$
בארץ

התנגדות עזה בוועדת החוקה לאישור חוק "האח הגדול"

יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי הוביל את הביקורת הקשה נגד הצעת החוק הנותנת לשר לביטחון פנים סמכות לאיסוף מידע אישי מחשודים ואסירים

שחר אילן 08:3121.02.18

יו"ר ועדת החוקה חוק ומשפט של הכנסת ח"כ ניסן סלומינסקי מהבית היהודי אומר שהוא שוקל לא לאשר את "חוק האח הגדול החדש" או לאשר רק חלק ממנו.

 

בישיבת הוועדה אתמול (ג') שהחלה לדון בחוק מתחו סלומינסקי וחברי ועדה אחרים ביקורת חריפה על החוק. ח"כ דב חנין מהרשימה המשותפת אמר שמתן אישור לשר לביטחון פנים להורות על איסוף מידע ללא אישור הכנסת "פותח פתח לעולם חדש ומסוכן". סלומינסקי הזהיר ש"מהר מאוד תגיעו לאסוף ריח".

 

מדובר בהצעת חוק ממשלתית שאושרה בינואר 2017 במליאת הכנסת כמעט ללא ויכוח והמתינה מאז להכנה לקריאה שנייה ושלישית.

על פי הצעת החוק, תוענק לשר לביטחון פנים סמכות לקבוע סוגי מידע ביומטרי חדשים שיילקחו מחשודים, נאשמים, עצירים ואסירים. זאת נוסף על צילומים, טביעות אצבע ובחלק מהמקרים דגימות דנ"א, שמותר לקחת היום. הדבר יאפשר לשר לעשות זאת ללא אישור הכנסת וללא דיון ציבורי. כן מציע משרד המשפטים לאפשר למשטרה ולשב"ס לקחת מחשודים ועצורים דגימות קול, להקים מאגר מידע של דגימות קול ולהפריט את ניהול מאגר הזיהוי הביומטרי של המשטרה והשב"ס.

חוק "האח הגדול" (אילוסטרציה) חוק "האח הגדול" (אילוסטרציה) צילום: Shutterstock

 

נציגי השב"ס ומשרד ראש הממשלה לא יכלו לומר מה מידת הוודאות של זיהוי לפי דגימת קול. "אתם לא יודעים אחוזים וכבר רוצים לקבל אישור לעשות מאגר?", שאל סלומיאנסקי.

נציגי השב"ס הסבירו בוועדה בהרחבה למה המאגר דרוש להם לסיכול פשיעה מהכלא, אלא שהמחלוקת כאמור לא עסקה רק במאגר של השב"ס.

 

ברקע הצעת החוק עתירה לבג"ץ שהגישה הקליניקה לזכויות חשודים במרכז האקדמי למשפט ועסקים ברמת גן נגד שירות בתי הסוהר. זאת, בבקשה לאסור על שימוש במערכת הזיהוי הקולי בטלפון "שחף" שהפעיל השב"ס כדי לעקוב אחרי שיחות של אסירים.

 

השופטים דרשו מהמדינה להסדיר את המערכת בחקיקה. אך הצעת החוק עושה הרבה יותר מזה, יוצרת פגיעה חסרות תקדים בזכות לפרטיות וכן סכנות מרחיקות לכת לדליפת המידע ולשימוש בעייתי בו.

 

בדיון אתמול ציין סלומינסקי ש"בחוק המאגר הביומטרי אישרנו לקחת תמונות וטביעות אצבע. עכשיו מבקשים דגימת קול. עוד מעט יהיה משהו לגבי הנשימה. גם לריח תגיעו מהר מאוד. הפרטיות הולכת ומצטמצמת. מה יישאר פרטי של האדם?".

 

ח"כ דב חנין מהרשימה המשותפת תקף את הכוונה לאפשר לשר הפנים להוסיף למאגרי המשטרה והשב"ס נתונים לפי שיקול דעתו. "אנחנו לא יודעים מה אנחנו מאשרים. אנחנו פותחים פתח לעולם חדש ומסוכן".

 

יו"ר ועדת המדע של הכנסת ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה ביקר את התפיסה שעולה, לדבריו, מהחוק ש"כל חשוד נהפך לעבריין ולכן מותר לשמור את המידע הביומטרי שלו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x