$
בארץ

קצבאות הנכים: באב"ד התנצל, אך הקרקס נמשך

הבעיה עם ההתנצלות של מנכ"ל משרד האוצר בפני הנכים היא שהמחלוקת נמשכת והתוספת לקצבאות ממשיכה להתעכב. גם כשיגיע הרגע ההיסטורי וחוק קצבאות הנכים יאושר, תישאר השאלה: האם היה חיוני להוציא להם את הנשמה בדרך?

שחר אילן 08:2818.01.18

גם אתמול לא רשמה ועדת העבודה והרווחה של הכנסת התקדמות בקידום חוק קצבאות הנכים. ולכן הדבר המשמעותי ביותר שנאמר בוועדה היה ההתנצלות של מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד: "אני רוצה להתנצל בפני הנכים. הדבר נמשך הרבה יותר מדי זמן. הבירוקרטיה סביב הנושא זה דבר בלתי אפשרי וכל מה שסוכם נפתח מחדש. זה פשוט מחדל".

 

 

 

 

שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצר צילום: אוראל כהן

 

הבעיה עם ההתנצלות הכל כך מוצדקת הזו היא לא בתוכן. הבעיה היא שההתנצלות ניתנה כשהמחדל נמשך, המחלוקת נמשכת, הממשלה ממשיכה להתל בנכים והעברת התוספת לקצבאות לחשבונות הנכים ממשיכה להתעכב. שלא יהיה ספק ‑ תוספת של 4.2 מיליארד שקל היא הישג משמעותי לנכים ונדיבות גדולה של הממשלה. אבל הקרקס המבזה והמשפיל של אינספור דחיות, מסיבות עיתונאים, מחלוקות והפרות סיכומים הופך את ההישג הזה למר כלענה.

 

מפסח עד ט"ו בשבט

 

קשה להבין איך זה ששר האוצר משה כחלון הכריז על הקצבת ארבעה מיליארד שקל לנכים בערב פסח שעבר, ועדיין לא ברור אם חוק קצבאות הנכים יעבור עד ט"ו בשבט. ההסכם על העלאת הקצבאות הושג בספטמבר. לממשלה היו שלושה חודשים כדי לדאוג שהנכים יקבלו את הקצבאות המוגדלות בזמן – ב־1 בינואר 2018. אבל היא לא עשתה שום מאמץ ממשי שזה יקרה. מאבק הנכים גרר ביקורת לא פשוטה על האלימות של חסימת הכבישים אבל הממשלה עשתה הכל כדי להוכיח להם שבלי החסימות שום דבר לא יקרה; שבלי לחסום כבישים לא משיגים שום דבר במדינה הזו.

 

עניין של אמון

 

המחלוקת הנוכחית בוועדת העבודה עוסקת בדרישת הנכים והשר כץ לעגן בהצעת החוק את מלוא ההתחייבות ל־4.2 מיליארד שקלים, את מועדי ארבע הפעימות של הגדלת הקצבאות ואת ההצמדה לשכר הממוצע במשק. האוצר אומר שיש לו בעיה לעגן בחוק הסכמות לתקציביות ל־2020 ו־2021. כלומר זו מחלוקת של אמון. הנכים לא מאמינים לממשלה הזו ובטח לא סומכים על כך הממשלה הבאה.

 

את חוסר האמון של הנכים הממשלה הרוויחה בצדק. הסכימו איתם על העלאת קצבאות הנכים אבל אז התברר שזה לא כולל את הנכים הקשישים. איך לא כולל את הנכים הקשישים? מה הם מפסיקים להיות נכים כשהם מגיעים לגיל קצבת זקנה? הסכימו על הצמדת הקצבאות לשכר הממוצע במשק אבל אז התברר שההצמדה לא בהצעת החוק. הסכימו על העלאת הקצבאות ב־1 בינואר אבל במקרה הטוב יקבלו את ההעלאה באפריל רטרואקטיבית. "לא הייתי קונה מהם קלנועית משומשת" ‑ נוהג לומר יו"ר סיעת מרצ ח"כ אילן גילאון.

 

אז נכון הנכים הם פרטנר לא קל. הדרישה שלהם לשכר מינימום מתעלמת מכך שהם לא בן יחיד למצוקה והפיצול שלהם לאינספור ארגונים הופך את המשא ומתן איתם לסיוט אמיתי. אבל קשה להשתחרר מהרושם שביחס לנכים יש המון דיבורים על רצון טוב והרבה פחות מדי רצון טוב אמתי. כך שגם כשיגיע הרגע ההיסטורי יוחוק קצבאות הנכים יאושר, תישאר השאלה: האם זה היה חיוני להוציא להם את הנשמה בדרך?

 

התפרעות של נכים בישיבת ועדת העבודה והרווחה (ארכיון) התפרעות של נכים בישיבת ועדת העבודה והרווחה (ארכיון) צילום: אלכס קולומויסקי

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x