$
בארץ

פרסום ראשון

אחרי אשדוד: גם עיריית כפר סבא תקנוס עסקים שפועלים בשבת

התובע העירוני שלח אמש מכתב לבתי עסק הפועלים בשבת במתחם אושילנד, שבו הוא מתריע על כך שהם מבצעים עבירה על חוק העזר העירוני. בעל בית עסק במתחם: "אם הציבור לא יתעורר יסגרו את כל העסקים בשבת"

אורנה יפת 11:2305.02.18

מלחמות השבת לא עוצרות בעיר אשדוד: גם עיריית כפר סבא מתחילה לתת קנסות לבתי עסק שפועלים בשבת.

 

בעלי עסקים במתחם אושילנד (אושירה) בכפר סבא קיבלו אתמול (א') מכתב מהתובע העירוני, עו"ד ישראל בר סלע, שבו הוא מתריע בפני עסקים שעובדים בשבת על כך שהם מבצעים עבירה על חוק העזר העירוני.

 

 

 

למרבה הפלא, המכתב נכתב ב-1.2.18 והגיע לבתי העסק רק אתמול בערב, אך הסיור שעשו פקחי העיריה במתחם היה לפני שנה, ב-14.1.17. כך לשון המכתב שקיבלו בתי העסק: "הנדון: עבירות כנגד הוראות חוק העזר לכפר סבא, פתיחתן וסגירתן של חנויות 1941, שבוצעו במתחם קניון אושירה בשבת – 14.1.17, ואשר בכוונת התביעה העירונית בכפר סבא לנקוט כנגדם בצעדי אכיפה - לרבות אפשרות של הגשת כתב אישום".

 

קניון אושילנד קניון אושילנד צילום: ויקיפדיה

 

 

במכתב המאיים בתביעה נגד בתי העסק, מציין התובע של עיריית כפר סבא כי "במסגרת סיור שבוצע על ידי אגף הפיקוח והאכיפה של עיריית כפר סבא במתחם קניון אושירה בתאריך שבנידון, נמצאו בתי עסק שאינם מסווגים כבתי עסק שפתיחתם בשבת מותרת (עפ"י הוראות חוק העזר) וחרף זאת נמצאו פתוחים. עצם פעילות העסק באותה שבת מהווה עבירה בהתאם לסעיף 3 לחוק העזר העירוני, אותה ניתן לייחס לחברה שהיא בעלת העסק וכן למפעיליה. בכוונת התביעה העירונית לנקוט בהליכי אכיפה לנוכח העבירות שבוצעו על פי הפירוט". בסופו של המכתב מציין התובע העירוני כי בתי עסק שרוצים להעלות טענות נגד נקיטת הליכי האכיפה, יכולים לרכז את הטענות שלהם ולהעביר אותן לתובע בכתב.

 

בשלב זה, הנהלת אושירה פנתה לעורך דין שלה שצפוי להוציא מכתב לעיריה בשמם של בתי העסק שקיבלו את ההתראה.

 

 

"זה יתרחב מעבר לאשדוד"

 

בין בתי העסק שנמצאו פתוחים והופתעו לקבל את המכתב נמצאת גם חנות האופנה קמדן אנד שוז. בעליה, אלון ומיטל שני, אמרו בשיחה ל"כלכליסט" כי הופתעו לקבל את המכתב אך לא פחות מזה מפתיע העיתוי שלו - כשנה לאחר שפקחי העיריה ביצעו את הסיור במתחם.

 

"הם עשו את הסיור בינואר 2017 ועכשיו הוציאו את המכתב. הרי ברור שלא לקח להם שנה לשלוח מכתב על אף הביורוקרטיה במדינה. זה רק אומר שעכשיו הפוליטיקאים בעירייה מחפשים כותרות. הם צריכים להתחנף למגזרים מסוימים. זה שיטת הסלאמי ויעבור מעיר לעיר. אם הציבור לא יתעורר יסגרו את כל העסקים בשבת", מתריע אלון שני, "כולם מדברים על אשדוד. אף אחד לא חשב שהדבר הזה הולך להתרחב. יש פה כוונה של ראשי ערים לסגור מתחמי בידור בילוי ופנאי שעובדים בשבת. יש המון מתחמים כאלה בארץ שמגלגלים הרבה כסף ויש בהם גם מסחר שנשען כל עוגני הבידור והבילוי".

