$
בארץ

אחרי העלייה בשכר השרים, גם המנכ"לים רוצים תוספת

מנכ"ל האוצר שי באב"ד יגיש הצעת מחליטים לפיה שכר המנכ"לים במשרדים הממשלתיים יוצמד לשכר הממוצע במשק. זאת, בעוד שהוא נחוש בהתנגדותו להצמדה דומה של קצבאות הנכים. עפ"י הערכות השנה מדובר בתוספת של 4,000 שקל בחודש

אדריאן פילוט 10:0618.01.18

באותה עת שמנכ''ל משרד האוצר שי באב''ד הסביר לחברי הכנסת מדוע אסור להצמיד את קצבאות הנכים לשכר הממוצע במשק, הוא גיבש הצעת מחליטים לפיה יש להעלות את שכר המנכ"לים בשירות המדינה ולהצמידו לשכר הממוצע במשק - כך עולה מטיוטת הצעת מחליטים שגיבש והגיע ל"כלכליסט". על פי הערכות השנה מדובר בתוספת של 4,000 שקל בחודש.

 

 

 

השבוע החליטה ועדת הכספים כי שכר היסוד של השרים (ללא תוספות) יועלה ב-5,000 שקל ושכר היסוד של ראש הממשלה יועלה ב-5,500 שקל. כן יוצמד שכרם לשכר הממוצע במשק ולא למדד. עלות ההחלטה בתקציב השנה - 2 מיליון שקל. 

 

ההצעה מבקשת לקבוע כי החל מחודש ינואר 2018 שכרו של מנכ"ל משרד ממשלתי יעמוד על 42,556 שקל ברוטו בחודש, והוא יעודכן, מינואר 2019, בחודש ינואר של כל שנה, לפי ממוצע של שיעורי השינוי של מדד המחירים לצרכן והשכר הממוצע במשק, שמפרסם המוסד לביטוח לאומי - ובלבד שהעדכון כאמור לא יוביל לירידה בשכרם. המהלך יעלה למשק 7.6 מיליון שקל בשנה.

 

שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר צילום: אוראל כהן

 

את הצעת המחליטים יגיש משרד האוצר. ל"כלכליסט" נודע כי באב''ד ביקש להגיש את ההצעה יחד עם מנכ''ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, אך האחרון סירב.

 

"לאור העובדה שבשנים האחרונות מדד המחירים לצרכן לא עלה ואף ירד (מדד 2014 - 0.2%-, מדד 2015 - 1%-), ובשל כך פחת שכר המנכ"לים או לא עודכן בשנים האחרונות, ולאור החלטת ועדת הכספים מיום 15.1.2018 בדבר העלאת שכר ראש הממשלה, השרים וסגני השרים, מוצע להעלות את שכר המנכ"לים בשירות המדינה ולהשוותו לשכר לו זכאי חבר כנסת בשנת 2018", הוסבר בדברי ההסבר.

 

בהצעה מבקש באב''ד לעדכן גם את שכרם של בכירים אשר תנאי עסקתם הם "מקביל למנכ''ל" אך הדגיש כי מנגנון העדכון לא יחול על עובדים בכירים אחרים.

 

כאמור, הבקשה איננה בלתי סבירה, אך העיתוי שלה, בעיקר אחרי הדיון הקשה בה כיכב מנכ''ל האוצר, נראה לא מוצלח במיוחד, קל וחומר אחרי שסוגיית הצמדת הקצבאות גם עמדה במוקד והאוצר מתנגד להצמידן לשכר הממוצע. עם זאת יצוין, כי ההשלכות התקציביות של הצמדת קצבאות הנכות לשכר הממוצע נאמדות ממאות מיליונים ועד מיליארדי שקלים, כאשר עלות הצמדת שכר מנכ"ל היא מיליונים בודדים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x