שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

האולטימטום של חיפה לבזן: הריסת חריגות בנייה או תביעה

העירייה שלחה לבתי הזיקוק מכתב אזהרה לפני פתיחה בהליכים משפטיים שבו דרשה מהחברה להרוס את חריגות הבנייה שהפקחים מטעמה גילו בשטחה

ליאור גוטמן 08:1218.01.18

מאבקי הכוחות בין עיריית חיפה לבתי הזיקוק (בזן) שבשליטת משפחת עופר עלו שלב.

 

 

 

ל"כלכליסט" נודע כי בעקבות חריגות בנייה בשטח בתי הזיקוק שהתגלו על ידי פקחים של העירייה, שלחה העירייה מכתב למנכ"ל בזן מרדכי בן־ישר ולשלושה סמנכ"לים שבו העמידה לחברה אולטימטום: להשיב את המצב לקדמותו, כלומר להרוס את חריגות הבנייה, או שהעייריה תפתח נגדה בהליכים משפטיים.

 

 

במכתב נכתב כי המפקחת מטעם העירייה מצאה "תוספת של שבעה מפוחים, שלושה מיכלים להפרדת טיפות ושלושה מתקנים להפרדת טיפות" שלא קיבלו אישור. החברה קיבלה פרק זמן של 14 יום להציג "ראיות כי עבירת הבנייה המתוארת הוסרה באמצעות הריסת הבנייה הלא חוקית והשבת המצב לקדמותו".

 

בתי הזיקוק בחיפה בתי הזיקוק בחיפה צילום: אלעד גרשגורן

 

ראש עיריית חיפה יונה יהב הוסיף כי "חברת בזן מסרבת להפנים כי המציאות השתנתה. לא נסכים לפעילות בלתי מבוקרת המגדילה את המזהמים במפרץ. נפעל בכל האמצעים המשפטיים כדי למנוע את הרחבת בז"ן, כמו גם כדי לוודא כי הפעילות תתבצע באופן חוקי, תקין ומבוקר לטובת ביטחון תושבי חיפה והמפרץ".

 

גורמים בבזן הופתעו מהמכתב ומהדרישה. טענתם העיקרית נגד האשמות עיריית חיפה היא שמדובר במתקנים לצמצום מפגעי ריח, כאלה שבלעדיהם בית הזיקוק אולי ימשיך לעמוד בתקני העבודה שלו, אבל הארומה שהוא יפיץ לכל עבר עלולה להפריע לתושבי העיר.

 

ההתנגחויות בין עיריית חיפה לבתי הזיקוק הצאינם חדשים, ובעבר עיריית חיפה אף שלחה שיירת משאיות זבל שחסמו חלק מכבישי המעבר לבתי הזיקוק, משום שלטענתה הם פוגעים בתושבי העיר. המאבקים בין הצדדים כבר הובילו לא פעם לערכאות משפטיות ורק לפני מספר שבועות זכתה עיריית חיפה בערר שהגישה כנגד פסיקה מ־2014 של ביהמ"ש המחוזי בחיפה. בעקבות הניצחון בערעור נקבע שבזן חייבת לשלם לכאורה לעיריית חיפה היטלים בהיקף של 254-400 מיליון שקל.

 

מבזן נמסר ש"מדובר במערכת בעלת חשיבות סביבתית, המפחיתה משמעותית מפגעי ריח. המערכת הותקנה לאחר שניתן היתר בנייה להקמתה. לאור המטרה המשותפת של בזן והרשויות המקומיות, לשפר את איכות האוויר במפרץ חיפה, בזן מאמינה כי תימצא דרך להסדיר את המחלוקת שנוצרה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x