$
בארץ

האוצר: לשמור 160 מיליון שקל מכספי קצבאות הנכים - למקרה של גידול במספר מקבלי הקצבה

במשרד סבורים כי הגידול בקצבאות יהפוך אותן לאטרקטיביות יותר; בבוקר: יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, אלי אלאלוף, יעשה ניסיון נוסף לאשר את חוק קצבאות הנכים לקריאה שנייה ושלישית

שחר אילן 20:2311.02.18

ייתכן שלא כל 4.2 מיליארד השקלים המיועדים להגדלת קצבאות הנכים באמת ילכו למטרה זו. משרד האוצר דורש לייעד 160 מיליון שקל מתקציבי הגדלת קצבאות הנכים לביטוח מפני גידול במספר מקבלי הקצבאות. זאת, בטענה שהגידול בקצבאות יהפוך אותן לאטרקטיביות יותר. לא ברור על מה מבוססת התחזית הזו.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "עלות החוק חושבה בהתחשב במספר גדול של פרמטרים, בהם מספר הזכאים לקצבה, כפי שנהוג בעת חישוב עלות תקציבית. אין מדובר בשמירת כסף מראש אלא בתקצוב מלא של המהלך". עוד מציינים שם כי "קצבאות הנכות יעלו בשנים הקרובות בסכום חסר תקדים המהווה תוספת של עשרות אחוזים לתקציב של קצבת הנכות הכללית".

 

יו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), יעשה מחר ניסיון נוסף לאשר את חוק קצבאות הנכים לקריאה שנייה ושלישית בוועדה בראשותו. אלאלוף יביא הצעה שלפיה יתווספו 100 מיליון שקל למתווה, כך שהוא יעלה מ-4.2 ל-4.3 מיליארד שקל.

 

אלא שאם הכוונה היא להשיג את תמיכת האופוזיציה כדי לא להעביר את החוק שלא תוך כדי מחלוקת, ספק רק אם זה יקרה.

 

עם זאת באופוזיציה לא מרוצים. "זה לא מספיק", אומר ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני). "אני לא מתכוון להסיר את ההסתייגויות" הוסיף יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון. מחר בבוקר, לפני ישיבת ועדת העבודה והרווחה, ייעשה מאמץ נוסף להגיע להסכמה.

 

ההסכם בין הממשלה לנכים שהושג בספטמבר קבע כי הקצבאות בסכום של 4.2 מיליארד שקל יועלו בארבע פעימות, כך שהן יגיעו ל-3,800 עד 4,050 שקל. הנכים הקשים יקבלו עוד 450 שקלים לקצבת השירותים המיוחדים שר"מ. אלא שהתברר שאוכלוסיות רבות לא הובאו בחשבון, ולכן אין די כסף להגיע לסכומים שסוכמו. בהצעת החוק שהוגשה לכנסת פורטה רק העלאת הקצבאות בשתי הפעימות הראשונות, שמסתכמות ב-501 שקל בלבד - מ-2,342 ל-2,843 שקל.

 

הפגנה של הנכים, באוקטובר הפגנה של הנכים, באוקטובר צילום: יאיר שגיא

אחד הנושאים שנמצאים במחלוקת בין חברי הכנסת מהאופוזיציה לאוצר הוא האם יירשם בחוק הסכום שאליו יגיעו הקצבאות בסוף התהליך, ובאיזה סכום מדובר. גילאון דורש שיירשם סכום של 4,050 שקל; האוצר מעונין לא לרשום דבר, אבל הסכום הגבוה ביותר שהסכים לו הוא 3,700 שקל.

 

במוקד ההצעה שתובא מחר לאישור הוועדה עומד התרגיל החשבוני של איחוד קצבת הנכים הכללית עם הקח"נ (קצבה חודשית נוספת). הבעיה שאותה בא המהלך לפתור היא ההעלאה הקטנה של 500 שקל בלבד בשתי הפעימות הראשונות.

 

הקח"נ ניתן בשלוש דרגות: 150, 350 ו-450 שקל. הכוונה היא להשוות את הקצבה של כולם ל-450 שקל, ולאחד אותה עם הקצבה הבסיסית, כך שהעלייה תגיע באופן מלאכותי ל-951 שקל והקצבה תעלה באופן מלאכותי לכ-3,300 שקל כבר לאחר שתי פעימות.

 

הנכים הקשים שמקבלים ממילא קח"נ של 450 שקל לא ירוויחו מכך דבר. מי שירוויחו חלקית הם הנכים המוגדרים קלים ובינוניים (בעיקר נכי נפש ואוטיסטים) שהקח"נ שלהם יגדל. עלות המהלך, 250 מיליון שקל, נמוכה בהרבה מעלות הגדלת קצבת הנכים עצמה.

 

במקביל נמשך גם הוויכוח על הדיסריגארד, הסכום שעד אליו יכולים הנכים להשתכר מעבודה בלי שינוכה חלק מקצבתם. מקורות הקשורים למשא ומתן אומרים שהאוצר כבר הסכים שהדיסריגארד יעלה בסוף שתי הפעימות הראשונות ל-3,800 שקל במקום 3,500 שקל כמתוכנן, אבל חזר בו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x