$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

מעל הציפיות: 260 מיליון שקל נגבו במסגרת מבצע הארנונה

במשרד הפנים הופתעו מהצלחת המבצע שתוכנן להניב 100 מיליון שקל בלבד. הסכום נגבה ברובו בירושלים, שלתושביה חוב ארנונה עצום. עם זאת, המבצע החזיר פחות מ־2.5% מחובות ארנונה של 10.6 מיליארד שקל שחייבים התושבים לרשויות שהשתתפו בו

עמרי מילמן 07:1306.02.18

מבצע גביית הארנונה שהשיק משרד הפנים בשנה שעברה הצליח מעבר לציפיות. לפי נתונים שהגיעו לידי "כלכליסט", מאז חודש אפריל החזירו תושבים ובתי עסק חובות בהיקף של 260 מיליון שקל לרשויות שהשתתפו במבצע ‑ יותר ממחציתם בעיריית ירושלים.

 

במסגרת המהלך שיזם שר הפנים אריה דרעי הציעו הרשויות שהצטרפו למבצע הנחה של עד 50% למי שיסדירו את מלוא חובם לשנים 2015‑2016. כ־10,400 בעלי חשבונות ארנונה למגורים שניצלו את ההזדמנות שילמו יחד כמעט 137 מיליון שקל. 2,532 בתי עסק שילמו 125 מיליון שקל.

 

אף על פי כן, הסכום שהוחזר הוא עדיין טיפה בים: פחות מ־1% מחובות הארנונה של הישראלים, שעומדים על כ־30 מיליארד שקל, וכ־2.5% מהחוב לעיריות שהשתתפו במבצע. כמה ערים חזקות מבחינה כלכלית, כמו תל אביב וראשון לציון, בחרו שלא להשתתף בו.

 

 

 

היעד המקורי שהציב משרד הפנים היה 100 מיליון שקל. הגבייה העודפת, שהפתיעה את אנשי המשרד, נזקפת בין השאר לזכות הארכת המבצע בעקבות ההיענות של התושבים. מנכ"ל משרד הפנים מרדכי כהן אמר ל"כלכליסט" שהסכומים שנגבו יתווספו לתקציב הקיים של העיריות. לדבריו, "הכסף מגיע בעיקר לערים המוחלשות שמתגוררת בהן אוכלוסייה חלשה יותר. אין ספק שהמבצע תורם לצמצום הפערים בין הרשויות".

 

 

שר הפנים אריה דרעי. "במבצע השתתפו הרבה משפחות קשות יום" שר הפנים אריה דרעי. "במבצע השתתפו הרבה משפחות קשות יום" צילום: דוברות הכנסת

 

 

ההיענות הנלהבת של תושבי ירושלים למבצע לא צריכה להפתיע, שכן הם גם בעלי חוב הארנונה הגבוה ביותר. חובות הארנונה של הירושלמים הסתכמו לפני תחילת המבצע ב־7 מיליארד שקל כמעט (חובות אבודים ולא אבודים לפי הגדרות העירייה). כ־5.5 מיליארד מהחובות הם בארנונה עסקית. המבצע הכניס לעיריית ירושלים 60 מיליון שקל מארנונה למגורים וכמעט 89 מיליון שקל מארנונה של עסקים. אחרי ירושלים צועדת חיפה, שחובות הארנונה עומדים בה על 2.5 מיליארד שקל. במסגרת המבצע גבתה עיריית חיפה 7 מיליון שקל בארנונה למגורים ו־8.5 מיליון שקל בארנונה לעסקים. קשיי הגבייה חמורים במיוחד ברשויות הערביות, ורבות מהן השתתפו במבצע של משרד הפנים. בטייבה, למשל, שתושביה חייבים ארנונה בסכום של 250 מיליון שקל, כ־280 תושבים שילמו במסגרת המבצע 1.5 מיליון שקל. בערים אחרות ההיענות היתה נמוכה יותר. בשדרות השתתפו במבצע רק 15 חייבים ששילמו 38 אלף שקל, מתוך חוב כולל של כ־166 מיליון שקל.

 

השר דרעי מסר ל"כלכליסט": ״מבצע גביית חובות הארנונה הוא הצלחה גדולה. כ־130 אלף בעלי חוב, חלקם הגדול ממשפחות קשות יום, מירושלים, בת ים, לוד, בני ברק וטמרה, ניצלו את ההזדמנות לצאת לדרך חדשה. הסכום שנאסף גדול ומשמעותי. אני מצפה מהרשויות להשתמש בו כראוי ולשפר את השירותים לרווחת כלל התושבים".

 

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x