$
בארץ

מהעיתון להון ושלטון: מי אתה, אלי קמיר?

היועץ האסטרטגי הוא חבר של היועמ"ש לשעבר יהודה וינשטיין, וייעץ בשנים האחרונות לנובל אנרג'י במתווה הגז, לבנק דיסקונט ואף לארקיע. שותפו ישראל בכר הוא מקורב של מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר

אמיתי גזית וליאור גוטמן 08:1421.02.18

אתמול הוארך מעצרו של יועץ התקשורת אלי קמיר בשישה ימים בחשד כי היה מעורב בקשירת קשר לפשע ושוחד.

 

קמיר משמש מאז 2014 יועץ אסטרטגי חיצוני לראשי קבוצת בזק, ונשכר על ידי בעל השליטה בקבוצה שאול אלוביץ'. משרדו מקבל תשלום חודשי קבוע של 40 אלף דולר בתוספת מע"מ. הסכם השכר החריג הזה נחשף ביולי 2017 על ידי תאגיד כאן. היתה זו אחת הפעמים הבודדות, עד הפרשה הנוכחית, ששמו של קמיר נקשר בשערורייה כלשהי. יועץ תקשורת בכיר מעיד כי זו שיטת העבודה של קמיר ‑ "הוא מצליח ברוב המקרים להיות מחוץ לתמונה, על ידי הצבת קופים בחזית שיהיו חשופים במקומו, ומי שמחקה את דרך הפעולה הזו הוא ניר חפץ, כך היה למשל בקרב על חיפה כימיקלים ובבחירות המוניציפאליות".

 

קמיר החל את הקריירה שלו כיועץ תקשורת ב־2002, אחרי 17 שנים בהן שימש כעיתונאי ב"מעריב". ככתב משפטי סיקר בתחילת שנות התשעים את משפטו של ח”כ יאיר לוי מש”ס, שם הכיר את פרקליטו של לוי עו"ד יהודה וינשטיין והשניים הפכו לחברים. לימים, כשכיהן וינשטיין כיועץ משפטי לממשלה, העביר את אחזקותיו לנאמנותו של קמיר.

 

הראשון שנהנה משירותיו הרשמיים של קמיר כיועץ תקשורת היה שאול מופז בעת תפקידו כשר הביטחון. בעקבות הבחירות ב־2006 הפך מופז לשר התחבורה, וקמיר מונה לראש המטה שלו.

 

בהמשך דרכו ייסד קמיר עם ישראל בכר את חברת ייעוץ התקשורת והאסטרטגיה קמיר בכר. בכר, שאינו חשוד בפרשה, שימש ב־2012-2009 יועץ סקרים לבנימין נתניהו, והוא גם מקורב של מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר שנחקר בפרשה בחשד לביצוע עבירות מרמה.

ב־2009 בעודו שותף לבכר, מונה קמיר ליועץ אסטרטגי של חברת קידוחי הנפט האמריקאית נובל אנרג'י. בעקבות עבודתו עם נובל, שמו של קמיר נקשר גם לתיק השוחד שניהלה המדינה נגד בנימין בן אליעזר (פואד) עד יום מותו. קמיר זומן להעיד על מגעים שלו כנציג החברה עם פואד, שביקש לקדם שיתוף פעולה בין נובל אנרג'י לחברת שמן של אברהם נינקשוילי. בסופו של דבר המגעים בין החברות לא הבשילו לכדי שיתוף פעולה.

 

אלי קמיר בביהמ"ש אלי קמיר בביהמ"ש צילום: תומר גנון

 

ליווה את נובל במתווה הגז

 

גם בתקופת הדיונים על מתווה הגז ב־2015 ליווה קמיר את נובל אנרג'י, כאשר גורמים בשוק האנרגיה העריכו שניתן יהיה לנצל את קשריו מול ראש הממשלה או מול מקורביו - ככל שהיו כאלה, לכאורה - כדי להשלים את אישור המתווה, פעולה אותה כינה בזמנו נתניהו כ"קרב חייו".

 

משיחות עם בכירים בענף האנרגיה המקומי, עולה כי קמיר "פעל מאחורי הקלעים. לא ראית אותו בפרונט והוא לא השתתף בפגישות בין הרגולטורים לבין שותפויות הגז". בכיר אחר אמר שהוא דווקא זוכר "מעורבות עמוקה של קמיר בפגישות ההכנה שנערכו בין שותפויות הגז, כחלק מהמו"מ בינם לבין המדינה". מנובל אנרג'י נמסר בתגובה ש"אלי קמיר מספק לנובל אנרג׳י ייעוץ אסטרטגי אמין מאז שלהי 2009. משרד קמיר בכר מתנהל באופן המקצועי ביותר במהלך עבודתו עימנו".

 

מדיסקונט לארקיע

 

במקביל לעיסוקו של קמיר במתווה הגז, שותפו בכר שימש יועץ לסיעת כולנו בתקופת מערכת הבחירות שהתקיימו במרץ 2015. בסיומה הפך כחלון הפך לשר אוצר, ועבר מלעסוק במתווה הגז לרפורמת כרטיסי האשראי שתכליתה היתה איסור על הבנקים הגדולים להחזיק חברות כרטיסי אשראי כדי למנוע ריכוזיות ולעודד תחרות. במהלך הכנת החוק החליטה ועדת הרפורמות של הכנסת לפטור את בנק דיסקונט לפחות עד ינואר 2019 מהאיסור על אחזקת חברת כרטיסי אשראי. בתקופת הדיונים שימש קמיר יועץ תקשורת לדיסקונט.

 

בין השנים 2008‑2009 שימש קמיר יועץ תקשורת לחברת ארקיע השייכת לקבוצת האחזקות ג'ורדאש של האחים נקש. ב־2011 שימש גם כיועצו של איציק שמולי, שסיים אז כהונה כיו"ר התאחדות הסטודנטים ופנה לפוליטיקה הארצית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x