$
בארץ

עיריית חיפה מאיימת לסגור את מתקני בתי הזיקוק של בז"ן

עיריית חיפה שלחה מכתב לבז"ן, לפיו בשל התקלות שארעו לאחרונה בחברות בקבוצה, בהן התקלה במתקן האתילן השבוע, היא לא תוכל לחדש את ההיתר הזמני שלה. בז"ן: "הפנייה מבוססת על עובדות שגויות. התקבלו כל האישורים הנדרשים"

ליאור גוטמן 11:0315.02.18

קבוצת בתי הזיקוק בחיפה (בז"ן), שבשליטת משפחת עופר, פרסמה הבוקר (ה') הודעה שהתקבלה אצלם מאת עיריית חיפה, ובה מוטחות "טענות על תקלות רבות שארעו לאחרונה, לכאורה, בחברות קבוצת בז"ן". מבחינת העירייה הדין של התקלות הללו הוא אחד, ולכן "במכתבה מציינת העיריה כי במצב דברים זה לא תוכל לחדש את ההיתר הזמני לרישוי העסק של קבוצת בזן להפעלת מתקניה, ובעיקר מתקן האתילן", השייך לכרמל אולפינים בע"מ ("כאו"ל"), חברה בת בבעלות מלאה של בז"ן.

 

המכתב של העירייה הוא פועל יוצא של התקלה שנרשמה שם השבוע במתקן האתילן ועד לרמה של השבתה כפויה ומעבר למסכת טיפולים ושיפוצים בו. 

 

בבתי הזיקוק טוענים מנגד ש"עמדת החברה וכאו"ל הינה שפניית העירייה, שהינה בהמשך לנסיונות קודמים של עיריית חיפה בשנים האחרונות, להקשות ולעכב את חידוש ההיתרים לחברה והחברות הבנות שלה, מבוססת על עובדות שגויות, כי אין בסיס לטענה כי התקלות רבות יותר מבשנים קודמות, כי התקבלו כלל האישורים הנדרשים לצורך חידוש ההיתרים הזמניים מכוח חוק רישוי עסקים וכי אין כל עילה שלא לחדש היתרים אלה, והחברה וכאו"ל יפעלו למימוש זכויותיהן בעניין זה" ומוסיפים שמי שבכלל נתן אישור הוא המשרד להגנת הסביבה, וזה תקף עד אוגוסט הקרוב.

 

בתי הזיקוק של בז"ן בחיפה בתי הזיקוק של בז"ן בחיפה צילום: אלעד גרשגורן

 

ההתנגחויות בין עירית חיפה לבתי הזיקוק אינן חדשות, ולמעשה המנכ"ל החדש של בז"ן ישר בן מרדכי אמר השבוע בראיון ל"כלכליסט" שהוא מרגיש את העוינות שמגיעה מהעירייה בכל הנוגע להפעלת המתקנים, ככל הנראה גם על רקע הבחירות המוניציפליות שיתקיימו בנובמבר הקרוב, אותן מנצל ראש העירייה יונה יהב כדי לנגח לכאורה את החברה.

 

כך או כך, בז"ן צפויה לפנות לערכאות משפטיות כדי שבית הזיקוק לא ייסגר. בית הזיקוק מספק 60% מהביקוש לבנזין וסולר במדינת ישראל, וסגירה שלו לאורך זמן עלולה ליצור מחסור בשני הדלקים הללו.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x