$
בארץ

פרופ' ליידרמן: "יש צורך ברביזיה כוללת במדד המחירים לצרכן"

היועץ הכלכלי הראשי של בנק הפועלים התייחס לטעות של הלמ"ס בחישוב עליית שכר הדירה: "אנו מצפים להבהרות מהלמ"ס. ראוי שהם יתייעצו עם מומחים כדי לוודא שהמדד משקף באמת את יוקר המחיה בישראל"

רחלי בינדמן 12:4930.01.18

פרופ' ליאו ליידרמן, היועץ הכלכלי הראשי של בנק הפועלים התייחס לטעות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) בכל הקשור למדידת מחירי השכירות וקורא לבצע רביזיה כוללת בכל הנוגע לחישוב מדד המחירים לצרכן. בשיחה עם "כלכליסט" אמר ליידרמן "במחלקה הכלכלית של בנק הפועלים אנחנו עורכים כעת בדיקה של הנושא ומצפים לקבל הבהרות מהלמ"ס לפני שנוכל להגיע למסקנות ברורות".

 

עוד הוסיף ליידרמן "האפיזודה הזו במחירי שכר הדירה ממחישה את הצורך ברביזיה כוללת של המדד כדי לבדוק האם הוא אמנם משקף את יוקר המחיה האמיתי בישראל". לפי ליידרמן, "יש שינויים רבים במוצרים המרכיבים את המדד לאורך השנים, כולל באיכות שלהם וכולל בכניסה של מוצרים חדשים שבזכות טכנולוגיה נכנסו ולא היו קיימים קודם. לכן חשוב והכרחי לערוך את הרביזיה הזו כדי שנהיה בטוחים שישראל כסטארט-אפ ניישן משתמשת בשיטות המתקדמות ביותר בעולם לאומדן יוקר המחיה ומדד המחירים וראוי שהלמ"ס יתייעצו עם מומחים בינלאומיים בנושא הזה".

 

פרופ' ליאו ליידרמן פרופ' ליאו ליידרמן צילום: נמרוד גליקמן

 

לטעות של הלמ"ס עשויה להיות השלכה על כל נושא הצמדת מחירי השכר במשק וביחס למשקיעים באג"ח צמודות מדד. החשש הוא שהטעות יצרה מצב בו נוצרה העברת עושר לממשלה, שכן מי שנושאת בהתחייבויות צמודות המדד היא המדינה שמצמידה לעובדיה את השכר למדד המחירים לצרכן ומנפיקה אג"ח צמודות מדד. ככל הידוע, אין כוונה לתקן את הטעות רטרואקטיבית ואין חובה כזו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x