$
בארץ

בעלי יבואנית סובארו לשעבר ישלם לבנק לאומי 15.5 מיליון שקלים

בית המשפט הורה לאמנון ברזילי לפצות את הבנק, לאחר שזה טען לחוב שנוצר לפני 10 שנים בחשבונות חברה שהייתה בשליטתו של ברזילי ובחשבונו הפרטי. לאחר שברזילי טען כי הבנק ביצע פעולות אסורות בחשבונו, קבעה השופטת שרה דותן: "טענותיו מופרכות"

תומר גנון וענת רואה 20:0917.02.18

איש העסקים אמנון ברזילי, בעל השליטה והיו"ר לשעבר של מטיס קפיטל הציבורית שהחזיקה ביפאנוטו יבואנית סובארו, חויב לשלם כ-15.5 מיליון שקלים לבנק לאומי בגין יתרת חוב וערבות לחוב בחשבונותיו - כך עולה מפסק דין של בית המשפט המחוזי בת"א שניתן ביום חמישי.

 

 

 

על פי פסק הדין של השופטת שרה דותן, אסף ברזאני - אחיו של ברזילי - חויב לשאת ביחד איתו בתשלום של 11.3 מיליון שקלים מתוך סכום זה. כן חויבו השניים לשלם 75 אלף שקלים הוצאות משפט לבנק לאומי, שיוצג על ידי עורכי הדין בניהו לאבל ומיכל ויסמן. 

 

עו"ד בניהו לאבל עו"ד בניהו לאבל צילום: אוראל כהן

 

התביעה נגד ברזילי ואחיו הוגשה כבר לפני 10 שנים. זאת בגין חוב של 11.3 מיליון שקלים בחשבונה של חברת אס.אמ.אס השקעות שהייתה בשליטתם, וכן חוב נוסף של ברזילי בחשבונו האישי של 4.2 מיליון שקלים. כשנתיים לאחר מכן מכר ברזילי את השליטה במטיס קפיטל (שנמחקה מאז מהמסחר), חיסל את רוב עסקיו בישראל ועבר לעסוק בתחום הנדל"ן בקוסטה ריקה, רומניה וגרמניה.  

 

לפני כחמש שנים ברזילי הורשע במסגרת הסדר טיעון בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד ועבירות דיווח, בגין הסתרת הסכם תיווך מדירקטוריון מטיס קפיטל, ובית המשפט גזר עליו חצי שנה של עבודות שירות וקנס של 1.8 מיליון שקלים.

 

ברזילי לא התכחש לחוב שנוצר בחשבונות שנוהלו בלאומי. עם זאת, הוא העלה שלל טענות שנדחו על ידי בית המשפט. כך למשל טען שהבנק החתים אותו בחוסר תום לב על ערבות בלתי מוגבלת בסכום בחשבונות החברה עוד בטרם היה בה בעל מניות. כן טען שהבנק לא המציא לו מכתב דרישה לפירעון החוב בטרם תבע אותו.

 

לגבי החוב בחשבונו האישי טען ברזילי, שיוצג על ידי עו"ד אליהו נאמן, כי כתושב חוץ נתן אמון מלא בהבטחות ובייעוץ שקיבל מהבנק, ועמד בדרישות שונות להעמיד פיקדונות, לרכוש ני"ע ולעשות שימוש במכשירים פיננסיים, מבלי שידע שמודבר בהתניית שירות אסורה. פעולות אלה טען ברזילי גרמו לו נזק כלכלי אדיר, ובמקביל הבנק חייב אותו בריבית חריגה ובעמלות מופרזות.

 

השופטת דותן דחתה את טענותיו של ברזילי וקבעה שלא ניתן לסמוך על גרסתו. "גרסה זו, לפיה איש עסקים מנוסה המנהל עסקאות במילוני דולרים, אולץ על ידי הבנק לבצע עסקאות ספקולטיביות בחשבונו, אינה מתקבלת על הדעת, ואף אינה מתיישבת עם גרסתן לפיה הבנק, באמצעות עובד שנפטר, הפציר בו כי ינהל את עניינו בסניפו. ברזילי חתם על מסמכים רבים בדבר תנאי ניהול העסקאות הכוללות הצהרות סיכון נפרדות, וכן ייפויי כוח והרשאה לביצוע עסקאות בחשבונו האישי".

 

לגבי חשבון חברת אס.אמ.אס השקעות שבו נוצר החוב העיקרי ללאומי השופטת דותן הוסיפה כי: "רק לאחר הגשתה של התביעה, נזכרו הנתבעים להטיל ספק בספרי הבנק, בהסתמך על טענות מופרכות ובלתי מהימנות, ועל חוות דעת חשבונאית שלא ניתן לקבלה בהיותה נסמכת על טענות אלה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x