$
בארץ

"נגייס את הכנסת כדי לעצור את הכרייה בשדה בריר - עד שנדע בוודאות שאין סיכון בריאותי"

כך אמר איתן כבל, יו"ר ועדת הכלכלה, בדיון דחוף שקיימה הוועדה בעקבות החלטת קבינט הדיור לאשר את תוכנית מכרה הפוספטים בשדה בריר; סגן שר הבריאות ליצמן: "הכרייה בשדה בריר מזיקה והורגת"

עמרי מילמן 21:5706.02.18

"נגייס את כל הכנסת לעצור את הכרייה בשדה בריר עד שנדע בוודאות שאין סיכון בריאותי" - כך אמר היום יו"ר ועדת הכלכלה איתן כבל בדיון דחוף בעקבות החלטת קבינט הדיור לאשר את תוכנית מכרה הפוספטים בשדה בריר. בוועדה השתתף סגן שר הבריאות יעקב ליצמן שעל פי הסיכום הקודם בוועדה נדרש לבצע תסקיר בריאות באזור, בטרם תאושר הכרייה במועצה הארצית לתכנון ובנייה. ואולם הוועדה הארצית אישרה את הכרייה בחודש שעבר מבלי לתאם זאת מול משרד הבריאות.

 

לדברי ליצמן, "הכרייה בשדה בריר מזיקה והורגת". הוא הוסיף כי הסכים לבצע תסקיר בזמנו, אך כעת, לאחר שהמועצה הארצית לתכנון ובנייה העבירה החלטה בניגוד לאותו סיכום, הוא לא מוכן לשום תסקיר ושום התקדמות אחרת עד שהחלטת המועצה לא תבוטל.

 

"השרה הקודמת עשתה תסקיר שמצא שזיהום האוויר הוא פי 6 מהתקן, איך אפשר לעבור על זה לסדר היום? אותי לא מעניין כסף וביזנס, אני אעשה את הבלגן הכי גדול. אני פונה לוועדה שתקבל החלטה שלא עושים כלום עד שלא מבטלים את החלטת המועצה הארצית, ורק אח"כ נדבר על תסקיר", אמר.

 

נציג המשרד להגנת הסביבה, שחר סולר, אמר כי המשרד לא מתנגד שיהיה תסקיר השפעה על הבריאות, אבל זה לא מבוצע במשך שנים. ליצמן שאל: "מי אשם בזה? אולי זה נגד השר שלך או המשרד שלך?". סולר אמר בתגובה כי המועצה הארצית ביקשה מהמשרד להגנת הסביבה תסקיר השפעה על הסביבה, וביקשה שיעשה בהתייעצות משרד הבריאות וזה מבוצע. ליצמן הגיב: "יש דוח של פרופ' סאמט ואתה מצפצף עליו".

 

הפגנה נגד הכרייה בשדה בריר, ב-2016 הפגנה נגד הכרייה בשדה בריר, ב-2016 צילום: אתר nobarir

 

שרת הבריאות הקודמת, ח"כ יעל גרמן, הוסיפה: "ב-8 השנים האחרונות אני וליצמן אוחזים באותה דעה בעניין הזה. הכרייה לא רק תזיק לבריאות אלא גם לכלכלה, לתיירות ולסביבה ותהרוס את היישובים הבדואיים ותאלץ לעשות להם טרנספר. הנזק מהכרייה הוא 450 מיליון שקל".

 

מנגד, נציג משרד האנרגיה, יוסי וירצבורגר, אמר כי כדי לעשות תסקיר צריך שיהיה אתר, ואם אין אתר אי אפשר לעשות תסקיר. לדבריו, אם ההחלטה תבוטל לא יהיה תסקיר. נציגת מינהל התכנון, נועה נאור, אמרה כי המועצה הארצית היא שקיבלה את ההחלטה, אף שמינהל התכנון הוא זה שהגיש למועצה את התוכנית. נאור הוסיפה: "כדי שהתוכנית תתקדם צריך תסקיר השפעה על הסביבה, כולל היבטים בריאותיים שייבחנו בתיאום עם משרד הבריאות, ואולם ליצמן טען כי הדברים לא נכונים.

 

מצידה של כיל נטען על ידי הסמנכ"ל, רני לובנשטיין, כי "אם יוכח שיש בעיה בריאותית לא נבצע כרייה". נציג עובדי רותם אמפרט, אהרון דנציגר המתגורר בערד, סיפר כי העובדים עוברים בדיקות תקופתיות של רופאה תעסוקתית, שאמרה בעצמה שאין סכנה בריאותית במכרה.

 

ח"כ סעיד אלחרומי, שביקש גם הוא דיון בנושא, אמר כי לא מדובר רק בנזק לבדואים באזור אלא גם לערד. לדבריו, יש חלופות אחרות באזור הם רק עולות יותר כסף. "כל תושבי הנגב יעמדו יחד נגד התוכנית ויקיימו הפגנת ענק ביום חמישי בשעה 16:00 בכניסה לערד", אמר.

 

ח"כ מיקי רוזנטל הוסיף: "כמובן שהבריאות הכי חשובה, אבל גם תעסוקה בנגב זה חשוב ואסור לזלזל בזה. צריך לנקוט בעקרון הזהירות המונעת, ואם יש ספק שזה מסכן את חיי התושבים המכרה לא צריך להיות שם". הוא הוסיף כי לא נכון לאשר כרייה כיום כשהמחיר בשפל, אלא להמתין עד שהמחיר בעולם יעלה.

 

ח"כ דב חנין הוסיף כי המכרה לא מייצר תעסוקה, וכי צריך להביא בחשבון את מקומות העבודה שילכו לאיבוד אם ערד תהפוך לעיר מכרות. "יהיו הרבה דפים שחורים בספר שייכתב על הפרשה, לצד שני אנשים שיבלטו לטובה - יעקב ליצמן ויעל גרמן", אמר.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x