שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

משרד האנרגיה נגד עצמו: רשות הגז מזהירה את רשות החשמל

במסמך חריף וחריג מתריעה רשות הגז כי קידום המתווה הנוכחי להקמת תחנות כוח קטנות למפעלים ולשכונות ימנע את הקמתן ויזיק לתעשייה

ליאור גוטמן 06:5521.01.18

רשות הגז במשרד האנרגיה שלחה בימים האחרונים מסמך אזהרה לזרוע אחות במשרד - רשות החשמל. רשות הגז מזהירה שהרגולציה החדשה שמגובשת בימים אלו עבור הקמת תחנות כוח קטנות עלולה לגרום נזק קשה למפעלי תעשייה, כך נודע ל"כלכליסט".

 

 

 

המסמך מעיד על מאבקים פנימיים בתוך משרד האנרגיה, במסגרתו זרוע אחת מנסה לעודד הקמת תחנות כוח קטנות, ואילו הזרוע השניה מבהירה שאם תתקבל ההחלטה הנזק למפעלים יהיה חמור עד בלתי הפיך. מי שמעודד הקמת תחנות כוח קטנות - הן למפעלים והן לשכונות מגורים - הוא שר האנרגיה יובל שטייניץ. במקביל, משרד האנרגיה מתמודד עם טענות על חוסר יכולתו להביא את הגז למפעלי התעשייה.

 

יובל שטייניץ יובל שטייניץ צילום: אוראל כהן

 

עיון במכתב, שהגיע לידי "כלכליסט" מעלה שורת טענות שהמשותף לכולן זו השורה התחתונה: "אנו סבורים כי ישנה פגיעה מהותית בתחנות כוח קטנות שעיקר השימוש בהן הינו במפעלי התעשייה הישראלית". ברשות הגז מנסים לרמוז לרשות החשמל שהרגולציה שלהם אינה מתאימה ויש לשקול גישה אחרת.

 

המסקנה הראשונה של רשות הגז היא ש"ישנה פגיעה מהותית בתחנות כוח בעלת הספק מותקן עד 5 מגה וואט, וככל שהתחנות קטנות יותר, כך הכלכליות והסיכוי להקמתן פוחתת". הנימוק שמצאו ברשות הגז לקביעה הזו היא הכוונה להטיל תשלום עלויות מערכת על תחנות כוח קטנות, כלומר שכל תחנת כוח תשתתף באחזקת רשת ההולכה הארצית ללא קשר לגודלה.

 

עוד אומרים ברשות הגז שמנקודת המבט שלה להחלטות בשימועים הנערכים במסגרת הסדרת נושא תחנות הכוח הכוח הקטנות "ישנה השפעה שלילית ישירה על פריסת רשת החלוקה", כלומר על עצם חיבור המפעלים לרשת הגז הטבעי, משימה שראשי המשרד מתקשים ביישומה שנה אחרי שנה.

 

לטענת רשות הגז רגולציה אחרת, שאולי תיטיב עם המפעלים, "יכולה להפחית באופן ניכר את הצורך בתקצוב מענקים לפריסת רשת חלוקה". מענקים אלו בהיקף של למעלה מ־500 מיליון שקל הממשלה מתכננת להעניק בשנים הקרובות לחברות החלוקה ולדברי רשות הגז קיים חשש שמישהו "יזרוק לים" כחצי מיליארד שקל.

 

ברשות הגז ממליצים על שורת צעדים כדי לתקן את העיוותים מנקודת מבטה. בין השאר קביעת מכסה חדשה לייצור חשמל לתחנה שתשמש רק את בעליה (ולא תמכור עודפים לרשת), ומתן פטור מלא או חלקי לתחנות כוח קטנות מתשלום עבור ניהול מערכת החשמל הארצית או סבסוד מתקנים סולארים.

 

ברשות החשמל נדהמו מהמכתב שנשלח אליהם גם משום שלדבריהם אינם מורגלים ב"ירי בתוך הנגמ"ש" .

 

בסביבת רשות החשמל רומזים שמפעלי התעשייה אולי לחצו על רשות הגז כדי לצמצם פגיעה בהם.

 

 

 

ברשות החשמל סירבו להתייחס לטענות ומסרו בתגובה ש"רשות החשמל מחוייבת לקידום מאות מגה־וואט של מתקני גז ליצור חשמל ברשת החלוקה בהתאם למדיניות שר האנרגיה. הרשות נמצאת במהלך שימוע פומבי והחלטתה בנושא צפויה להתקבל ברבעון הראשון של השנה. איננו מתייחסים לפניית רשות הגז".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x