$
בארץ

משרד האנרגיה החרים את רישיון חלוקת הגז של "נגב גז" לערד ודימונה, והעבירו ל"נתיבי גז"

במשרד הסבירו כי נגב גז סרבה להפעיל את מערכת חלוקת הגז בערד וכי המהלך נועד להבטיח אספקה סדירה של גז טבעי לבתי התושבים

ליאור גוטמן 17:3313.02.18

משרד האנרגיה החליט לחדד את נוהלי העבודה בכל הקשור לחלוקת גז טבעי ללקוחות קצה: השר יובל שטינייץ הורה לחברת נתיבי גז הממשלתית (נתג"ז) לקחת אחריות על חלוקת גז לתושבי ערד ודימונה, זאת במקום חברת "נגב גז טבעי" שאחראית על האזור. למרות שבמשרד האנרגיה נזהרים מהביטוי "הלאמה", בפועל מדובר בהפקעת רישיון של חברה שסרבה לכאורה לספק גז לתושבי המקום.

 

מקור אספקת הגז לדימונה וערד הוא מאגר "זהר" הממשלתי שפועל מזה עשרות שנים ללא התערבות ממשלתית, כאשר מי שסיפק את הגז בפועל הייתה חברת "גזטיב". לאחרונה פג תוקף הרישיון ומי שהיה אמור להכנס בנעלי "גזטיב" היא חברת "נגב גז טבעי" שזכתה עוד בתחילת העשור במכרז לחלוקת גז שם. לתדהמת משרד האנרגיה "נגב גז טבעי" סרבה לקחת אחריות על החלוקה שם ואף דרשה פטור בכתב ממשרד האנרגיה לכל מקרה של תקלה. במשרד האנרגיה כאמור הפקיעו את הרישיון לאזורים אלו והטילו על נתבי גז לספק גז לתושבים. על פי ההערכות בענף הסרוב של "נגב גז טבעי" נובע גם מהעובדה שצנרת הגז שם בת עשרות שנים ולא ברור מה מצב התחזוקה שם ואם יש בעיות שעלולות לגרום לתקלות.

 

שר האנרגיה, יובל שטייניץ שר האנרגיה, יובל שטייניץ צילום: נמרוד גליקמן

 

במשרד האנרגיה אמרו היום ש"הנחיית השר ניתנה לאחר משא ומתן ארוך שניהלה הממשלה עם חברת "גז טיב" אשר רישיונה הסתיים ולאור העובדה כי חברת חלוקת הגז הטבעי בדרום ״נגב גז טבעי״ סרבה להפעיל את מערכת חלוקת הגז בערד. המהלך נועד להבטיח אספקה סדירה של גז טבעי לבתי התושבים". עוד מחדדדים שם כי הם, "לא יתפשרו על שירות לצרכנים, וככל שחברות החלוקה, המהוות מונופול באזור הספציפי בו זכו ברישיון, לא תעמודנה בהתחייבויותיהן, המשרד ישתמש בכל הכלים שברשותו על מנת למנוע פגיעה בציבור הרחב". 

 

הפעולה של משרד האנרגיה מגיעה על רקע הדיון שהתקיים היום (ג') בוועדת הכלכלה שם ניסו אנשי משרד האנרגיה להסביר מדוע חיבור הגז למפעלים כל כך איטי. הנתונים שהוצגו שם הם שמתוך פוטנציאל של כאלף מפעלים רק עשרות בודדות חוברו למערכת הגז, כאשר כל רף שהמשרד מציב לעצמו נשאר כתוב על ניירות העמדה.

 

יו"ר הוועדה ח"כ איתן כבל אמר היום שנמאס לו לשמוע את התירוצים וההסברים, ושהוא מצפה מאנשי המשרד שיכנסו לעובי הקורה ויתנו מענה לאותם מפעלים שלא מצליחים ליהנות מאספקת גז טבעי.

 

מנגב גז נמסר בתגובה, "נגב גז חיברה את העיר ערד למערכת הגז הטבעי עפ"י תנאי הרישיון של החברה בזמן שיא ובהתאם לבקשת רשות הגז. יצוין כי תנאי הרישיון של נגב גז אינם מכילים חיבור גז בתוך הבתים.

 

"נגב גז היא זו שפרסה 300 ק"מ של קווי הולכה לגז טבעי באזור הדרום וחיברה את כל ערי הדרום ומפעלי התעשייה באזור לגז טבעי. כחברה בעלת מוניטין רב שנים, נגב גז אינה יכולה לקחת על עצמה את האחריות הבטיחותית לרשת חלוקה בת 50 שנה ללא בדיקה של הרשת הקיימת בעיר ערד. החברה נהגה ותמשיך לנהוג באחריות".

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x