שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

המפכ"ל: "נתניהו יעיד בפרשת הצוללות, אבל לא ייחקר תחת אזהרה"

רב-ניצב רוני אלשיך ענה לשאלות בוועדת הפנים של הכנסת בעקבות הריאיון שבו טען כי עוקבים אחר חוקרי נתניהו. במהלך הדיון הוצאו ח"כים. ח"כ מיקי זוהר קרא להקים ועדת חקירה. ח"כ שטרן גיבה את המפכ"ל, ונענה במתקפה של ח"כ אמסלם: "בגדול, יש לי עולם ערכים משלי"

שירות כלכליסט 10:4720.02.18
מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב רוני אלשיך, התייצב הבוקר (ג') לדיון בוועדת הפנים של הכנסת בראשותו של ח"כ יואב קיש (הליכוד) לדיון שאמור להתקיים סביב הטענות שהשמיע בתוכנית "עובדה" שלפיהן עקבו חוקרים פרטיים אחר החוקרים שעסקו בתיקי נתניהו.
 
במהלך הדיון התייחס המפכ"ל לתיק 3000 - פרשת הצוללות, ואמר כי "כשנשאלנו אם ראש הממשלה יעיד - אמרנו שבוודאי. לא יכול להיות מצב שלא תישמע גרסתם של כל המעורבים, אבל זה לא אומר שהוא ייחקר באזהרה. זה לא אומר שהוא חשוד". הוא המשיך ואמר כי "אמרו שהיועץ המשפטי לממשלה גורר רגליים. אין לזה שחר".
 
"הכרזתי מלחמה על ההדלפות"
 
אחרי המתקפה מצד חברי הכנסת, אמר אלשיך: "הנחקרים בפרשות נתניהו מגחיכים את תוכן החקירות דרך ההדלפות. אני יודע שהחוקרים שלי לא מדליפים לתקשורת. זה פוגע באמון הציבור במשטרה. פעם אחת ולתמיד אני רוצה לגרום לציבור להבין איך זה עובד".

 

"אני הכרזתי מלחמה על ההדלפות", המשיך אלשיך. "ניתקנו את קציני המשטרה מקשר ישיר עם התקשורת. אין דבר כזה שקצין משטרה פונה לתקשורת. מעולם לא שוחתתי טלפונית עם איש תקשורת כשאין דובר על הקו. זה שומר על טוהר המשטרה ומי שכשל נשלח לפוליגרף. כל קציני המשטרה - בעבר ובהווה - נבדקים".

 

אלשיך התייחס לריאיון בתכנית "עובדה": "לא אני ערכתי את הריאיון. נאמרו שם הרבה דברים על עשיית המשטרה. אני מצר על כך שהפרומו הפך לריאיון על חקירות נתניהו". המפכ"ל המשיך: "היות ומשטרת ישראל מואשמת מעל כל במה בהדלפות מחקירות על ימין ועל שמאל - זו ("עובדה") במה סופר חשובה להסביר מה עושה משטרת ישראל ומה היא לא עושה".
 
בפתח הדיון הוציא קיש חברי כנסת מהאופוזיציה, בהם ח"כ לאה פדידה (המחנה הציוני) שאמרה לקיש: "אתה מתנהג כמו תינוק", ח"כ יואל חסון, ח"כ אלעזר שטרן, ח"כ ענת ברקו ועוד.
 
ח"כ אלעזר שטרן (יש עתיד) תקף את ח"כ זוהר, שיזם את הדיון יחד עם ח"כ סמוטריץ: '"הדבר ההזוי הוא לחבר את חקירת המשטרה לרצח רבין. רק אדם כזה יכול ליזום דיון כזה". הוא פנה גם ליו"ר הקואליציה ח"כ דוד אמסלם: "אני חושב שזה עוד יותר פוגע להגיד שמי שנקרא למסור עדות במשטרה הוא 'שטינקר'". בתגובה, השיב לו האחרון: "הריאיון לא היה על וופלים, הוא היה על חקירות ראש הממשלה".

 

אמסלם הגיב על דבריו של שטרן: "בגדול, יש לי עולם ערכים משלי. אני חושב שאזרח רגיל שרואה שמישהו עובר על החוק צריך להגיש תלונה - אך בוודאי שלא חמש שנים אחרי". הוא תקף את לפיד, שלדבריו "יזם את כל האירוע. הוא נגוע בעניין ורוצה להחליף את ראש הממשלה".
 
הדובר הראשון היה ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) שתקף את אלשיך: "הריאיון שנתת בעובדה הוא בלתי מתקבל על הדעת בעליל. הריאיון הזה הוא בגדר תאונת דרכים. תפקידך הוא לא לחלק ציונים לראש הממשלה. היית צריך להתנצל".

