$
בארץ

ארגוני הנכים מעבירים את המאבק לבג"ץ ויוצאים להפגין ליד בתי השרים

למרות העברת חוק קצבאות הנכים, מאבק הנכים נמשך ומשנה זירות. חלק גדול מהמאבק צפוי לעבור בחודשים הקרובים מהכנסת לבג"ץ, שם יעלו לדיון לפחות שתי עתירות בנושא הקצבאות

שחר אילן 08:1314.02.18
למרות העברת חוק קצבאות הנכים, מאבק הנכים נמשך ומשנה זירות. חלק גדול מהמאבק צפוי לעבור בחודשים הקרובים מהכנסת לבג"ץ, שם יעלו לדיון לפחות שתי עתירות בנושא הקצבאות. עדיין לא ברור עד כמה יצליחו הארגונים לגייס פעילים שיתמידו בפעולות מחאה בכבישים וליד בתי השרים וחברי הכנסת. כשבעה פעילים נשארו לאחר העברת חוק קצבאות הנכים כל הלילה במשכן הכנסת ותכננו לעשות זאת גם אתמול.

 

יו"ר ארגון נכה לא חצי בן אדם אלכס פרידמן הודיע שאין בכוונתו למשוך את העתירה שהגיש יחד עם פעילים נוספים להגדלת הקצבאות. במקור ביקשה העתירה להשוות את הקצבאות לשכר מינימום. אך לאחר ההסכם בין הנכים לממשלה בספטמבר, היא תוקנה וביקשה לחייב את הממשלה לקיים את ההסכם ולהעלות את הקצבאות ל־4,050 שקל בחודש. כל זאת בטענה שסכום הקצבאות המקורי בלתי חוקתי, מפלה ודינו להתבטל.

 

עמדת המדינה היתה שמדובר בעתירה מוקדמת ולכן יש להמתין עד שהכנסת תעביר את חוק קצבאות הנכים. סביר שכעת תטען שבעקבות העברת החוק, העתירה התייתרה. לדברי פרידמן, "המדינה הפרה את ההסכם עם הנכים והדרישה היא שתקיים אותו במלואו".

  

הפגנת נכים בספטמבר 2017 הפגנת נכים בספטמבר 2017 צילום: יאיר שגיא

 

היועץ המשפטי של ארגון "הנכים הופכים לפנתרים" עו"ד גיל גולדרייך עומד להגיש עתירה נוספת נגד ההחלטה להעלות את הקצבאות לנכים שנמצאים בגיל קצבת זקנה רק בחצי מההעלאה לשאר הנכים. על פי החוק החדש, הנכים הקשישים יקבלו תוספת לקצבה הבסיסית של 235 שקל במקום 470 שקל. גולדרייך אומר שיגיש בשם קבוצה של ארגוני נכים עתירה לפסילת הסעיף הזה בחוק. לדבריו, "אני לא מכיר ארגון אחד שמצדד באפליה. זה ביזיון שמפקירים את הקשישים". את האבסורד של ההחלטה להעניק לקשישים רק חצי קצבה מבליטה העובדה שיו"ר מטה מאבק הנכים נעמי מורביה הגיעה במהלך הדיונים על הסכם הנכים לגיל 62 וכך איבדה חצי קצבה.

 

גולדרייך שוקל גם לבקש לפסול את החוק כולו בשל פגמים בהליך. אייל כהן מארגון הנכים הופכים לפנתרים אמר ל"כלכליסט" שמבחינת מחאת הארגון, העברת החוק "לא שינתה כלום. המאבק יעבור לבתים של חברי הכנסת והשרים. עד שלנכים לא יהיה שקט נפשי וכלכלי גם להם לא יהיה. נפגע בהם באופן אישי".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x