$
בארץ

ועדת הכלכלה אישרה דחייה ברפורמה במכון התקנים - עד אפריל

הממונה על התקינה טען שמערכות המחשוב אינן מוכנות והתחייב כי מדובר בדחייה האחרונה. הרפורמה במכון התקנים תאפשר גם למכונים פרטיים לערוך בדיקות עמידה בתקן ולא רק למכון, מהלך שאמור להפחית את יוקר המחיה

שחר אילן 18:2208.01.18
ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה היום (ב') דחייה נוספת של הרפורמה במכון התקנים בשלושה חודשים עד ל-1 באפריל 2018. הממונה על התקינה במשרד הכלכלה, יעקב וכטל התחייב עם זאת בפני חברי הוועדה בדיון כי מדובר בדחייה האחרונה. היו"ר כבל אמר בתגובה כי יותר מדי פעמים שמעו חברי הוועדה, במקרים אחרים, כי מדובר בדחייה אחרונה שאחריה הגיעה עוד בקשת דחייה, והוסיף: "אני מקווה שהפעם זו באמת הדחייה האחרונה". ח"כ יעקב פרי מיש עתיד שאל "מה מבטיח שבעוד 3 חודשים הרפורמה תיכנס לתוקף"? וענה: "שום דבר לא מבטיח".

 

הרפורמה במכון התקנים אמורה לאפשר גם למכונים פרטיים לערוך בדיקות עמידה בתקן ולא רק למכון התקנים. המשמעות, כך מסביר יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן היא חיסכון משקי באמצעות הורדת עלויות, תחרות וקיצור משכי זמן. באוצר מעריכים את החיסכון בחצי מיליארד שקל לשנה. הרפורמה הייתה אמורה לצאת לפועל ב-1 באוקטובר. אבל ברגע האחרון פנה משרד הכלכלה לוועדת הכלכלה של הכנסת וביקש דחייה של שלושה חודשים ביישום הרפורמה עד ה-1 בינואר 2018, בטענה שמערכות המחשוב אינן מוכנות. כבר אז הודיע שצפויה פנייה נוספת לדחייה עד ה-1 באפריל, שהגיעה היום לוועדה.

מכון התקנים מכון התקנים צילום: יריב כץ

 

בדיון היום התחייב וכטל כי המערכת הממוחשבת של מעון התקנים אכן תהייה מוכנה ב-1 באפריל. ח"כ רועי פולקמן ממפלגתו של שר האוצר כולנו אמר שהמהלך יעודד תחרות בשוק וישפיע ישירות על יוקר המחייה.

 

בדיון הקודם התברר שהמדינה בונה שתי מערכות מחשב מקבילות להפעלת מערכת הקשר בין מכון התקנים, המכס והמכונים הפרטיים. משרד הכלכלה בונה מערכת בהיקף שתעלה 15 מיליון שקלים שתתחיל לפעול ב-1 באוקטובר 2018 ועלותה 15 מיליארד שקלים. מכון התקנים מעדכן את מערכות המחשב שלו בעלות של 10 מיליון שקלים והמערכת שלו תהיה מוכנה ב-1 באפריל. המערכת אמורה לטפל בחצי מיליון פעולות ביום

 

עידו סופר מאגף התקציבים באוצר טען אז שהאפשרות להתחיל את הרפורמה חצי שנה קודם, באפריל הקרוב במקום באוקטובר, שווה את המחיר של עוד 10 מיליון שקל. כן טענו נציגי משרדי הממשלה שהמערכת של מכון התקנים תשמש בעתיד כגיבוי למערכת של משרד הכלכלה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x