$
בארץ

הביצים על הכוונת: רפורמת ההטלה נכנסה ברגע האחרון לחוק ההסדרים

מוצע כי משרד החקלאות יקים משטחים מחוץ לישובים על מנת לעודד הוצאת לולים ממרכזי ישובים וכי יוענקו מענקים למגדלים שיקימו בשותפות לולים חדשים גדולים, שיורידו מחירים

עמרי מילמן 08:4309.01.18

ברגע האחרון לפני שהופץ חוק ההסדרים לשרים באופן רשמי נכנסה רפורמה בענף ההטלה. במסגרת הרפורמה מוצע כי משרד החקלאות יקים משטחים מחוץ לישובים על מנת לעודד הוצאת לולים ממרכזי ישובים שהיום פוגעים בהתפתחות הישובים. עוד מוצע כי מנהלת ההשקעות של משרד החקלאות תעניק מענקים למגדלים שיקימו לולים חדשים גדולים, בשותפות עם מגדלים נוספים.

 

גודלו של לול ממוצע בישראל הוא של 2,500 תרנגולות מטילות, בעוד שלפי בדיקת האוצר הממוצע באיחוד האירופי גדול פי ארבעה ובאוסטרליה פי עשרה מה שגורר עלויות ייצור גבוהות יותר בישראל ולכך שמחיר ביצה בישראל גבוה ב-30%-40% בהשוואה לעולם. הדבר גורר עלות עודפת של 250 מיליון שקל בשנה למשק, לפי בדיקה של האוצר. כאשר במקביל, לפי האוצר, ישנם לולים שאינם עומדים בדרישות התברואתיות הבסיסיות ומרבית הלולים רחוקים מאד מהתקן האירופי.

 

אותם מענקים מותנים בכך שישתפו בהפחתת המחיר שמשלם המשווק למגדל עבור ביצת מאכל בסך של 6.5 אגורות באופן הדרגתי (כך שגם הציבור יראה בסופו של דבר תועלת מהמהלך).

 

ביצים ביצים צילום: עמית שעל

 

עוד מוצע להעניק מענקים מוגדלים למגדלים שיקימו לולים נטולי כלובים שם רווחת התרנגולות המטילות גבוהה יותר. כאשר במקביל יידרש שר החקלאות לקדם סימון של ביצים שיוצרו בלול נטול כלובים.

 

במקביל מבקשים באוצר לקבוע כי הרכב ועדת המכסות במועצת הלול, הקובעת את מכסות המטילות יכלול רוב של נציגי ממשלה ולא של נציגי המגדלים.

 

עו"ד יוסי וולפסון, עמותת תנו לחיות לחיות: "לא יתכן שמשרדים ממשלתיים מנסים להעביר בחטף רפורמה שלא תעמוד במבחן בג"ץ. בעולם ישנה מגמה ברורה של מעבר ללולים ללא כלובים, ואילו אצלנו מתעקשים לבזבז כספי ציבור כדי להנציח לולים אכזריים ומיושנים. השר כחלון טוען כי הוא דואג לבעלי החיים, אולם מבחן המציאות מראה שהוא מתעלם משיקולי צער בעלי חיים. הרפורמה כוללת תמריץ להקמת לולים ללא כלובים, כך שמוסכם על הממשלה כי ככל שמעבירים כספי ציבור לתעשיית הביצים, יש לעודד את תעשיית הביצים לעבור ללולים ללא כלובים, אולם התמריץ המוצע זניח; כדי לעודד שינוי אמיתי בתעשיית הביצים אסור לממן לולי כלובים מכספי ציבור. הנצחת הכלובים תהיה בכייה לדורות".

 

עו"ד שירה הרצנו, עמותת אנונימוס לזכויות בעלי חיים: "הרפורמה של כחלון גוזרת על 9.5 מיליון תרנגולות מאסר עולם בצינוק. תרנגולת בכלוב לא זוכה לראות אור יום, לנקר באדמה, לפרוש כנף, ובטח שלא להתעופף. ישראלים רבים בוחרים להימנע מצריכת ביצים מכיוון שגם ביצים מלולים ללא כלובים מגיעות מתעשייה אלימה שבה הורגים את האפרוחים הזכרים, שהם חסרי ערך כלכלי עבור התעשייה, וחותכים לתרנגולות את המקור באמצעות להב מתכת לוהט, אולם אפילו אלו שעדיין אוכלים ביצים, מתנגדים לכליאת התרנגולות בכלובים האכזריים, בוודאי על חשבון משלם המסים."

בטל שלח
    לכל התגובות
    x