$
משפט

המשטרה עיכבה לחקירה בכירים בשיכון ובינוי החשודים במתן שוחד לעובד ציבור באפריקה

מדובר בעובדי חברת הנדל"ן בעבר ובהווה שעל פי החשד שילמו שוחד לעובד ציבור במטרה לאפשר ביצוע של מיזמי בנייה בהיקף של מאות מיליוני דולרים. שיכון ובינוי: "אין יכולת להעריך בשלב זה את נכונות הטענות"

זוהר שחר לוי, תומר גנון וחזי שטרנליכט 09:1020.02.18

חוקרי להב 433 עיכבו הבוקר (ג') לחקירה באזהרה ארבעה בכירים בעבר ובהווה בחברת שיכון ובינוי החשודים בחשד לביצוע עבירות של מתן שוחד לעובד ציבור זר, רישום כוזב במסמכי תאגיד, קבלת דבר במרמה ועבירות על חוק איסור הלבנת הון. המשטרה מבקשת להאריך את מעצרם של 3 מהחשודים שעוכבו הבוקר. השלושה יובאו לדיון בהארכת מעצרם בבית משפט השלום בראשל"צ בשעה הקרובה. הם חשודים בעבירות של מתן שוחד לעובד ציבור זר, רישום כוזב במסמכי תאגיד וכן עבירות נוספות.

 

על פי החשד, תשלומי השוחד יועדו לאפשר ביצועם של מיזמי בנייה באפריקה בהיקף של מאות מיליוני דולרים ברחבי העולם. החשד שנבדק הוא סביב פרויקטים של בניית כבישים בקניה.

 

 

 

החקירה התנהלה באופן סמוי במשך מספר חודשים והפכה הבוקר לגלויה והיא מתנהלת ביחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433, בשיתוף עם גורמי אכיפה בינלאומיים, ובליווי פרקליטות מיסוי וכלכלה.

 

מדובר בפרשה בינלאומית שעניינה מתן שוחד על ידי חברת הבנייה ותשתיות הבונה בארץ וברחבי העולם, במסגרתה הועברו לכאורה תשלומי שוחד לנציגי ממשל זרים, בד בבד עם ביצוע עבירות נוספות.

 צילום: shutterstock

 

על פי החשד, תשלומי השוחד יועדו לאפשר ביצועם של מיזמי בניה באפריקה בהיקף של מאות מיליוני דולרים ברחבי העולם.

 

במקביל לחקירה מתבצעת אכיפה כלכלית נרחבת במהלכה נתפס רכוש השייך לחברה לצורך חילוט וזאת כחלק מהמאבק בעבירות הלבנת הון.

 

מספר שעות לאחר עיכוב הבכירים לחקירה, פרסמה החברה הודעה למשקיעים בה היא פורסת את תגובתה לאירועים. בשיכון ובינוי דיווחו כי ארבעה עובדים בעבר ובהווה של חברה נכדה זרה שלה עוכבו הבוקר לחקירה על ידי משטרת ישראל. עוד מסרה החברה כי בשעות הבוקר פשטו חוקרי משטרה על משרדי החברה הבת שלה, זו שמחזיקה בחברה הנכדה הזרה, זאת לפי החברה "לצורך קבלת מסמכים על פי צו שעילתו חשד לשוחד".

 

בשיכון ובינוי מוסיפים כי החברה הנכדה הזרה "פנתה ביוזמתה לגורמי אכיפה זרים באירופה (מקום מושבה של החברה הזרה), וזאת לאור טענות שהועלו כלפי החברה הנכדה הזרה על ידי עובד שלה לשעבר ביחס לתקינות התנהלותה באפריקה במסגרת תביעה בבית הדין לעבודה שהוגשה כנגדה, ודיווחה להם אודות הטענות שהעלה העובד לשעבר ואודות הצעדים הננקטים על ידה לבדיקתן של אותן טענות."

 

לפי הדיווח של שיכון ובינוי כבר מתנהלת בדיקה באמצעות גוף חשבונאי-חקירתי מחו"ל שנשכר על ידה בכדי לבדוק את ההתנהלות שלה באפריקה. בדיקה זו אשר לפי החברה נערכת מיוזמתה, עדיין מתנהלת. בחברה הוסיפו כי לאחרונה התקבלה בחברה הנכדה הזרה פנייה מהמחלקה החוקרת חשדות להונאה ושחיתות (מחלקת INT) בבנק העולמי לפיה בכוונתו לבצע הליך ביקורת בקשר למספר פרויקטים של החברה הנכדה בקניה אשר הבנק העולמי היה מעורב במימונם.

 

משיכון ובינוי נמסר כי "לא ידוע לחברה האם ישנו קשר בין שלושת האירועים המתוארים לעיל. לחברה אין יכולת להעריך בשלב זה את נכונות הטענות ואת השפעת האירועים הנ"ל."

 

מהמשטרה נמסר כי "תמשיך לחקור ולחשוף תהליכים פסולים, תוך ניגוד עניינים, וכן לחתור ולהגיע לכל מקום בו יש חשד לשחיתות ציבורית הפוגעת בסדרי השלטון, במוסדות פיננסיים ובאזרחים הנורמטיביים".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x