$
בארץ

תעריף החשמל יקבל מכה מהמס החדש

חוק ההסדרים הקרוב כולל העלאת המס (בלו) על הפחם, והנפגעת העיקרית תהיה חברת החשמל. אלמלא התייקרות המס האמורה, ייתכן אף שהתעריף יכול היה לרדת דווקא במה שמסומנת כשנת הבחירות הבאה

ליאור גוטמן 08:4711.01.18

חוק ההסדרים הקרוב נושא כמה בשורות בתחום האנרגיה, הראשונה שבהן היא העלאת המס (בלו) על הפחם, כאשר הנפגעת העיקרית תהיה חברת החשמל. זו שורפת מיליוני טונות של פחם בשנה שמשמשים אותה לייצור חשמל בתחנות הכוח בחדרה ובאשקלון.

 

עיון בהצעת המחליטים במסגרת החוק מעלה טענה שיותר מ־30% מייצור החשמל מקורו בפחם, אולם לתפיסת האוצר "מס הבלו עליו נמוך משמעותית מאומדן סך העלויות החיצוניות הנגרמות מהשימוש בו". ולכן, האוצר מציע שכבר מהחודש הבא, פברואר 2018, "יועלה הבלו על הפחם מ־46 שקל לטון ל־102

 שקל לטונה", או במילים אחרות - זינוק של שיעור המיסוי פי 2.2. במקור האוצר שאף להעלות את המס ביותר מ־300% ועד לרף של 212 שקל לטון, אולם אנשי רשות המסים ואגף תקציבים גילו מידה של רחמנות ובמסגרת ספר התקציב הם מעידים שהעלאת המס היא חלקית "כדי שלא להביא לייקור תעריף החשמל באופן משמעותי".

 

אז מה המהלך יניב למדינה? לפי ההסברים המצורפים, השינוי המוצע צפוי להביא לעלייה בהכנסות מדינה של כחצי מיליארד שקל בשנה, או במילים אחרות - העלאת מס תקבל ביטוי בתחילת 2019 באמצעות התייקרות של 2%־3% בתעריף החשמל. גם אם תעריף החשמל לא יעלה בשל צניחת שער הדולר או השפעות אחרות על הגז הטבעי - אף הוא דלק לייצור חשמל - אלמלא התייקרות המס האמורה, ייתכן אף שהתעריף יכול היה לרדת דווקא במה שמסומנת כשנת הבחירות הבאה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x