שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

ועדת העבודה אישרה את חוק קצבאות הנכים: יועלו ל-3,700 שקל בלבד

זאת לעומת 4,050 שקל כפי שסוכם בספטמבר; הסכום שרשאים הנכים להשתכר בלי שיקזזו מקצבתם יעמוד על 3,700 שקל, לעומת 4,300 שקל שנקבעו בהסכם בין הצדדים; נציגי הנכים: "עבודה בעיניים"; ח"כ אלאלוף: "זו מהפכה, אי אפשר להשיג הכל"

שחר אילן 14:2312.02.18

ועדת העבודה והרווחה אישרה לפני שעה קלה (ב') לאחר דחיות רבות לקריאה שנייה ושלישית את חוק העלאת קצבאות הנכים.

 

ההצעה אושרה פה אחד בתמיכת האופוזיציה, אך ח"כ קארין אלהרר (יש עתיד) נמנעה וח"כ אילן גילאון (מרצ) לא השתתף בהצבעה. השאיפה היא להביא את החוק לאישור המליאה בקריאה שנייה ושלישית כבר הערב, אך עדיין לא ברור אם הדבר יתאפשר טכנית. בסיום הדיון פרצו פעיליה נכים בקריאות "בושה, בושה".  

 

על פי הצעת החוק הסכום הכולל שיתווסף לקצבאות הנכים יגיע בסוף תהליך העלאת הקצבאות ל-4.3 מיליארד שקל, תוספת של 100 מיליון שקל לעומת הסכום עליו סוכם בין הממשלה לנכים בספטמבר - 4.2 מיליארד שקל. הסכום הכולל שאליו יעלו הקצבאות בתום התהליך יהיה 3,700 שקל, לאחר האיחוד עם קצבת הנכים הנוספת (קח"נ) ולא 4,050 שקל כפי שסוכם בספטמבר.

 

הפגנת נכים בספטמבר 2017 הפגנת נכים בספטמבר 2017 צילום: יאיר שגיא

 

 ואלה פרטי החוק:

 

 • קצבאות הנכים יועלו ב-4.3 מיליארד שקל, במקום 4.2 מיליארד שקל שעליהם סוכם כספטמבר.

 

 • הקצבאות יעלו בשלוש פעימות ולא בארבע. שתי הפעימות הראשונות שהיו צריכות לקרות בינואר 2018 וביולי 2018 יאוחדו לפעימה אחת במרץ השנה. הפעימות הבאות יהיו ב-2020 ו-2021.

 

 • הסכום שיתווסף לקצבה הבסיסית בפעימה הראשונה יהיה 470 שקל. כלומר הקצבה תעלה בפועל מ-2,342 שקל ל-2,812 שקל.

 

 • הקצבה החודשית הנוספת המשולמת לנכים בשלוש דרגות שונות תאוחד לדרגה הגבוהה של 450 שקל בעלות של 250 מיליון שקל. תיקון זה ייטיב ביחוד עם נכי נפש ואוטיסטים שיקבלו העלאה של 100 או 300 שקל.
 

יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ אלי אלאלוף. "הישג גדול" יו"ר ועדת העבודה והרווחה, ח"כ אלי אלאלוף. "הישג גדול" צילום: עומר מסינגר
 • הקצבה הבסיסית תאוחד עם הקח"נ (קצבה חודשית נוספת לקצבת נכות כללית) וביחד הן יגיעו בתום הפעימה הראשונה לכ-3,270 שקל.

 

 • הסכום שאליו תגיע הקצבה המאוחדת בסוף התהליך יעמוד על 3,700 שקל. זאת, לעומת הסיכום בספטמבר שעמד על 4,050 שקל.

 

 • הסכום שרשאים הנכים להשתכר בלי שיקזזו מקצבתם (דיסריגארד) יגדל בפעימה הראשונה מ-2,800 שקל היום ל-3,700 שקל. זה הרבה פחות מכפי שנקבע בהסכם - 4,300 שקל, אבל יותר ממה היה בהצעת החוק המקורית - 3,500 שקל.

 

 • הקצבאות יוצמדו לשכר הממוצע במשק מ-2022 ולא כפי מיידית שדרשו הנכים.

 

 • נכים קשים יקבלו גם תוספת לפעימה הראשונה של 200 שקל לקצבת השירותים המיוחדים (שר"מ).

 

ח"כ אילן גילאון. "מילה זו לא מילה" ח"כ אילן גילאון. "מילה זו לא מילה" צילום: צביקה טישלר

 

"אחד ההישגים המרשימים"

 

יו"ר ועדת העבודה והרווה ח"כ אלי אלאלוף (כולנו) אמר כי "זהו אחד ההישגים המרשימים ביותר ומהפכה בטיפול בנכים. אי אפשר להשיג הכול". נכים באולם הגיבו בקריאות קשות דוגמת "זו עבודה בעיניים" ו"נחזור לכבישים". בהמשך נשמעו קריאות "נאצים" וכן איומים בהתאבדות.

 

ח"כ דוד ביטן (הליכוד): "מדובר בתוספת של 4.3 מיליארד שיתווספו לנכים מדי שנה החל מ-2021". הוא הסביר את הפערים בין הסכומים שהוסכמו לסכומים בפועל בכך "לא לקחנו את הזקנים בחשבון וכן בכך שהעלויות שהאוצר חישב יותר גדולות". ח"כ מירב בן ארי מכולנו אמרה ש"מדובר בהישגים היסטוריים". ח"כ מוטי יוגב מהבית היהודי אמר ש"צריך לקבל את מה שיש ולהמשיך להיאבק הלאה".

 

יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון (מרצ),  יוזם העלאת הקצבאות, אמר כי "מילה לא מילה והסכמה לא הסכמה. עורמה על עורמה על עורמה. לכו תביאו כסף ותעמדו בהתחייבויות". עם זאת הוא הסכים שלפני שנה הנכים לא היו מעלים על דעתם שיגיעו להסכם כזה.

 

יו"ר "ארגון נכה לא חצי בן אדם" אלכס פרידמן קרא לח"כים לא להצביע בעד החוק: "אנחנו לא רואים עצמנו יותר מחויבים להסכם עם הממשלה. נחזור למחאות". יו"ר מטה מאבק הנכים נעמי מורביה אמרה "שזה חוק רע". לדבריה, יש פערים עצומים בין הסכומים שנקבעו פה להסכם הנכים. היא האשימה את אגף התקציבים ב"ניסיון להשאיר אותנו בעוני". אורן הלמן, מייסד דף הפייסבוק סיכוי שווה לשילוב אנשים עם מוגבלות בעבודה ובחברה, אמר ש"דיסריגארד נמוך יותר משכר המינימום זה כמו להגיד לאנשים עם מוגבלות לשבת בבית ולא לעבוד".

 

איל כהן מארגון "הנכים הופכים לפנתרים" הודיע שארגונו יעבור מחסימת כבישים להפרעות לח"כים בבתים הפרטיים. "כשאנחנו מפריעים לח"כים בחיים הפרטיים הם מדברים אחרת. אנחנו לא יודעים אם נחיה עד השנה הבאה", אמר.

בטל שלח
  לכל התגובות
  x