• תפריט
שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

חו"ד: "לרשויות מקומיות אסור לתקצב גאולת קרקע ושמירה על קרקע"

עו"ד תומר רוזנר, היועץ המשפטי של הוועדה לביקורת המדינה וועדות הפנים, הגיב לטענות המועצה האזורית מטה בנימין וח"כ סמוטריץ' כי הן רשאיות לעשות זאת. הנושא עלה עקב דו"ח מבקר המדינה שעסק בעמותות "רגבים" ו"אופק להתיישבות"

שחר אילן 14:5808.02.18

היועץ המשפטי של הוועדה לביקורת המדינה וועדות הפנים, עו"ד תומר רוזנר, קובע כי רשויות מקומיות אינן רשאיות לממן פעילות של גאולת קרקע. זאת, בניגוד לטענות המועצה האזורית מטה בנימין בראשות אבי רואה וח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) כי הן רשאיות לעשות זאת.

 

 

 

רוזנר אמר את הדברים בישיבת הוועדה לביקורת המדינה של הכנסת בראשות ח"כ שלי יחימוביץ' אתמול (ד') שעסקה בדו"ח מבקר המדינה על הרשויות המקומיות שפורסם בנובמבר 2017. בחוות הדעת של רוזנר עניין נוסף משום שהוא גם היועץ המשפטי של ועדת הפנים האחראית לרשויות המקומיות.

 

דו"ח מבקר המדינה על הרשויות המקומיות שפורסם בנובמבר 2017 חשף את העובדה שבשנים 2016-2012 העניקה המועצה לעמותת "רגבים לשמירה על קרקעות" תמיכה ממוצעת של 460 אלף שקל לשנה. ב-2016 תמכה המועצה בהיקף של 300 אלף שקל לשנה גם בעמותה לגאולת קרקע בשם "אופק להתיישבות". זאת, למרות שמטרות אלו חורגות מהשירותים המקומיים שמועצה אזורית מוסמכת להעניק על פי חוק. שתי העמותות קשורות לח"כ סמוטריץ', שיזם את החוק להגבלת סמכויות המבקר.

 

אבי רואה, ראש המועצה האזורית מטה בנימין אבי רואה, ראש המועצה האזורית מטה בנימין צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

מתברר שהמועצה קבעה תבחינים כל כך ספציפיים לתמיכות בשני תחומים אלה עד שהמבקר קבע שעולה החשש הם "נתפרו למידותיהן" שלרגבים ואפק להתיישבות. ההקצבות ניתנו למרות שראש המועצה רואה היה ממייסדי אופק להתיישבות ב-2013 ויו"ר האסיפה הכללית שלה. עוזרו של רואה היה במקביל לתפקידו במועצה גם מנכ"ל רגבים.

 

בישיבת הוועדה טען רואה כי "לצורך פיתוח והרחבת היישוב עלי לרכוש קרקעות ולדאוג שלא ‏ישתלטו עליהן הבדואים באזור.‏ הרגולטור שלנו הוא משרד הפנים ולא מבקר המדינה, והמשרד ‏מעולם לא העיר על העברת הכספים למטרה של גאולת קרקעות. אם יגידו לי שזה לא בסדר – אפסיק".

 

בתגובה קבע היועץ המשפטי של הוועדה לביקורת המדינה עו"ד רוזנר כי רשות מקומית אינה יכולה לתקצב עמותה לגאולת קרקע. לדבריו, "קיים סעיף ‏מפורש בנוהל משרד הפנים לפיו רשות מקומית רשאית לתת תמיכה לעמותה, רק אם פעילות העמותה עולה בקנה אחד עם ‏סמכותה ותפקידה של הרשות המקומית. גאולת קרקעות אינה פעולה שהיא בסמכות של רשות מקומית".

 

ח"כ סמוטריץ' אישר בפתח דבריו בוועדה כי ניהל בעבר את הפעילות בעמותת רגבים. הוא טען כי "משרד מבקר המדינה איננו מוסמך לקבוע עמדה משפטית (כפי שעשה בדו"ח. ש"א) אלא היועצים המשפטיים במשרדי הממשלה ובראשם היועץ המשפטי לממשלה". לדבריו, "שמירה על קרקע היא משהו שבלעדיו אי אפשר לפתח את ההתיישבות והיה ליבת העשייה של המועצה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x