$
בארץ

סתיו שפיר הורחקה לשבוע מהכנסת על שכינתה את מיקי זוהר "מושחת"

מדובר בהחלטה תקדימית של ועדת האתיקה; ח"כ מיכל בירן הורחקה גם היא לשבוע על שכינתה את ח"כ אורן חזן "סרסור"

שחר אילן 13:5030.01.18

ועדת האתיקה של הכנסת החליטה להרחיק את ח"כ סתיו שפיר (המחנה הציוני) מישיבות הכנסת למשך כל השבוע הבא להוציא לצרכי הצבעה וכן מדיוני ועדת השקיפות בראשותה. זאת, משום שכינתה את יו"ר ועדת הכנסת ח"כ מיקי זוהר מהליכוד מושחת. מדובר בהחלטה תקדימית וחמורה בה בעצם קבעה ועדת האתיקה כלל בעייתי ביותר האוסר על חברי כנסת לכנות את חבריהם מושחתים.

 

בהחלטה נוספת הרחיקה הוועדה את ח"כ מיכל בירן מהמחנה הציוני לשבוע משום שכינתה בדיון על אישור חוק מיסוי קק"ל את ח"כ אורן חזן "סרסור" ובכך בעצם אסרה הוועדה לכנותו כך. זאת, בשל העובדה שהיא כבר קיבלה בעבר החלטה הקובע שכינוי "סרסור" היא פגיעה אתית ובשל העובדה שבירן הבהירה שתמשיך להשתמש בכינוי.

 

בירן טענה בתגובתה שבית המשפט קבע בתביעת חזן נגד עמית סגל שהביטוי סרסור נגדו אינו מהווה לשון הרע. לכן חובתה הציבורית לכנות את חזן סרסור. הועדה תדון במועד אחר בדברי חזן כלפי בירן בהם הציע לה טופס קבלה לעבודה בזנות.

 

"מושחת, פופוליסט. לך תעשה עוד דיונים על השכונה שלך בקרית גת"

 

זוהר הגיש נגד שפיר תלונה לוועדה לאחר שכינתה אותו מושחת בישיבת ועדת הכספים ב-27 בדצמבר שעסקה בהעברות תקציביות. שפיר הסתמכה בין היתר כל קביעת ועדת האתיקה עצמה כי זוהר הפר את כללי האתיקה האוסרים על ניגוד עניינים כאשר קיים בוועדה לצדק חלוקתי שאז עמד בראשה מספר דיונים על שכונת מגוריו כרמי גת, בה יש גם לרעייתו מספר דירות. הועדה אף אסרה עליו לקיים דיונים נוספים בעניין השכונה.

 

סתיו שפיר ומיקי זוהר. החלטה תקדימית סתיו שפיר ומיקי זוהר. החלטה תקדימית צילום: עומר מסינגר

 

בין היתר אמרה שפיר לזוהר: "מושחת, פופוליסט. לך תעשה עוד דיונים על השכונה שלך בקרית גת... אתה מושחת שאין בכלל לתאר. מושחת, מושחת, מושחת. בן אדם שבוועדה שלו עושה דיונים רק על השכונה שבה יש לו נדל"ן מעז לשבת כאן ולדבר על כספי ציבור"

 

שפיר ענתה לתלונת זוהר שהביטוי מושחת מושמע תדיר בכנסת ואינו נתפס כעבירה אתית. לכן לדבריה נקיטת צעדים כלפיה תהיה "אכיפה סלקטיבית". היא צרפה שורת דוגמאות. לדבריה "איסור על השימוש בביטוי מושחת יגביל את יכולתם של חברי הכנסת לבטא עמדה כי מעשה מסוים פסול ופגום מוסרית ויפגע בליבת הפעילות הפרלמנטרית. הקובלנה נועדה להשתיק עמדה ציבורית לגיטימית".

 

לדבריה היא בחרה להשתמש בביטוי מושחת "לאחר שנודע לי שזוהר פעל בניגוד עניינים חמור עת קידם את ענייניו הפרטיים בשכונת כרמי גת בקרית גת תוך שימוש בכוחו כחבר כנסת וכיו"ר ועדה. עמדתי הציבורית היא כי מעשה כמו שעשה ח"כזוהר הוא חד משמעית שחיתות".

 

 

ח"כ מיכל בירן ח"כ מיכל בירן

 

ועדת האתיקה טענה בהחלטה נגד שפיר שיש הבדל בין שימוש במונח שחיתות כביטוי כלל לבין האשמה ספציפית נגד חבר כנסת. היא ציינה שהועדה מעולם לא קבעה שזוהר מושחת. "על חברי הכנסת להבין כי כינוי עמיתם בתואר מושחת נושא בחובו נזק ציבורי ותדמיתי משמעותי לכנסת כולה מלבד הנזק הנגרם לאותו חבר ככנסת".

היא מסבירה את ההחלטה החמור בכך ש"ח"כ שפיר סרב לחזור בה מהדברים ומתגובתה עולה שבכוונתה לחזור ולעשות שימושי בביטוי האמור כלפי ח"כ זוהר, ענין שוועדת האתיקה סבורה כי לא ניתן להשלים עימו". לכן החליטה ועדת האתיקה, "על מנת למנוע הישנות התנהגות זו הפוגעת בחברי כנסת מסוימים ובתדמית הכנסת כולה, כי יש הפעם להחמיר בענישה".

 

ח"כ מיקי זוהר אמר בתגובה: "ההחלטה להטיל על שפיר את אחד העונשים החמורים שהוועדה רשאית לתת נכונה ומתבקשת.שפיר אינה ראויה לכהן בכנסת ישראל. מותר לבקר נבחרי ציבור וגם באופן הקשוח ביותר אך אין מקום להוצאת לשון הרע והכפשות רדודות.כל חיי עבדתי והרווחתי את כספי ביושר ובכבוד. שפיר אינה ראויה לכהן בכנסת".

 

ח"כ סתיו שפיר אמרה בתגובה להחלטת ועדת האתיקה: "הפחדנים בקואליציה עושים צעד חריג של פחדנים ומנסים להשתיק אותי אחרי שחשפתי את השחיתות של מיקי זהר וחבריו בקואליציה, אנשים שגנבו כספי ציבור והעבירו אותם למטרותיהם האישיות במקום לשרת את אזרחי ישראל. מאז שהתחלתי לחשוף את סיפורי השחיתות הללו - שחלקם כבר עוגנו שחור על גבי לבן בדו"חות מבקר המדינה - חברי הממשלה מנסים להפחיד אותי, לאיים עלי, ולמנוע מהציבור ששלח אותי לכנסת שאייצג אותו בדיונים הכי חשובים על חיינו. ועדת האתיקה מעולם לא עשתה דבר כדי לעצור את האיומים שהגיעו מחברי הקואליציה נגדי, או על מנת להגן עלי מפני אמירות סקסיסטיות, קללות והכפשות שכל יעודן היה להרחיק אותי מוועדת הכספים ולאפשר לפוליטיקאים להמשיך לסחור בכספי ציבור. אמשיך להילחם למען הציבור הישראלי ולהגיד את האמת - ושום דבר לא יעצור אותי".

 

ח"כ מיכל בירן מסרה בתגובה ש"לחזן יש עוד מספר שנים עד שביתו הקטנה תתחיל להתבייש באבא שלה. אני מציעה לו להתאפס כבר עכשיו". לדבריה, היא התבקשה על ידי ועדת האתיקה להתנצל "אבל לא יכולתי לעשות שקר בנפשי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x