בארץ

מסלול עוקף יונה יהב: חוק חיפה כימיקלים אושר בקריאה טרומית

החוק יאפשר הענקת רישיון עסק למפעלים אסטרטגיים מבלי לקבל את אישור הרשויות המקומיות. ההצעה הוגשה לאחר סירובו של ראש עיריית חיפה להעניק רישיון עסק לחיפה כימיקלים. ח"כ יעל כהן פארן: "עיריית חיפה החליטה לא להעניק רישיון מתוך הגנה על התושבים. החוק הזה מכשיר את השרץ"

שחר אילן 14:0307.02.18
מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את חוק חיפה כימיקלים, שמאפשר לממשלה לעקוף את הרשויות המקומיות ברישוי מפעלים בעלי חשיבות אסטרטגית. החוק נוצר לאחר סירובו של ראש עיריית חיפה יונה יהב להעניק רישיון עסק לחיפה כימיקלים. את ההצעה הגישו יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מיהדות התורה, שלו יריבות פוליטית קשה עם יהב, ומספר חברי כנסת נוספים. 39 חברי כנסת תמכו בהצעה ו-29 התנגדו לה.

 

על פי הצעת החוק תוקם יחידה ממשלתית לרישוי מפעלי תשתית לאומית, בראשות נציג משרד הפנים ובהשתתפות נציגי משרדים רלבנטיים נוספים. יחידה זו תהיה אחראית רישוי מפעלים שהממשלה תקבע כמפעלי תשתית לאומית, ותוכל באמצעות נציגי השרים החברים בה לקבוע תנאים ברישיון העסק של מפעלים אלה ולפקח על קיומם. זאת, "תוך שמירה על קיום פעילות רציפה של אותם מפעלים, ומניעת מצבים בהם קיימת סכנה לסגירתם".

 

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב שעל פי חוק רישוי עסקים "הסמכות להענקת רישיון לעסק מסורה ככלל, לראש הרשות המקומית או מי שהוא הסמיכו לכך, וזאת מתוך הבנה שראש הרשות הוא הגורם המתאים ביותר שיכול לקחת בחשבון את כלל השיקולים המקומיים-קהילתיים". עם זאת, "קיימים עסקים רבים שפעילותם חיונית למשק והאינטרס בקיומם רחב יותר מן הגבולות המוניציפאליים והשיקולים המקומיים – דוגמת מפעל האמוניה בחיפה, מכלי דלק, ארובות פחם, מתקנים להתפלת מים, תחנות כוח וכיוצא באלה".

 

 

חיפה כימיקלים, חיפה. אם החוק יעבור בקריאה שנייה ושלישית הוא יאפשר לממשלה לעקוף את עיריית חיפה ולתת למפעל רישיון עסק חיפה כימיקלים, חיפה. אם החוק יעבור בקריאה שנייה ושלישית הוא יאפשר לממשלה לעקוף את עיריית חיפה ולתת למפעל רישיון עסק צילום: אלעד גרשגורן

 

על פי דברי ההסבר, "לעיתים נוצרים מצבים שבהם ההחלטה בדבר הענקת רישיון לעסקים כאמור או שלילתו נתונים לפתחה של רשות הרישוי המקומית אשר שוקלת את השיקולים המקומיים בלבד, כאשר מן הראוי הוא שההחלטה תהיה בסמכותו של גורם ממשלתי בעל ראייה רחבה יותר".

 

ח"כ גפני אמר בדיוןש"ועדת כספים הגיעה למסקנה שיש צורך בחקיקה הזו לצורך מקרים חריגים. צריך שתהיה בקרה ממשלתית על החלטות של הרשויות המקומיות בנושא תשתיות לאומיות."

 

ח"כ יעל כהן פארן מהמחנה הציוני התנגדה: "לחוק הזה ראוי לקרוא חוק טראמפ, לא על שם דונלד אלא על שם הבעלים של חיפה כימיקלים. זו הסיבה שהחוק הזה הגיע לכאן היום שנולד סביב הדיונים על מיכל האמוניה. עיריית חיפה החליטה לא להעניק רישיון עסק לחיפה כימיקלים בצדק ומתוך הגנה על חיי ובריאות התושבים. החוק הזה נועד להכשיר את השרץ."

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x