• תפריט
שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

כחלון למחנה הציוני: התקציב מגשים את המצע שלכם

שר האוצר דיבר בפתח דיוני התקציב במליאת הכנסת ולקראת אישורו הצפוי בקריאה ראשונה; אמר לחברי האופוזיציה כי "המצע שלכם מצוין והוא בתקציב. רק לא נבחרתם. לא סימפטי להצביע נגד דברים שאתם מאמינים בהם"

שחר אילן 18:1413.02.18

שר האוצר משה כחלון אמר היום (ג') שלחברי האופוזיציה יהיה קשה להצביע נגד התקציב, משום שהוא מגשים את מצעי המפלגות שלהם. נראה שכחלון התכוון בעיקר למחנה הציוני. "אני מבין את האילוץ הפוליטי. אבל המצע שלכם מצוין והוא בתקציב. רק לא נבחרתם. תמיד, גם בתנ"ך, יש קבוצה שעשתה וקבוצה שדיברה. גם אופוזיציה זה חשוב. אבל לא סימפטי להצביע נגד דברים שאתם מאמינים בהם".

 

 

 

כחלון דיבר בפתיחת הדיון על אישור התקציב וחוק ההסדרים בקריאה ראשונה, הצפוי הערב. הוא טען ש"זה תקציב מצוין חברתי עם תקוה וחזון". לדבריו, "המשק הישראלי חזק ומצבו טוב. הצמיחה יציבה. יש אבטלה מהנמוכות בשנים האחרונות, גירעון נמוך ויחס חוב תוצר נמוך בצורה חסרת תקדים". לדבריו, "אמרו שלא נצליח לצלוח שנה ראשונה. אנחנו מאשרים כבר חמש שנות תקציב".

 

"עיוור צבעים בנושא חלוקת משאבים"

 

"המטרה שלנו", אמר עוד כחלון, "היא להמשיך ולעבות את מעמד הביניים שהלך ונשחק. אנחנו בתחילת הדרך. אני מקווה שהאוכלוסייה הזו תחזור לגודל האמיתי שלה". עוד הוא טען ש"אני עיוור צבעים בנושא חלוקת משאבים עם עדיפות לאנשים שהוזנחו ונשכחו. הבטחנו שנמשיך לתקן עוולות ואנחנו מקיימים. תמצאו תקציבים חסרי תקדים לעיירות הפיתוח קשישים ניצולי שואה נכים". הדיון על אישור התקציב צפוי לעמוד בסימן הפרסום הצפוי של המלצות המשטרה בתיקי ראש הממשלה.

 

הכנסת החלה לדון באישור תקציב 2019 וחוק ההסדרים הנלווה אליו בקריאה ראשונה. זאת, במטרה לאשר אותם בקריאה שנייה ושלישית עד צאת כנסת לפגרה ב-15.3. הצלחה במהלך, שנראית כמעט בלתי נמנעת, תגביר מאוד את סיכויי הישרדות הממשל עד הבחירות במועדן החוקי בנובמבר 2019.

 

תקציב המדינה לשנת 2019 יעמוד על 397.4 מיליארד שקל. תקציב החינוך יעמוד על כ-60 מיליארד שקל, תקציב הבריאות יעמוד על כ-38 מיליארד שקל, תקציב הרווחה וניצולי השואה - כ-13 מיליארד שקל, ותקציב מערכת הביטחון - כ-68 מיליארד שקל. קצבאות הנכים יגדלו בתקציב 2019 בשני מיליארד שקל לעומת 2017. בשנת 2019 יעמוד הגירעון על 2.9% מהתוצר, ובשנת 2020 על 2.5% מהתוצר.

 

היקף הקיצוץ הרוחבי בתקציב יעמוד במצטבר על כ-7% - חלק כבר השנה וחלק ב-2019. לאור העובדה שרוב משרדי הממשלה השתמשו בתקציב שלהם עד תום השנה שעברה הקיצוצים הללו צפויים להיות קשים.

 

 

 

בין הרפורמות הנכללות במסגרת חוק ההסדרים: תוכנית נטו משפחה; תוכנית הסיעוד הלאומית; הגברת התחרות בשוק הטלוויזיה; מעבר מבנק לבנק בלחיצת כפתור; קיצור שבוע העבודה; הרפורמה לקיצור החופשות; צמצום השימוש במזומן; הגדלת היצע הדיור ועידוד השתלבות בשוק העבודה באמצעות מתן מענקי עבודה.

 

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין צין שבתקציב זה לא חולקו לחברי הכנסת ספרי תקציב אלא התקן אחסון נייד (דיסק און קי), וזאת בפעם השנייה. "המחזות של ארגזים ובהם אלפי דפים לא נראה השנה", אמר אדלשטיין. 65 עותקים הודפסו עבור חברי כנסת שביקשו זאת.

 

בנימין נתניהו ומשה כחלון בנימין נתניהו ומשה כחלון איי אף פי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x