$
בארץ

פרשנות

הערב שבו כללי המשחק השתנו: מאחורי הקלעים של הסדר עד המדינה עם שלמה פילבר

לאחר מעצרו המתוקשר של מנכ"ל משרד התקשורת המושעה הבין פילבר שבמקום להסתכן באישום על עבירות מרמה והפרת אמונים עם פוטנציאל של שנתיים מאסר הוא עומד בפני אפשרות לאישום בעבירה חמורה בהרבה - לקיחת שוחד. 10 שנות מאסר עמדו על הכף

תומר גנון 12:5521.02.18

נקודת המפנה בתיק 4000 הגיעה ביום ראשון בערב. לאחר מעצרו המתוקשר של מנכ"ל משרד התקשורת המושעה, שלמה פילבר, בית המשפט שלח אותו למעצר של חמישה ימים. פילבר הבין שכללי המשחק השתנו. במקום להסתכן באישום על עבירות מרמה והפרת אמונים עם פוטנציאל של שנתיים מאסר, כפי שהמליצה רשות ני"ע, הוא כבר עמד בפני אפשרות לאישום בעבירה חמורה בהרבה: לקיחת שוחד. 10 שנות מאסר עמדו על הכף.

 

 

 

הכוח הגדול שמפעילה המשטרה בחקירות מסוג זה, שלא עושה הבחנה בין חברי ארגון פשיעה לפקידי ממשל, עשה את שלו. פילבר גם הבין שאם הוא יורשע בכך שקשר קשר ביחד עם נתניהו להכפיף את האינטרס הציבורי לצרכים של שאול אלוביץ' ובזק הוא בבעיה חמורה. שהרי קשריו של נתניהו עם אלוביץ', שעליהם כלל לא דיווח נתניהו ליועץ המשפטי לממשלה כשמונה לשר התקשורת, הכניסו אותו כשר התקשורת למצב של ניגוד עניינים. ואם פילבר שמונה על ידי נתניהו מודע ופועל מרצון כדי לסייע לו להטיב עם אלוביץ', זה הופך אותו לבורג מרכזי במנגנון השוחד.

 

 צילום: אוראל כהן

 

הדרמה הגדולה החלה להתפתח ביום שני. לחוקרים היה ברור שפילבר על סף שבירה. לפילבר היה ברור שהוא יכול לקבל מחיר טוב מאוד בעסקה: חסינות מהעמדה לדין פלילי בתיק שיכול להסתיים בכתב אישום מהחמורים שהיו כאן. פרשה של השחתה שיטתית ומתמשכת במשך שנים של משרד התקשורת שהוא עמד בראשו. פילבר נשבר. רשות ני"ע התישה אותו במשך חודשים, והמשטרה כבר סגרה את הסיפור. המו"מ היה מהיר ואינטנסיבי. שני הצדדים הבינו מה צריך. אתמול בלילה נחתם הסכם עד המדינה עימו.

 

"מה שלא עשה המוח כנראה עשה הכוח", אמר הבוקר גורם המקורב לתיק 4000 על הסדר עד המדינה של פילבר. בימים הקרובים הוא ימסור עדויות מפורטות איך שינה, קידם או בלם החלטות בשביל בזק בתוך משרד התקשורת. והכל כאשר נתניהו מנסה לתמרן אותו פעם אחר פעם לנקודה שבה ההחלטות במשרד התקשורת יטיבו עם האינטרס של חברו אלוביץ'.

 

מלבד נתניהו ואלוביץ', פילבר יסבך מאוד בעדותו גם את בכירי בזק: למשל מנכ"לית בזק, סטלה הנדלר. "ההתכתבויות בין פילבר לבכירים בבזק, למשל באמצעות הוואצאפ, היו בוטות", אמר גורם המעורב בחקירת בזק, לאחר שרשות ני"ע המליצה להעמיד לדין את פילבר בחודש נובמבר האחרון. "החוקרים נחשפו למלל ולתכנים משמעותיים שנגעו לקידום ההפרדה המבנית שהטיבה על פי החשד עם כיסה של בזק וכן לנושא של שימוע על תעריפים", הוא הוסיף אז.

 

במה תסייע עדות של פילבר אם יש כבר מסרונים ומסמכים שמוחלפים בין הצדדים? הפרקליטות תשמח מאוד להגיע לבית משפט גם עם עדות ממקור ראשון על הכוונה מאחורי כל וואצאפ וכל התכתבות. וזאת למרות שלפי מקורב לחקירה ההתכתבויות מדברות בעד עצמן. פילבר יעיד איך מנכ"לית של אחת מהחברות הגדולות במשק דרשה ממנו לקדם דברים שהם בניגוד לאינטרס הציבורי, וגם קיבלה את מבוקשה. זה הופך אותה לחלק ממנגנון ההשחתה של משרד התקשורת.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x