$
בארץ

הצעת חוק שתאסור פרסומות לסיגריות ומוצרי עישון עברה בטרומית

ההצעה מונעת פרסום למוצרי טבק ברדיו בטלוויזיה, באינטרנט ובשלטי חוצות ומאפשרת אותו למעשה רק בעיתונות המודפסת ובתוך חנויות לממכר מוצרי טבק

שחר אילן 14:3310.01.18

מליאת הכנסת אישרה בקריאה טרומית את הצעת חוק הגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק של חברי הכנסת איתן כבל (המחנה הציוני), יהודה גליק (הליכוד) וקבוצת חברי הכנסת. אליה הוצמדה הצעה דומה של ח"כ איל בן ראובן. ההצעה מונעת פרסום למוצרי טבק ברדיו בטלוויזיה, באינטרנט ובשלטי חוצות ומאפשרת אותו למעשה רק בעיתונות המודפסת ובתוך חנויות לממכר מוצרי טבק.

 

במהלך המשבר הקואליציוני על חוק המרכולים התעקש גליק כי לא יצביע עם הקואליציה בעד החוק כל עוד הממשלה לא תנקוט בצעד משמעותי לצמצום נגע העישון. הוא הסכים לתמוך בחוק המרכולים רק לאחר שהממשלה התחייבה לתמוך בחוק לאיסור פרסום ממכר סיגריות ומוצרי טבק.

 

ההצעה מכילה את ההגבלות על פרסום מוצרי עישון גם על מוצרים צמחיים נוספים, מלבד טבק, המשמשים לעישון, וכן על מכשירים המשמשים לעישון אותם המוצרים. בנוסף, מוצע לאסור על הפרסום כליל, למעט פרסום בעיתונות מודפסת ובתוך חנות לממכר מוצרי טבק ועישון.

 

ייאסרו פרסומות לסיגריות בכלי התקשורת המשודרים ייאסרו פרסומות לסיגריות בכלי התקשורת המשודרים צילום: שאטרסטוק

 

 

כבל אמר ש"החוק הזה הוא על חיים ומוות, לא פחות. כמעשן כבד לשעבר אני מרגיש שליחות אמיתית לשנות את החוק ולהציל את אלו שנדמה להם שהם מבינים את המשמעויות של העישון. המאבק על ביטול הפרסום באינטרנט וברשתות החברתיות מכוון לדור הצעיר שצורכים את רוב המידע שלהם דרך פלטפורמות אלו".

 

גליק אמר ש"העישון הוא גורם המוות מספר אחד בישראל ממנו מתים מדי שנה אלפי אנשים. זהו צעד ראשון ואני מקווה שבעקבותיו יבואו עוד רבים עד למיגור מגפת העישון. חברות הטבק יפסידו כסף אבל הציבור ירוויח". בן ראובן אמר ש"8,000 אנשים מתו ב-2016 מסיגריות. בשנה האחרונה נרשמה עלייה בכמות המעשנים וזאת אומרת שמה שנעשה נגד התופעה נכשל וצריך לעשות משהו אחר".

 

בדברי ההסבר לחוק נכתב כי חוק הגבלת הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק שנחקק בשנת 1983, קובע מספר מגבלות על הפרסומת והשיווק של מוצרי טבק. מאז חקיקת החוק חתמה ישראל ואישררה את אמנת המסגרת לפיקוח על טבק הקובעת כי על כל מדינה החברה באמנה לקבוע איסור מקיף על כל פרסומת למוצרי טבק, קידום מכירות ומתן חסות. מדינות רבות בעולם מיישמות מחויבות זו בחקיקה, ביניהן, בריטניה, צרפת, אוסטרליה, ספרד ושוודיה.

 

עוד נכתב כי, "אמנם, איסור על פרסומת למוצרי טבק פוגע בחופש העיסוק וחופש הביטוי של חברות הטבק, אך בהתחשב בנזקים הכבדים לבריאות הציבור וההשלכות של נזקים אלה, האיסור הכללי המוצע על פרסומת מסוג זה, הוא מידתי לדעת מציעי הצעת החוק".

 

ח"כ יעל גרמן מיש עתיד התנגדה. היא טענה ש"החוק הזה הוא כניעה לעיתונות הכתובה. לא יכול להיות שמי שכל כך נלחם בעישון ייחריג בחוק פרסומת בעיתונות המודפסת. הרי היא זו שמגיעה לכל אחד. זו כניעה ללוביסטים של העיתונות וצריך להוריד את הסעיף המבזה הזה".

 

ההצעה אושרה ברוב של 49 מול 4 מתנגדים ו-2 נמנעים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x