$
בארץ

תקדים: המבקר הגיש תלונה למשטרה כנגד ראש עיר על הפרת צו הגנה לחושף שחיתות

המבקר יוסף שפירא נתן צו הגנה למהנדס עיריית עפולה, ישראל קנטור, בו ציווה כי לא יפגעו בתפקידו, אולם לטענת האחרון העירייה ממדרת אותו; לפיכך שפירא הגיש תלונה נגד ראש העיר יצחק מירון

שחר אילן 14:0714.01.18

מבקר המדינה ונציב תלונות הציבור יוסף שפירא הגיש תלונה במשטרה נגד ראש עיריית עפולה יצחק מירון על הפרת צו הגנה זמני שנתן המבקר למהנדס העירייה ישראל קנטור. זוהי הפעם הראשונה בה מגיש נציב תלונות הציבור תלונה למשטרה על עבירה של הפרת צו הגנה זמני לחושף שחיתות. את התלונה הגיש בשם המבקר יועץ מבקר המדינה לתפקידים מיוחדים ניצב (בדימוס) עמיחי שי לראש אגף החקירות והמודיעין ניצב גדי סיסו.

בצו ההגנה שניתן ב-10.5.17, כתב שפירא בין השאר: "הריני מצווה בזה כי עיריית עפולה תמשך להעסיק את מר ישראל קנטור ולא תפגע בתפקידו, במעמדו, בסמכויותיו ובזכויותיו כעובד וכמהנדס העירייה, לא תקיים את השימוע אליו זומן במועד שנקבע או בכל מועד אחר ולא תוציאו לחופשה כפויה, וזאת עד למתן כל צו או הוראה אחרת על ידי".

 

יצחק מירון, ראש עיריית עפולה יצחק מירון, ראש עיריית עפולה צילום: ערן יופי כהן

 

לאחר הוצאת הצו, התלונן קנטור כי הוא מופר, העירייה ממדרת אותו והוא אינו מוזמן לישיבות הנוגעות לנושאים שהיו בטיפולו עד מתן הצו הזמני. בנוסף, פרויקטים שבהם טיפל הועברו לטיפול החברה הכלכלית בעפולה. לתלונה צורפו דוגמאות רבות המעידות לכאורה על הפרות כאמור.

 

בפגישה שקיים צוות מנציבות תלונות הציבור עם ראש העירייה, הוא אישר את טענות קנטור באומרו: "הוא לא יוזמן לישיבה. גם אם אני מפר את הצו. אני לא יכול לעבוד עם האדם הזה...". כן הומצאה לצוות הבירור הנחייה מפורשת של ראש העירייה למדר את המתלונן. בתכתובת דוא"ל שאל מנהל מינהל החינוך את ראש העירייה אם ניתן להיפגש עם קנטור ונענה כי: "מאוד אבקש להימנע מכל מפגש או מגע שרק מאפשר לו להמשיך ולתקוע את העסק". שפירא קובע כי מהאמור לעיל עולה אפוא חשד סביר כי צו ההגנה הזמני מופר ברגל גסה על ידי ראש העירייה.

 

ראש עיריית עפולה: החלטת המבקר שגויה משפטית ועובדתית

 

ראש עיריית עפולה יצחק מירון מסר בתגובה ש"אני מצר על החלטתו השגויה, הן משפטית והן עובדתית, של מבקר המדינה, להגיש את התלונה במשטרה". לדברי מירון, "מדובר בצו שלדעת יועציה המשפטיים של העירייה, לא היה מקום להוציאו מלכתחילה, ושבכל מקרה היה מקום לבטלו כבר לפני מספר חודשים".

 

מירון אומר עוד שאיש בעיריית עפולה לא הפר את הצו ותוקף את העיתוי שנבחר להגשת התלונה "ימים לאחר שהודענו למבקר, על כוונתנו לעתור כנגדו לבג"ץ, בין היתר, בגין ליקויים רבים שנפלו בהליך המתנהל על ידו". בין הליקויים, להם טוען מירון "התעלמות מהעובדה שהטענות בתלונת השווא של המהנדס, הועלו לראשונה, לאחר שנמסר לו על הכוונה לפטרו עקב אי תפקודו, והתעלמות תמוהה מניגוד העניינים החמור בו מצוי המהנדס, הפעיל באופן אישי בתחום הנדל"ן בעיר".

 

פרקליטו של קנטור, עו"ד דן שווץ ממשרד גדעון פישר מסר: ש"החלטת מבקר המדינה תביא להגברת האמון והביטחון של חושפי השחיתות כי ראוי ונכון לא להסכים להתעלם מהשחיתות ולהילחם בה ללא חשש. זאת, תוך ידיעה, שמי שראוי להגנה כחושף שחיתות, יזכה ממבקר המדינה להגנה הראויה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x