שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הממשלה מציעה: 240 מיליון שקל להשווואת קצבות הנכים הנוספות

על פי המתווה המוצע, הכוונה היא להשוות את התשלום לקבצה הנוספת לכל הנכים לסכום של 450 שקל ולהוסיף אותו לקצבה הבסיסית. ההצעה נתקלת בהתנגדות של חלק מהנכים שטוענים כי יש להגדיל את קצבת הנכים הבסיסית ולא לסבך את העניינים באמצעות תוספות אחרות

שחר אילן 09:5005.02.18
הממשלה מציעה להוסיף 240 מיליון שקל לתוספות לקצבאות הנכים. זאת, באמצעות הכנסת קצבת הנכים הנוספת (קח"נ) לבסיס הקצבה והשוואת הקח"נ לכל סוגי הנכים. כזכור פרסם כלכליסט במוצאי שבת כי הממשלה שומרת סכום שבין 200 ל-300 מיליון שקל לתוספת לקצבאות ברגע הארון. ההצעה נתקלת בהתנגדות בישיבות ועדת הרווחה של הכנסת, המכינה את חוק העלאת קצבאות הנכים, בטענה שיש להגדיל את קצבת הנכים הבסיסית ולא לסבך את העניינים באמצעות תוספות אחרות.

 

 

 

היום מקבלים הנכים קח"נ בשלוש דרגות: 150 שקל, 350 שקל ו-450 שקל לפי דרגת הנכות. התוצאה היא שנכי נפש שדרגת הנכות שלהם נמוכה אבל יכולת ההשתכרות והמצוקה הכלכלית קשה מקבלים סכום נמוך של 150 שקל. יו"ר ועדת העבודה והרווחה ח"כ אלי אלאלוף מכולנו אמר שהכוונה היא להשוות את כולם לסכום של 450 שקל ולהוסיף אותו לקצבת הנכים הבסיסית.

 

אלי אלאלוף אלי אלאלוף צילום: גיל יוחנן

 

 

יו"ר ארגון "נכה לא חצי בן אדם" אלכס פרידמן אמר שמשמעות הקצאת כסף לנושאים צדדיים כמו העלאת הקח"נ היא שקצבת הנכים הבסיסית לא תגדל בשיעור שהובטח. יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון, יוזם העלאת קצבאות הנכים, אמר לאלאלוף: "עזוב אותי מהקח"נ הזה כבר. למה אתה מסבך את החיים". הוא דרש להכניס לחוק התחייבות מפורשת שהקצבאות יגיעו לסכומים שהוסכמו בין הנכים לממשלה בספטמבר של 3,880-4,500 שקלים. לקבלת הצעתו של גילאון דרושה תוספת של שני מיליארד שקל ל-4.2 מיליארד שלהם הסכימה הממשלה.

 

אלאלוף הודיע שההצעה היא על דעת שר הרווחה חיים כץ ושר האוצר משה כחלון גם יחד. הוא הבהיר שהיא לא תעלה להצבעה בישיבה הנוכחית כיוון שהיא טעונה אישור של ראש הממשלה. אלא שנציג אגף התקציבים אלון מסר בדיון אמר שמשרד הרווחה לא רשאי להציג את ההצעה בישיבה כהצעה ממשלתית כיוון שלא אושרה בממשלה ואין לה מקור תקציבי.

 

עוד הודיע אלאלוף שההחלטה המתגבשת בעניין הדיסריגארד, הסכום שמותר לנכים להשתכר בלי שינכו מקצבתם, היא להעלות אותו בסוף הפעימה השנייה ל-3,800 שקל. כלומר ההעלאה תהיה ב-300 שקל יותר מהסכום שהופיע בהצעת החוק המקורית. עלות תיקון זה היא 30 מיליון שקל. יצוין שגם הסכום של 3,800 נמוך משמעותית מהסכום עליו סוכם בספטמבר של העלאה ל-4,300 בסוף הפעימה השנייה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x