   

ח"כ רויטל סוויד פנתה ליו"ר הוועדה קיש ואמרה לו "השימוש שאתה עושה בוועדה זה שימוש ציני ואתה עושה אותו לא כדין ולא כצדק. כשאתה מכנס דיון ערב פרסום המלצות וקורא לדיון 'חקירות ראש הממשלה' אין לזה אלא מסר אחד - אתה חבר בליכוד מנסה להלך אימים גם על המשטרה ומערכת אכיפת החוק וזה בהמשך למסע דה לגיטימציה ארוך שאתם מנהלים כלפי המשטרה רק בגלל שהיא מנהלת את החקירות בתיקי ראש הממשלה".
 
סוויד אמרה לסמוטריץ' כי "מנכ"ל המשטרה לא עומד פה לדין. מה שעשיתם פה זה משפט שדה. אנחנו נמצאים בתקופה קשה - ראש הממשלה שלנו חשוד בשוחד".
 
מירי פרנקל, היועצת המשפטית של ועדת הפנים של הכנסת, ביקשה מהח"כים להתייחס אך ורק לריאיון שהעניק אלשיך ולא לחקירות נתניהו עצמן. בתגובה, תקף יו"ר הקואליציה דוד אמסלם: "זה לא ריאיון על וופלים, אלא על חקירות ראש הממשלה". לדברים הצטרף גם ח"כ מיקי זוהר: "יש שיתוף פעולה מדאיג מאוד בין התקשורת למשטרה. חקירות מפורסמים ואנשי ציבור הודלפו באופן שיטתי".
 
אלשיך. הותקף על ידי ח"כ בוועדת הפנים אלשיך. הותקף על ידי ח"כ בוועדת הפנים צילום: אלכס קולומויסקי
 
לדברי ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), הדיון מתקיים לבקשתו המשותפת עם ח"כ סמוטריץ', "מתוך תחושה שהתנהלות המשטרה בכל הקשור לחקירות ראש הממשלה אינה מקצועית, אינה אובייקטיבית ואינה תקינה". עם זאת, זוהר הוסיף כי "חשוב לי להבהיר שהמשטרה עושה עבודה נהדרת באכיפת החוק ושמירת הסדר הציבורי. הכישלון החרוץ שלה מגיע בחקירות של נבחרי ציבור ומפורסמים: פעם אחר פעם המשטרה נכשלת".
 
לדיון הצטרף גם ח"כ משה גפני (יהדות התורה), והתייחס לטענת המפכ"ל שלפיה חוקרים פרטיים נשכרו לעקוב אחרי קצינים שחקרו את תיקי נתניהו. "אם זה נכון", אמר גפני, "למה המשטרה לא חקרה את זה? למה לא הייתה חקירה? אם זה לא נכון - למה המפכ"ל אמר את זה? מה הוא רצה להרוויח?"
 
"לשמור על מקצועיות ולא להיות חלק מהמשחק הפוליטי"
 
מוקדם יותר נאם אלשיך בוועידת הנשיאים בירושלים והתייחס למתקפות של פוליטיקאים על המשטרה. "הדבר המרכזי הוא לשמור על עצמנו מקצועיים ולא להיות חלק מהמשחק הפוליטי", אמר אלשיך.
 
המשטרה נוגעת בנושאים רגישים בחברה. כל הזמן וכל יום. זה לא כמו הצבא שמתמודד עם דברים מעבר לגבול. זה פנימי. ההשפעה של המשטרה בשטח היא יומיומית. חקירת ראש ממשלה או שר זה נושא רגיש. אנשים חושבים שזו עבודה טובה ונכונה ויש כאלה שחושבים אחרת. הדבר המרכזי הוא לשמור על עצמנו מקצועיים ולא להיות חלק מהמשחק הפוליטי. זה מאוד חשוב למשימה שלנו. אם אנחנו רוצים לעבוד כמקצועניים, המשטרה מחוץ לעניין הפוליטי", הוסיף המפכ"ל.

 

הוא ציין גם כי "אנחנו רואים את זה בתקשורת. אין שום אפשרות לעשות את העבודה מקצועית וטבעית ללא התנהגות כזו. אנחנו לא רוצים להיות בצד השמאלי של המפה או הימני. אנחנו רוצים להיות בצד של החוק. זו הדרך היחידה לשמור על מקצועיות. אני מאמין שזו הדרך הנכונה".
 
 
 
 
בטל שלח
    לכל התגובות
    x