$
בארץ

הביטוח הלאומי: "הפרטת ביטוח תאונות עבודה תגרום לטיוח של תאונות"

אנשי המוסד לביטוח לאומי יוצאים נגד חוק ההסדרים המחייב מעסיקים לרכוש לעובדיהם ביטוח תאונות פרטי כדי לתמרץ אותם להשקיע בבטיחות - וכך לשלם פחות פרמיה: "יהיה לחץ לדווח פחות על תאונות כדי לחסוך כסף"

שחר אילן 21:5318.02.18

אנשי הביטוח הלאומי טוענים כי הרפורמה בביטוח תאונות עבודה, המתוכננת במסגרת חוק ההסדרים, תגרום לטיוח של תאונות כדי למנוע העלאה של הפרמיה. עוד מזהירים שם כי הרפורמה תגרום להשתת עלויות המעסיקים החדשות על הצרכנים והעובדים, כך שקיים חשש לעלייה ביוקר המחיה ולפגיעה בשכר.

 

הדברים נאמרים במסמך שהכין המוסד לביטוח לאומי לקראת הדיון הראשון של ועדת העבודה של הכנסת מחר בצהרים בפרק הנוגע לביטוח תאונות עבודה בחוק ההסדרים.

 

 

 

עדי היום בוצע ביטוח תאונות העבודה במסגרת הביטוח הלאומי. המעסיקים שילמו דמי ביטוח בשיעור אחיד, מה שלא עודד השקעה בבטיחות. הצעת החוק מחייבת את המעסיקים לרכוש לעובדיהם ביטוח פרטי או לשלם להמשיך ולשלם לביטוח הלאומי - אך על פי תעריף קבוע וגבוה. זאת, כדי ליצור קשר בין השקעת המעסיק בבטיחות לבין הפרמיה שישלם וליצור תמריץ כלכלי להפחתת מספר התאונות. מטרה נוספת היא חיסכון לביטוח הלאומי, אך לאחר שבוצעו שינויים בחוק לא ברור, כמה חיסכון באמת יושג.

  

ביטוח לאומי ביטוח לאומי צילום: טל שחר

 

במוסד לביטוח לאומי טוענים לקראת הדיון כי משמעות ההצעה היא למעשה "הפרטה של אחד הרכיבים המהותיים של הביטחון הסוציאלי במדינת ישראל". לדברי המוסד, "מעורבות ממין זה של גורמים מסחריים, שמטרתם היא מיקסום רווח, עלולה לפגוע בסופו של דבר במבוטחים, הן מקרב העובדים, והחלשים שבהם בפרט, והן מקרב המעסיקים הקטנים". בגלל שוק הביטוח הקטן בישראל קיימת, לטענת אנשי המוסד לביטוח לאומי, "סכנה של רווחים מונופוליסטיים שישפיעו בסופו של דבר על עלויות הביטוח של המבוטחים ובפרט של המבוטחים החלשים".

 

החוק מיועד ליצור תמריך להפחתת תאונות על ידי הפחתת דמי הביטוח למקומות עבודה בטיחותיים. אך הביטוח הלאומי מזהיר שהתמריץ הוא גם לטייח אחריות לתאונות. למעסיק תהיה מוטיבציה להתנער מאירוע הפגיעה. "זאת כדי לחסוך מעצמו את הגדלת הפרמיה בעתיד. כך, במקום להפחית בתאונות עבודה, ייתכן שיופחתו הוצאות על פגיעות עבודה עקב ירידה בדיווחים על התאונות". הביטוח הלאומי מזהיר ש"חשש זה קיים ביתר שאת לגבי עובדים חלשים כלכלית, שיחששו לאבד את מקום עבודתם ויהיו חשופים ללחץ גדול מצד המעסיק".

 

לטענת הביטוח הלאומי, "חיוב מעסיקים בתשלומי ביטוח פגיעות עבודה יגרום לעליה בעלות ההעסקה של עובדים, מה שעלול לייצר פגיעה בשכר העובדים, פיטורי עובדים או לחילופין העלאת מחירי המוצרים המיוצרים באופן שיעלה את יוקר המחייה בישראל". עוד מזהירים שם ש"בענפים יצרניים, כגון מפעלי תעשייה ובניין, נקודה זו משמעותית עוד יותר, שכן המדובר בענפים בעלי סיכון גבוה יותר בבסיסם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x