$
בארץ

מחלוקת בין האוצר, משרד הרווחה והכנסת מנעה אישור חוק קצבאות הנכים

בין הצדדים התגלעו מחלוקות בנוגע להכללת הסכום שעליו הוסכם - 4.2 מיליארד שקל - בחוק קצבאות הנכים ובנוגע להצמדת הקצבאות לשכר הממוצע במשק. מנכ"ל האוצר: "העיכוב - מחדל. אני מתנצל"

שחר אילן 11:2317.01.18

מחלוקת חריפה בין האוצר, משרד העבודה והכנסת סיכלה התקדמות בחוק קצבאות הנכים. יו"ר ועדת העבודה של הכנסת, ח"כ אלי אלאלוף מכולנו, מתחייב שחוק קצבאות הנכים יכלול את כל הסכום שעליו הוסכם, 4.2 מיליארד שקל, ואת הצמדתן לשכר הממוצע למשק. לעומת זאת מנכ"ל האוצר, שי באב"ד, מתנגד בחריפות להכללת שתי הפעימות - השלישית והרביעית, בטענה שאי אפשר לחוקק עכשיו לגבי תקציבי 2020 ו-2021. כן מתנגד האוצר לשילוב ההצמדה לשכר הממוצע בחוק עצמו.

 

הממשלה לא הצליחה לגבש הצעת חוק מוסכמת ולוועדת העבודה והרווחה הוגשו הבוקר (ד') בעצם שתי הצעות חוק, זו של הממשלה, כלומר האוצר, וזו של משרד העבודה והרווחה. 

 

שר הרווחה, חיים כץ, אומר שלא יהיה שותף להצעת חוק קצבאות נכים שלא תצמיד את הקצבאות לשכר הממוצע במשק ואף איים לעזוב את הישיבה. לעמדתו הצטרף גם יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן שהיה שותף להסכם עם הנכים בספטמבר שעבר. ניסנקורן אמר ש"אנחנו הגענו לסיכום של 4.2 מיליארד שקל לנכים. זה צריך להשתקף בחקיקה ואני מצפה שמשרד האוצר לא יברח. הגענו לסיכום של הצמדה לשכר במשק. זה צריך להשתקף בחקיקה".

 

 

שר הרווחה, חיים כץ. הגיש הצעת חוק נפרדת מזו של האוצר שר הרווחה, חיים כץ. הגיש הצעת חוק נפרדת מזו של האוצר צילום: עמית שעל

 

ח"כ מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני אמר למנכ"ל האוצר, שי באב"ד: "ההבטחות שלך על הקרח".

 

בין השר כץ מהליכוד למנכ"ל האוצר שי באב"ד התפתחו חילופי דברים קשים. כץ האשים את באב"ד ש"זה הכל רמיה", בעוד באב"ד אמר לו ש"סגרת את הסכום אתנו. כולם רמאים חוץ ממך".

 

 

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד. חילופי דברים קשים עם השר כץ מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד. חילופי דברים קשים עם השר כץ צילום: אוראל כהן

 

 

יו"ר ועדת העבודה, ח"כ אלי אלאלוף מכולנו, אמר ש"מה שלא כלול בהצעת החוק הממשלתית ונמצא לנכון יכלל. אנחנו לא חותמת גומי". עם זאת אמר ש"יש פה מהלך אדיר – התחייבות ממשלתית ל-4.2 מיליארד שקל. לפעימה הראשונה 2.141. זה מספר אדיר. תדעו את זה. התחייבות אישית שלי. הסכום יכנס לחוק". לדבריו, אם תידרש החלטת ממשלה שתאשר ההוצאות ב-2020 ו-2021 תהיה החלטת ממשלה.

 

הוויכוח הקשה עוד יותר צפוי בנושא ההצמדה. באוצר אומרים שההצמדה לשכר הממוצע במשק מ-2021 מופיעה בדברי ההסבר של הצעת החוק ובהצעתה הממשלה. כץ וניסנקורן תובעים להכניסה להצעת החוק, אלא שההצמדה רק מ-2021 תשחק מאוד את הישגי הנכים. גילאון ונציגי הנכים דורשים שההצמדה תחל מיד ולא מ-2021.

 

הוועדה איחדה חמש הצעות חוק פרטיות להעלאת קצבאות הנכים, שעברו בקריאה טרומית שבין מגישיהן חברי הכנסת אילן גילאון ממרצ, קארין אלהרר מיש עתיד, נאוה בוקר ויואב קיש מהליכוד, מיקי רוזנטל מהמחנה הציוני ודב חנין מהרשימה המשותפת. זאת, במטרה להשתמש בהצעה המאוחרת כפלטפורמה להעברת הצעת החוק הממשלתית ולהביאה לקריאה ראשונה. הצורך בהליך המסורבל נובע מחוסר היכולת של הממשלה להגיע להצעה מוסכמת. הדיונים צפויים להמשך בימים הקרובים.

 

באב"ד אמר בדיון עוד ש"אני רוצה להתנצל בפני הנכים. הדבר נמשך הרב יותר מזמן. הבירוקרטיה סביב הנושא זה דבר בלתי אפשרי וכל מה שסוכם נפתח מחדש. זה פשוט מחדל".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x