$
בארץ

ארגוני הנכים זועמים: האוצר הפר את ההסכמות איתנו, נחזור לרחובות במלוא העוצמה

זאת משום שלטענתם האוצר ביצע שינויים בהצעת החוק להעלאת קצבאות הנכות. בין היתר, נכים קשישים יקבלו רק חצי מהתוספת. שר הרווחה: "הנכים קיבלו תוספת קטנה מדי"

שחר אילן 08:3409.01.18

יו"ר מטה מאבק הנכים נעמי מורביה מאשימה את הממשלה ובמיוחד את משרד האוצר בשורה של הפרות הסכם שהושג בין הממשלה לנכים בספטמבר. בין היתר היא מאשימה בהפרת ההסכם על העלאה משמעותית של הסכום שיכולים נכים להשתכר בלי שיקזזו מהקצבה שלהם (דיסריגארד). הסכום עומד היום על 2,800 שקל בחודש.

 

הצעת החוק של המדינה לגבי הנכים עדיין לא פורסמה משום מה, והנכים למדו על הפרות ההסכם משיחות עם שר הרווחה חיים כץ, שהתבטא השבוע: "אני חיים כץ נכשלתי. יצאתי למלחמה על הנכים מול האוצר והממשלה, והנכים קיבלו תוספת קטנה מדיי. אי אפשר לחיות עם זה, אבל זה מה שיש. שילכו לבג"ץ, שיפגינו, שייצאו למלחמה. זה האוצר אומר שאין כסף".

 

 

שר הרווחה חיים כץ ויו"ר מטה מאבק הנכים נעמי מורביה שר הרווחה חיים כץ ויו"ר מטה מאבק הנכים נעמי מורביה צילום: עמית שעל

 

 

"מי שישלם את מחיר הרוע והאגרוף הקמוץ הוא האזרחים, כנראה נחזור לרחובות במלוא העוצמה", אומרת מורביה שהיתה בחודשים האחרונים מהתומכים הגדולים של ההסכם עם המדינה.

 

המדובר בהצעת החוק שגבשו ראש הממשלה בנימין נתניהו, משרד האוצר ושר הרווחה חיים כץ. על פי מתווה זה, יהיו השנה שתי פעימות של העלאת קצבת הנכים בעלות של 2 מיליארד שקל שיעלו את הקצבאות ב־500 שקל מ־2,340 שקל ל־2,840 שקל. טענות הנכים מתייחסות לכמה נקודות. הוקטנה העלאת תקרת השכר שיכול להשתכר נכה בלי שיקזזו לו חלק מהקצבה. התקרה ירדה מ־4,000 שקל שעליהם הוסכם בפעימה הראשונה ל־3,200 שקל, ומ־4,300 שקל בפעימה השנייה ל־4,000 שקל. בלשכת כץ מסבירים כי מהטבה זו ייהנו רק כמה אלפי אנשים אבל עלותה כ־100 מיליון שקל לשנה. לכן העדיפו להעביר את הכסף להגדלת הקצבאות, כך שייהנו מהן 300 אלף נכים.

 

טענות נוספות: נכים קשישים שעברו את גיל קצבת הזקנה יקבלו רק חצי מהתוספת שיקבלו נכים רגילים לקצבה. בניגוד להסכם, אין בחוק הצמדה של הקצבאות לשכר הממוצע במשק. הצעת החוק כוללת רק שתי פעימות מתוך הארבע שעליהן סוכם.

 

בלשכת שר הרווחה מסרו שדברי השר כי נכשל התייחסו להשגת קצבה בגובה שכר מינימום לנכים, "אבל המהלך כולו הוא הישג העלאת קצבאות אחרי 16 שנה ובסכום של 2 מיליארד שקל".

 

במשרד האוצר העדיפו לא להגיב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x