אחריות. גם אם מישהו רואה בו הקוף של נתניהו".

 

"באיזשהו מקום הוא הבין שזה או הוא או ביבי הולך לכלא. הוא עו"ד בהשכלתו, אז הבין מצוין את החוק, הבין שיש הוכחות נגדו חד משמעויות והוא הולך לכלא והדרך היחידה היא למכור את ביבי. זה החלטה מאוד קשה שאין לי ספק שקרעה אותו. אבל גם אידיאולוג מגיע לנקודה שבה אני צריך לחשוב קודם כל על עצמי, למכור את האידאולוגיה או לשלם מחיר וללכת לכלא. החלטה קשה אבל הוא מחליט ש'אני לכלא לא הולך'", אומר חבר ותיק מהציונות הדתית.

 

אביב בושינסקי, שהיה דוברו של נתניהו וראש לשכתו, הופתע מהפיכתו לעד מדינה: "ראיתי בו את המתנחל הקשוח שלא יישבר. הבנאדם היה מנכ"ל מועצת יש"ע, זה ישמע כוללני אבל זה מאנשי העקרונות שיעשו הכל בשביל העקרונות, ולהישבר כך, גם אם עשה בצדק מבחינתו, זה לא הליהוק המתבקש. אם הייתי צריך להצביע מי יהיה עד המדינה – הוא לא היה הליהוק הראשון שלי".

 

בהכנת הכתבה השתתף אביב גוטר

בטל שלח
    לכל התגובות
    x