בארץ

יו"ר מרצ עתרה לבג"ץ נגד חוק המרכולים: "פוגע בזכויות היסוד של האזרחים"

העתירה שהוגשה היא כנראה סנונית ראשונה במה שצפוי כנראה להיות גל של עתירות, מצד מרכז השלטון המקומי ורשויות מקומיות שונות

שחר אילן 10:0709.01.18

יו"ר מרצ ח"כ זהבה גלאון עתרה לבג"ץ לביטול חוק המרכולים, שאושר הבוקר בקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת. העתירה שהוגשה באמצעות עו"ד דפנה הולץ-לכנר היא כנראה רק עתירה ראשונה במה שצפוי כנראה להיות גל של עתירות, מצד מרכז השלטון המקומי ורשויות מקומיות שונות. בין היתר מבקשת גלאון צו ביניים שימנע משר הפנים אריה דרעי לפעול על פי החוק עד לסיום הדיון בעתירה.

 

 

 

בעתירה נטען שהחוק הוא "בלתי חוקתי לאור פגיעתו הקשה בזכויות היסוד של אזרחי מדינת ישראל לחירות, לחופש המצפון ולחופש הדת בלא תכלית ראויה ובאופן בלתי מידתי". לדברי גלאון, "התיקון לחוק שולל באחת חירותם של אזרחי ותושבי הרשות המקומית לקבוע עבור עצמם בעצמם, באמצעות נציגיהם ברשות המקומית, בהם בחרו לצורך ניהול ענייניהם המוניציפליים, את אורחות חייהם בכל הקשור לאופן בו הם מעוניינים להתנהל בימי המנוחה השבועית שלהם. בהיות האיסור מונה משיקולים דתיים הוא אף פוגע במצפון ובחופש מדת".

 

זהבה גלאון זהבה גלאון צילום: אוהד צויגנברג

 

בעתירה טוענת עוד גלאון כי "בתיקון לחוק עשתה הכנסת שימוש פסול בסמכותה כרשות המחוקקת, תוך שחברי הכנסת מטעם הקואליציה פעלו תוך ניגוד עניינים מובהק בין מחויבותם לפעול כנציגי וכנאמני הציבור בבית הנבחרים, לבין רצונותיהם הפוליטיים-הצרים לשמירת הקואליציה ולקידום תועלתם האישית במאבקיהם הקואליציוניים". דבר זה יוצר זילות קשה של החוק הישראלי בכללותו ופוגע באופן קשה ביותר, ויתכן כי אף באופן בלתי הפיך, באמון הציבור ברשות המחוקקת".

 

עוד נטען כי "התיקון לחוק התקבל בלחץ, בחטף, מבלי שקדם לו דיון מקיף, מעמיק ונרחב באופן שיצר פגיעה קשה, חסרת תכלית ובלתי מידתית בזכויות יסוד ותוך פגיעה במרקם החיים הציבוריים העדינים ביחסי דת ומדינה ופגיעה באוטונומיה של השלטון המקומי". זאת, "באופן שיביא לשינוי קיצוני באופיין ובאופן ניהולן של הרשויות המקומיות את המרחב הציבורי, בכל הנוגע לפתיחתם וסגירתם של עסקים בימי מנוחה".

 

מליאת הכנסת אישרה הבוקר ברוב של 58 נגד 57 את הצעת חוק המרכולים, שיחייב אישור של שר הפנים לחוקי עזר עירוניים המאפשרים הפעלת חנויות בשבת. זאת, לאחר לילה של דיונים. קודם לכן קיבלה המליאה הסתייגות המאפשרת הפעלת חנויות נוחות בתחנות הדלק. עם העברת החוק הסתיים למעשה משבר השבת בקואליציה.

 

חוק המרכולים מעניק לשר הפנים סמכות לא לאשר חוקי עזר עירוניים המאפשרים פתיחת חנויות בשבת. יתרה מזאת, הוא קובע כי שר הפנים לא יאשר פתיחת חנויות בשבת אלא כדי "לספק צרכים שהם, לדעת השר, חיוניים ובהיקף המזערי הנדרש". עם זאת, החוק לא ישפיע על פתיחת חנויות בתל אביב כיוון שחוק העזר בתל אביב כבר אושר, אלא רק על חוקי עזר עתידיים ברשויות אחרות.

 

משמעות החוק היא שגורמים חרדיים יוכלו לעתור לבג"ץ כנגד עיריות שמאפשרות פתיחת חנויות בשבת כפי שעשו בתל אביב. אבל אותן עיריות לא יוכלו להעביר חוקי עזר שמאפשרים פתיחת חנויות בשבת משום שר הפנים יוכל לסכל זאת. במספר רשויות מקומיות ביניהן, גבעתיים, ראשון לציון ומודיעין, אושרו לאחרונה חוקי עזר עירוניים המאפשרים הפעלה חלקית של חנויות בשבת במטרה להקדים את העברת חוק המרכולים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x