$
משפט

איילת שקד: "ייהוד הגליל - לא מילה גסה"

שרת המשפטים דיברה בפתיחת הקונגרס הישראלי ליהדות ודמוקרטיה בת"א: "חוק הלאום צריך לתת כוח חוקתי לשופטים לחזק את ההיבט היהודי הלאומי"

משה גורלי 11:1612.02.18

"בספר החוקים שלנו מעוגנים הערכים האוניברסליים, אבל הערכים היהודים והלאומיים לא קיימים", אמרה הבוקר שרת המשפטים איילת שקד בשיחה עם דנה וייס בפתיחת הקונגרס הישראלי הראשון ליהדות ודמוקרטיה בתל אביב. שקד התייחסה לחוק הלאום שאותו יזמה ומצוי על הפרק. "חוק הלאום", אמרה, "צריך לתת כלי וכוח חוקתי לשופטים לחזק את ההיבט היהודי הלאומי. חוקי ההסתננות למשל פגעו בזכויות אדם של המסתננים. אם מדינת ישראל לא הייתה עוצרת אותם, בעזרת החומה והחוק היה כאן כיבוש זוחל מאפריקה. אם לשופטים היה את הכלי של חוק הלאום אולי פסיקתם הייתה מאשרת את החוק מההיבט הלאומי יהודי".

 

 

 

איילת שקד שרת המשפטים איילת שקד שרת המשפטים צילום: עמית שעל

 

 

אבל, שקד סייגה אפשרות זו: "השופטים חיים לא רק מהחוק אלא מפרשנות מאד רחבה לערכים אוניברסליים ופחות לערכים יהודיים". לכן חוק הלאום נועד לשיטת השרה להשוות בין היהדות לדמוקרטיה ומן הסתם להגביר את המימד היהודי. "שוויון זכויות אזרחי – כן, שוויון לאומי – לא", אמרה שקד, "החשש היום של המחוקק היא מפרשנות של העליון שתוביל לשוויון לאומי. ייהוד הגליל אינה מילה גסה. צריך לדבר עליה מבלי לפגוע בזכויות האזרח של המיעוט הערבי".

 

מהצעת חוק הלאום נעדר ערך השוויון, מה שמגביר את החשש מכוונתה של שקד בחוק הלאום לכרסם ממעמדה של הדמוקרטיה. חשש זה הביעה שרת המשפטים לשעבר ציפי לבני. "מדינת ישראל שאין בה שוויון אינה מדינת העם היהודי", אמרה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x