$
בארץ

עוד דחייה באישור חוק קצבאות הנכים; ישיבת ועדת העבודה בוטלה

הסיבה לביטול: לא הושגו סיכומים בין הממשלה, ההסתדרות והנכים; יו"ר הוועדה אלי אלאלוף: "לא נגיע לישיבה הבאה עם התלבטויות. רק עם הסכמות. חושש ששום דבר לא ייצא לפועל"

שחר אילן 21:0518.01.18

עוד דחייה נרשמה באישור חוק קצבאות הנכים. זאת לאחר שיו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת, ח"כ אלי אלאלוף (כולנו), החליט לבטל את ישיבת הוועדה שנקבעה ליום ראשון לדיון על אישור החוק. קדמה לדחייה פגישה קשה ביותר בין שר האוצר משה כחלון, שר העבודה והרווחה חיים כץ ויו"ר ההסתדרות החדשה אבי ניסנקורן לבין נציגי הארגון "הנכים הופכים לפנתרים", שבה לא הושגו כל סיכומים.

 

 

 

ביום רביעי דנה הוועדה בחוק אבל מחלוקת בין משרדי הממשלה מנעה את אישורו. המחלוקת עוסקת בדרך בה יעוגנו בחוק התחייבות הממשלה להוסיף לנכים 4.2 מיליארד שקל עד 2021 והתחייבות להצמיד את הקצבה לשכר הממוצע במשק. האוצר מתנגד להתחייבויות ישירות בנושאים אלה בטענה שאינו יכול להוסיף התחייבויות לתקציבים של שנים עתידיות בלי להצביע על מקורות תקציביים.

 

שי באב"ד שי באב"ד צילום: יוסי זליגר

 

אלאלוף הסביר שדחה את הישיבה כיוון שעוד אין סיכומים. לדבריו, "לא נגיע לישיבה הבאה עם התלבטויות. רק עם הסכמות". הוא אמר ששר האוצר לקח על עצמו לבדוק אפשרויות נוספות ו"בין היתר השגת סכום כסף נוסף".

 

אלאלוף סיפר שחלק מנציגי הנכים דרשו לשנות את חלוקת הכספים שעליה הוסכם בפעימות הראשונה והשנייה, שחלקם מיועדים למגזרי נכים שונים. לדבריו, הדרישה הייתה להעביר את כל התוספות לקצבת הנכים הכללית. הוא ביקר את הנכים על שהם אינם מגיעים להסכמות והזהיר ש"אם נמשיך להיגרר למשא ומתך אינסופי אני מאוד חושש ששום דבר לא ייצא לפועל".

 

 

 

מהאוצר נמסר ש"אין טען לקיום הישיבה כי עוד אין התקדמות". כן נמסר שבשום מקרה לא תהיה חריגה מהמסגרת התקציבית של 4.2 מיליארד שקל.

 

יו"ר ארגון "נכה לא חצי בן אדם" אלכס פרידמן שלא השתתף בפגישה טען שביטול ישיבת הוועדה "לא מכובד ולא מקובל ומנציח את מצוקת הנכים".

 

יו"ר מטה מאבק הנכים נעמי מורביה מתחה ביקורת חריפה על מנכ"ל האוצר שי באב"ד שמעכב את הגדלת קצבאות הנכים אבל מקדם החלטה להעלאת שר מנכ"לי המשרדים ב-4,000 שקל. "כמה ציני הוא יכול להיות"?, שאלה מורביה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x