 

במתחם אושילנד, המכונה גם קניון אושירה בכפר סבא, פועלות מלבד בתי הקולנוע ואטרקציות לילדים גם רשתות כמו קסטרו, הודיס, קרולינה למקה, מישמיש, H&O, מיננה, קרטרס ועסקים אחרים, שחלקם פתוחים בשבת.

 

מיטל ואלון שני קיבלו בשבת האחרונה שני דו"חות בעיר אשדוד שבה הם מפעילים חנויות גם בביג אשדוד וגם בסטאר סנטר. בעקבות כך העלתה מיטל פוסט בפייסבוק שזכה מאז עלה לאוויר במוצ"ש האחרון, ל- 7,100 שיתופים. שני צירפה לפוסט תמונה של הקנסות עליהם חתום הפקח יוסי פריאנטה. חלק מהגולשים לא חסכו ביקורת מראש העיר אשדוד וטענו שהוא עצמו עובר עבירה בכך שהוא מעסיק פקחים יהודים בשבת. "יוסי פריאנטה הוא הפקח שנתן את הדו"ח", מציין אלון שני. "פקח יהודי עבד בשבת. ראש העיר הוא המעסיק ואחראי על העסקת הפקח הזה וזו עבירה על חוקי התמ"ת".

 

לדבריו, "מה שקורה כאן זה מחדל ואם הציבור לא יעשה מחאה אז יסגרו לאט לאט את כל המתחמים שעובדים בשבת ומכניסים המון המון כסף לבעלי העסקים וגם מכניסים כסף למדינה. כל שקל שנכנס אצלי לקופה, מע"מ שותף בו, זה הרבה כסף למדינה. מרכזי המסחר שפתוחים בשבת מגלגלים מאות מיליונים בשנה. חושבים שזה מרכז אחד או שניים? זה יתרחב לכל המרכזים ויחסל עסקים ומרכזים שמתבססים על השבת. מרכז בילו ברחובות פעיל מאד בשבת. בילו חי על השבת. זו פגיעה כלכלית חמורה. מעבר לזאת, הציבור היום עובד קשה ולא כולם מצליחים לבצע קניות באמצע השבוע, אם אם אני רוצה ללכת לטייל עם הילדות ובדרך לקנות חולצה, למה מונעים את זה ממני? למה אתר אינטרנט יכול לעבוד בשבת? למה אפשר לבצע קניות באינטרנט ובחנות לא? מה ההבדל? ומה ההבדל בין ללכת לסרט בשבת שמוכרים לי פופקורן בבית קולנוע, לבין ממכר של חולצה. הכיף של מישהו אחד זה ללכת לראות סרט ולקנות פופקורן, ואחד אוהב לקנות חולצה בשבת".

 

"הזרוע עוד נטויה"

 

ח״כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) פרסמה בתגובה בטוויטר כי "שלשום ראש העיר אשדוד יחיאל לסרי מהליכוד, החל לקנוס את הציבור על פתיחת עסקים בשבת. עכשיו מתברר שגם ראש העיר כפר סבא, יהודה בן חמו ממפלגת העבודה, הרים את הדגל והחליט לפעול באותה הדרך ולסגור את העיר בשבת. זו התוצאה הישירה של חוק המרכולים והזרוע עוד נטויה".

 

 

החוק מעניק לשר הפנים סמכות לא לאשר חוקי עזר עירוניים המאפשרים פתיחת חנויות בשבת. הוא גם קובע כי שר הפנים לא יאשר פתיחת חנויות בשבת אלא כדי "לספק צרכים שהם, לדעת השר, חיוניים ובהיקף המזערי הנדרש".

 

ח"כ תמר זנדברג (מרצ) מסרה בתגובה על חלוקת הדו"חות כי "דיל חוק המרכולים לשלום הקואליציה מתפוצץ לציבור החופשי בישראל בפרצוף פעם אחר פעם. אמרו לנו שזה לא משנה כלום, אבל הציבור לא מטומטם כמו שחברי הקואליציה חושבים. המלחמה הזאת היא מלחמה של רוב הציבור שרוצה לחיות חיים משותפים ולא רוצה פוליטיקאים שיתערבו בחייו לצורך קרבות על אחוז החסימה. נמשיך להיאבק למען הקול החופשי שהוא הרוב המוחלט של אזרחי ישראל".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x