$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

הקיבוצים יקימו שדה סולארי בשטח שיחכרו משבט טראבין

הבעלים יקבלו דמי שכירות ל־22 שנה. משקי הקיבוצים ממשיכים להתרחב בענף האנרגיה, וסיכמו על רכישת חלקה של ערבה פאוור בשותפות איתם

ליאור גוטמן 08:0112.02.18

הקיבוצים מרחיבים את מעורבותם בשוק החשמל הירוק, והפעם במיזם ייחודי: שדה סולארי ראשון במגזר הבדואי. ל"כלכליסט" נודע שהשדה החדש, בהספק של כ־12 מגה־ואט, יוקם סמוך לרהט ובית קמה בשטחים שבבעלות שבט טראבין. קבוצת משקי הקיבוצים תשקיע בהקמתו כ־50 מיליון שקל, ותשלם לבעלי הקרקע הבדואים דמי שכירות.

 

העבודות להקמת השדה הסולארי כבר החלו ברכישת ציוד, ולפי תנאי הרישיון של רשות החשמל הוא אמור להתחיל לספק חשמל לרשת הארצית כבר בדצמבר 2018. אי־עמידה בלוח הזמנים תאפשר לרשות החשמל לחלט את הערבויות. התעריף על מכירת החשמל, כפי שנקבע במכרזים האחרונים של רשות החשמל, יעמוד על כ־20 אגורות לקילוואט־שעה לתקופה של 23 שנה.

 

 צילום: עמית שעל

 

 

אנשי שבט טראבין עקרו למקום מגוריהם הנוכחי מצפון לבאר שבע, בעקבות הסכם פשרה שחתמו עם המדינה לפני כשבע שנים. עד אז התגוררו ביישוב לא־מוסדר ליד עומר. את השטח המיועד להקמת השדה, בהיקף 150 דונם, תשכור משקי הקיבוצים בחוזה ל־22 שנה.

 

במשקי הקיבוצים כבר מתכוננים למיזמים הבאים בתחום האנרגיות הנקיות. לאחרונה הם זכו במכסת ייצור חשמל ירוק של 20 מגה־ואט מידי החברות אנלייט ושיכון ובינוי, לאחר ששתי החברות חששו שלא יעמדו בלוחות הזמנים הצפופים להקמת מתקני הייצור שבהם התחייבו כלפי רשות החשמל.

 

מלבד עסקי החשמל הנקי, קבוצת משקי הקיבוצים פעילה בתחום האנרגיה בכללותו, לרבות אחזקה של 48% בתחנת הכוח הפרטית הגדולה בארץ, דליה אנרגיות. היא עושה זאת באמצעות שותפות ההשקעות באנרגיה משקים אנד פרטנרס. בשבועות האחרונים העמיקה הקבוצה את שליטתה בשותפות, עם השלמת המגעים לרכישת חלקה של ערבה פאוור, שהחזיקה עד כה 50% מהשותפות. במחצית השנייה החזיקה שותפות של משקי הקיבוצים, משקי הנגב ומשקי הדרום.

 

מה שאפשר את השלמת המגעים היה הסרת ההתנגדות של הפניקס, בשליטת יצחק תשובה, שרכשה בשנת 2014 נתח מחלקה של סימנס הגרמנית בערבה פאוור. הפניקס שילמה כ־60 מיליון שקל על העסקה, ולפי הערכות במשק האנרגיה, קיבלה זכות לשמש כמלווה פיננסית בכל פרויקט של הגוף המשותף. בפניקס חששו שאם ימכרו את חלקם לקיבוצים, ייאבדו את ההזדמנות להעניק הלוואות של עשרות עד מאות מיליוני שקלים למיזמים. ההתנגדות הוסרה כשהובטח להפניקס כי תמשיך לזכות בנתח משמעותי במימון מיזמים סולאריים.

 

חן מלמד, מנכ"ל משקי אנרגיות מתחדשות, חברה־בת של משקים אנד פרטנרס, אמר ל"כלכליסט": "אנו גאים להוביל פרויקט סולארי גדול בשיתוף פעולה עם המגזר הבדואי, ומקווים כי זו סנונית ראשונה בפרויקטים משותפים נוספים בתחום שיקרבו בין האוכלוסיות השונות בנגב".  

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x