$
בארץ

נחשפה תוכנית "בתי הספר של החגים" - לצמצום ימי החופשה בחנוכה ובפסח

לפי התוכנית שגיבשו משרדי האוצר והחינוך, בשנת הלימודים הקרובה יצומצמו 5 ימים בחופשת הפסח ובשנת הלימודים הבאה יצומצמו 10 ימים - 5 בחנוכה ו-5 בפסח. העלות: 400 מיליון שקל בשנה

עמרי מילמן וספי קרופסקי 13:4708.01.18

משרדי האוצר והחינוך חשפו היום (ב') את תוכנית "בתי הספר של החגים" שבמסגרתה יצומצמו בהדרגה 10 ימי חופשה בשנה לתלמידי הגנים וכיתות א'-ג' בבתי הספר היסודיים - ובימים אלה יתקיימו קייטנות. לפי הודעת האוצר, התוכנית "תוביל לחיסכון של כאלף שקלים בשנה למשפחה עם שני ילדים, ותעניק לתלמידים מסגרת איכותית ומפוקחת, תיתן מענה להורים עובדים, תקל על נטל תשלומי ההורים ותוביל לצמצום פערים".

 

 

על פי התוכנית, בשנת הלימודים הקרובה, במגזר היהודי יצומצמו 5 ימים בחופשת הפסח ובמגזר הלא יהודי יצומצמו 5 ימים בחופשת האביב. לפי הודעת המשרדים, הילדים בגני הילדים ובכיתות א' עד ג' יקבלו מענה חינוכי מלא בימים א' ועד ה' (25.3 ועד 29.3). במגזר הערבי והדרוזי יינתנו 5 ימים בחופשת האביב. בשנת הלימודים הבאה, במגזר היהודי יצומצמו 5 ימים בחופשת חנוכה ו-5 ימים בפסח, ובמגזר הלא יהודי: 5 ימים בחופשת האביב, ו-5 ימים בחופשת החורף.

 

העלות המוערכת של המהלך עומדת על כ-400 מיליון שקל בשנה, כאשר ברשויות חזקות מבחינה סוציו-אקונומית הקייטנות ימומנו גם על ידי ההורים, וברשויות החלשות הן יהיו בחינם. התוכנית, שנולדה בין השאר בעקבות מחאת ההורים על ביזור וריבוי חופשות התלמידים, נועדה לספק מענה להורים עובדים, לסייע בצמצום פערים בין תלמידים מרקעים שונים, להקל על נטל תשלומי ההורים במהלך ימי החג וכן לאפשר תוכניות העשרה נוספות לתלמידים גם בימים אלו.

 

 

כחלון ובנט. העלות: 400 מיליון שקל בשנה כחלון ובנט. העלות: 400 מיליון שקל בשנה צילום: מוטי קמחי

 

 

השתתפות ההורים בימי הפעילות הללו תקבע לפי אשכולות הלמ"ס (הדירוג הסוציו-אקונומי) של היישוב שבו הם מתגוררים. אשכולות למ"ס 1 עד 4 (הנמוכים ביותר) לא יידרשו לשלם כלל; אשכולות למ"ס 5 עד 7 ישלמו 20 שקל ליום פעילות; ואשכולות למ"ס 8 עד 10 ישלמו סכום של 30 שקל עבור יום פעילות. עלות יום פעילות אחד היא כ-40 מיליון שקל.

 

שעות הפעילות יהיו בין 8:00 ל-13:00 בבתי הספר ומ-7:30 עד 13:00 בגני הילדים. הצוותים החינוכיים יורכבו ממורים או שני מדריכים בכל קבוצה בבתי הספר ומגננת וסייעת או מדריכה וסייעת בגני הילדים. במשרד החינוך מעריכים כי פוטנציאל המשתתפים בתוכנית הוא של מעל 416 אלף תלמידים בבתי הספר ומעל 494 אלף ילדים בגנים.

 

כחלון: בשורה להורים הצעירים ולמעמד הביניים

 

שר האוצר משה כחלון מסר: "התכנית לקיצור החופשות היא המשך ישיר של רפורמת הצהרונים ושל תכנית נטו משפחה. מדובר בבשורה אדירה להורים הצעירים ולמעמד הביניים. הורים שיכולים לעבוד להתפרנס בראש שקט מחזקים את החברה הישראלית ואת המשק. הגיע הזמן אחרי שנים רבות שנסתכל גם על אוכלוסיות שלא הסתכלו עליהן במשך שנים וזה בדיוק מה שאנחנו עושים היום. מדובר בתיקון עוול שנגרם במשך השנים להורים שהיו צריכים להיקרע בין הצורך לצאת ולעבוד ובין הדאגה לילדים. גם בתקציב 2019 נמשיך לחזק את מערכת החינוך, הרווחה והבריאות והרווחה".

 

שר החינוך נפתלי בנט: "אנו מבצעים היום תיקון היסטורי, תיקון הפער שבין חופשות ההורים לחופשות התלמידים. בהתאם למטרות שהצבנו לעצמנו, אנחנו מקדמים במלוא התנופה חינוך איכותי בשעות לא פורמליות, בחופשת הקיץ, בצהרונים, בחוגים, ועכשיו גם בחופשות החגים. הבטחנו זאת להורים לפני פתיחת שנת הלימודים, ועכשיו אנחנו מקיימים".

 

חיים ביבס יו"ר מרכז השלטון המקומי: "אני מברך על המהלך החיוני, והנחוץ למען ההורים הצעירים והעובדים. השלטון המקומי מגויס לצד שר החינוך,האוצר וכלל הגופים הרלוונטיים ויעניק מענים חינוכיים בהפעלת הרשויות המקומיות עבור התלמידים וההורים העובדים בתקופה זו".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x