$
בארץ

הפעלת עמוס 8 בסכנה; ח"כ קיש: "המדינה משמידה את תעשיית החלל"

ועדת המשנה של הכנסת לנושא החלל קיימה דיון בנושא הבטחת עתיד לווייני החלל הישראלים אחרי פיצוץ עמוס 6. מנכ"ל משרד המדע: "אנחנו מוכנים להוסיף סכום נוסף אך זה מותנה בכך שגם האוצר ישלים את החלק היחסי שלו"

שחר אילן 14:4424.01.18

מחלוקות בין משרדי הממשלה מסכנות את הפעלת עמוס 8 ב-2021. עד עכשיו הסכימו משרדי הממשלה על גיוס של פחות מחצי הסכום שהוועדה של משרד המדע קבעה שדרוש לפרויקט. מנכ"ל משרד המדע פרץ וזאנה הזהיר שאם ההחלטות הדרושות לא יתקבלו תוך חודש תאבד ההזדמנות לשיגור הלוויין הישראלי. יו"ר ועדת החלל של הכנסת ח"כ יואב קיש מהליכוד אמר ש"המדינה משמידה את תעשיית החלל".

 

 

 

ועדת המשנה של הכנסת לנושא החלל קיימה היום (ד') דיון בנושא הבטחת עתיד לווייני החלל הישראלים אחרי פיצוץ עמוס 6. כדי שזה יקרה יש לייצר בתעשייה האווירית את הלוויין עמוס 8 שיחליף לוויין חכור.

 

ח"כ יואב קיש ח"כ יואב קיש צילום: יואב דודקביץ

 

 

וזאן אמנם אמר ש"יש הסכמה לגבי החלוקה היחסית של התקציב בין המשרדים", אבל מתברר שיש מחלוקת לגבי הסכום הכולל. לדבריו, "אנחנו מוכנים להוסיף מצד משרד המדע סכום נוסף אך זה מותנה בכך שגם האוצר ישלים את החלק היחסי שלו. גם התעשייה וחברת חלל יצטרכו להתכווץ ולהציע מחיר ריאלי יותר".

 

לדבריו, "ניתן עוד להציל את הפרויקט במידה וכל הגורמים יקבלו את החלטות נכונות. יש לנו חודש לשם כך, עד סוף פברואר, אז עוד נוכל לאייש את נקודות השמיים הנדרשות בזמן, אחרת נפספס את המטרה של ייצור ותפעול ישראלי". גם מנהל סוכנות החלל הישראלית אבי בלסברגר הזהיר ש"הלו"ז פה קריטי, בין היתר לשמירת נקודות השמיים במועד, החול בשעון אוזל".

 

לעומת זאת נציגת משרד האוצר מיכל גלברט הבהירה ש"הסכום שהקציב משרד האוצר הוא 14 מיליון שקל. כל סכום מעבר לכך יכולים משרדים אחרים להשתתף". לדבריה, יחד עם פיצויי הביטוח מעמוס 6 זה אמור להספיק. נראה שמאחורי המחלוקת התקציבית עומדת מחלוקת בשאלת חלוקת כספי הביטוח.

 

מנהל מבת חלל, בתעשייה האווירית עפר דורון, שאמורה לייצר את הלוויין, אמר ש"הפערים גדולים מדי ולצערי נראה לי שאנחנו פסע מסוף הדרך. חלל תקשורת חוכרת לוויין חלופי בכסף רב, מישהו יצטרך לשלם את הארכת החוזה וזה לא יתכנס בקצב הזה".

 

סמנכ"ל מפעילת הלוויינים חלל תקשורת גיל לוטן אמר ש"לא ברור לנו למה הסכומים הקטנים יחסית לא מוסכמים ומוסדרים על ידי המדינה". לדבריו, לוויין הביניים שאת מקומו אמור לתפוס עמוס 8 הוחכר עד פברואר 21. הארכת החכירה תעלה 12 מיליון דולר לחצי שנה. "כדי לשגר עד פברואר 2021, צריך לסכם עד סוף החודש הבא".

 

יו"ר ועדת המשנה ח"כ יואב קיש מהליכוד אמר ש"המדינה החליטה להשמיד את ענף לווייני התקשורת בחלל באופן מודע. אופתע אם יהיה פתרון תוך שבועיים, עם התפוצצות עמוס 6 התפוצצה גם תעשיית לווייניי התקשורת בישראל. משרדי הממשלה, חלל תקשורת והתעשייה האווירית צריכים בשבועיים הקרובים לסגור את המתווה הזה, לתפיסתי זה לא יקרה. נראה שהצורך הלאומי יישאר על הנייר". הוא קרא גם לחברת חלל והתעשייה האווירית להתגמש בנושא המחיר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x