$
בארץ

עובדי הביטוח הלאומי: נשבות אם לא תבוטל הפרטת ביטוח תאונות עבודה

ועד העובדים במוסד הכריז על סכסוך עבודה בטענה כי הרפורמה בביטוח תאונות עבודה היא "פיגוע חברתי כפול וארוך טווח"

שחר אילן 19:4220.02.18

הוועד הארצי של עובדי הביטוח הלאומי הכריז על סכסוך עבודה ומאיים להשבית את המוסד אם לא תבוטל הפרטת ביטוח תאונות העבודה. יו"ר הועד הארצי של עובדי ביטוח לאומי, ירון צרפתי, אומר כי הרפורמה בביטוח תאונות העבודה היא "פיגוע חברתי כפול וארוך טווח".

 

 

הרפורמה בביטוח תאונות עבודה היא פרק בחוק ההסדרים הנמצא בטיפול ועדת העבודה והרווחה של הכנסת. עד היום בוצע ביטוח תאונות העבודה רק במסגרת הביטוח הלאומי. המעסיקים שילמו דמי ביטוח בשיעור אחיד, מה שלא עודד השקעה בבטיחות.

 

במסגרת חוק ההסדרים מציע האוצר לחייב את המעסיקים בנוסף לתשלום דמי הביטוח הלאומי גם לרכוש לעובדיהם ביטוח תאונות עבודה פרטי או לשלם עבורו בנוסף לביטוח הלאומי תעריף קבוע וגבוה. זאת, כדי ליצור קשר בין השקעת המעסיק בבטיחות לבין הפרמיה שישלם וליצור תמריץ כלכלי להפחתת מספר התאונות. הביטוח הלאומי מעריך את העלות למעסיקים בכמיליארד שקל. מטרה נוספת היא חיסכון לביטוח הלאומי שאותו מעריך האוצר בחצי מיליארד שקל.

 

 

סניף של ביטוח לאומי סניף של ביטוח לאומי צילום: טל שחר

 

צרפתי מזהיר ש"המועסקים - ובעיקר המוחלשים שבהם, יהיו תחת לחץ של מעסיקים שלא לתבוע את הביטוח הפרטי - כדי שלא להעלות את הפרמיה למעסיק". לדבריו, "באוצר רואים תיאוריות ואקסלים, אבל אנחנו רואים את הלבן בעיניים של הנפגעים ויודעים בדיוק מה יקרה להם". עוד הוא מזהיר ש"מעסיקים ידרשו מעובדים להפוך לעצמאים בלי זכויות סוציאליות".

 

הטענה שמדובר בפיגוע כפול מתייחסת לדברי צרפתי לכך שהתוכנית "גם תחליש את החוסן האקטוארי של הביטוח הלאומי". צרפתי מזכיר כי מבקר המדינה כבר התריע שחברות הביטוח הפרטיות אינן ממהרות לשלם לביטוח הלאומי את נזקיו בגין חובת השיבוב. לדבריו, כל הרחבה של ההפרטה רק תגביר את הפער שבין תשלום כספי הציבור לנפגעים לבין התקבולים מחברות הביטוח הפרטיות". הוא מזהיר ש"עובדי הביטוח הלאומי לא ערוכים ולא מסוגלים להתמודד עם מנגנון שיבוב נוסף".

 

אתמול הביע גם יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת ח"כ אלי אלאלוף מכולנו התנגדות לחוק. אלאלוף אמר לכלכליסט "שזו הצעה לא טובה. או שנשפר אותה או שנפריד אותה מחוק ההסדרים. אין אופציה שלישית". בין היתר טען אלאלוף שהחוק כפי שהוא לא באמת נלחם בתאונות עבודה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x