שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

כחלון מבטיח לעסקים הקטנים: תקבלו תקציב כבר ב-2019

זאת למרות שהמלצות הוועדה לנטו עצמאים ועסקים קטנים יוגשו כשלושה חודשים לאחר אישורו המתוכנן של תקציב 2019 בכנסת

עמרי מילמן 09:3723.01.18

בפגישה שקיימו אתמול בערב בין שר האוצר משה כחלון ושר הכלכלה אלי כהן עם עו"ד רועי כהן, נשיא להב וראשי הלשכות המקצועיות, עו"ד אפי נוה, ראש לשכת עורכי הדין, רו"ח יזהר קנה, נשיא לשכת רואי החשבון, וירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס, בנושא הקמת הוועדה לנטו עצמאים ועסקים קטנים, הבהיר שר האוצר שלמרות שהוועדה הוקמה רק עכשיו - לאחר שתקציב 2019 כבר אושר בממשלה והיא נדרשת להגיש מסקנות רק בעוד חצי שנה - יימצאו מקורות תקציביים ליישום מסקנות הוועדה והן ייושמו כבר בשנת 2019.

 

שר הכלכלה אלי כהן אמר בפגישה שזו הפעם הראשונה שקמה ועדה מעין זו שתכלול את כלל הגופים הרלוונטיים, בהם: בנק ישראל, הביטוח הלאומי, משרד הפנים ורשות המסים. לדברי כהן, מדובר בהמשך ישיר לצעדים שהוביל שר האוצר שהכניס בבסיס התקציב את חוק פנסיה לעצמאים. כמו כן ביקש השר כהן מכל ראשי הלשכות וכן מנשיא להב, לקחת חלק ולהיות מעורבים בישיבות הוועדה.

 

כאמור, מאחר ותקציב 2019 כבר אושר בממשלה ואמור לעבור את אישור הכנסת כבר במרץ הקרוב (כשלושה חודשים לפני הגשת המסקנות של הוועדה) הדרך היחידה לתקצב את התוכנית היא לשמור לה רזרבות "נסתרות" בסעיפי משרדי הממשלה השונים. זאת כאשר גם לתוכנית הפחתת המכסים שעליה חתם אתמול כחלון עוד אין כל מקור תקציבי ב-2019.

 

מימין: שר האוצר משה כחלון ושר הכלכלה אלי כהן מימין: שר האוצר משה כחלון ושר הכלכלה אלי כהן צילום: מוטי קמחי

 

 

במקביל ישנה מחלוקת תקציבית משמעותית בכל הנוגע לקצבאות הנכים. ארגוני הנכים מוחים כעת על כך שלמרות התחייבות האוצר, המשרד מסרב לעגן בחקיקה את כל התוספות שהובטחו להם אלא רק מחצית מהתוספות - לשנתיים הקרובות, כאשר המחצית השנייה של הסכום לטענת המשרד תתוקצב בהמשך. עוד דורשים ארגוני הנכים להסדיר כבר היום בחקיקה את ההתחייבות להצמיד את הקצבאות לשכר הממוצע במקום למדד המחירים, כפי שנעשה בתזמון אירוני לשכר השרים בשבוע שעבר, וכעת גם מנכ"לי המשרדים דורשים לשנות לעצמם את אותה הצמדה, שגוררת תוספות שכר משמעותיות יותר בכל שנה.

 

עו"ד רועי כהן, נשיא להב אמר: "אני מברך על הצהרתו של שר האוצר כחלון, כי ידאג לתקצב את החלטות הוועדה כבר בשנת 2019. 500 אלף עצמאים ועסקים קטנים מצפים מהממשלה לגלות כלפיהם אחריות ולמצוא דרכים להקל את העול הרגולטורי כמו גם לתת להם הזדמנות אמתית להצלחה שכן הצלחה שלהם היא הצלחה של הכלכלה והחברה בישראל".

 

עו"ד אפי נווה, ראש לשכת עורכי הדין אמר: "יש לזכור כי למעלה ממחצית ציבור עורכי הדין נמנה על מגזר העצמאים ומהווה חלק בלתי נפרד מהעסקים הקטנים וכל הקלה בנטל המס והבירוקרטיה תסייע להגדלת הצמיחה".

 

רו"ח יזהר קנה, נשיא לשכת רואי החשבון אמר: "במהלך הפגישה הצגנו שורת צעדים הנדרשים לתוכנית נטו עצמאים ועסקים קטנים. כגון פחת מואץ והכרה בהוצאות הקמת עסק וכן נושאי מיסוי כהשפעת הורדת המס בארה"ב ותרומתן של חקיקות האחרונות בדגש על פנסיה לעצמאים".

 

ירון גינדי, נשיא לשכת יועצי המס מסר: "השקעה בציבור העצמאים והעסקים הקטנים והבינוניים תגדיל את הצמיחה והפריון במשק ותחזק את יכולת ההישרדות של מגזר זה. ככל שיהיו יותר עסקים קטנים יציבים בישראל, כך בהתאם הכלכלה שלנו תהיה יציבה, התחרות תגבר ויוקר המחייה יאוזן בהתאם. זהו גם מסר חשוב של הממשלה לדור הצעיר לצאת לעצמאות, ליזום לשנות ולהתחרות בכלכלה הגלובלית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x