• תפריט
בארץ

פרסום ראשון

"אילוצי לו"ז" או "עניין משפחתי"? נתניהו ביטל ברגע האחרון דיון על חברת החשמל

במוקד הפגישה תוכנן להעלות לדיון סוגיה קריטית: הפסקת או המשך ההליך המשפטי שמנהלת הממשלה בבג"ץ בנושא זכות השביתה של הוועדים. הפגישה נדחתה להערב בשעה 19:00

אדריאן פילוט וליאור גוטמן 11:1308.01.18

ראש הממשלה בנימין נתניהו ביטל ברגע האחרון, פגישה היום (ב') בנושא הרפורמה בחברת החשמל, כך נודע ל"כלכליסט". למשתתפים שהיו כבר בדרך לחדר הדיונים, נאמר כי הסיבה היא "ענייני לו"ז". הפגישה נדחתה להיום ב-19:00.

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי הדיון נדחה בכמה שעות בגלל אילוצי לו''ז של ראש הממשלה.

 

 

 

על פי גורמים במשק האנרגיה, הביטול נובע מלו"ז קצר לגיבוש התקציב והרצון למצוא פתרון למשבר חוק המרכולים שלא מצליח למצוא רוב לאישורו. אולם גורם אחר אמר כי נתניהו ביטל את הפגישה בשל עיסוק דחוף בעניינים אישיים משפחתיים. בלשכת רה"מ הכחישו שעניין משפחתי מעורב בביטול הפגישה.

 

על פי הבנה שגובשה. הצדדים יופיעו בפני רה"מ ויציגו את ההתקדמות. יצוין שרק בחמישי האחרון משרדי האוצר והאנרגיה הודיעו לבג"ץ שלא כל ההסכמות נסגרו ועדיין יש פערים בין הצדדים.

 

בפגישה, שהוגדרה כ"חיונית" אמורים היו להציג לנתניהו את פרטי הרפורמה, ורה"מ אמור היה לאשר או לפסול את המתווה עליו סוכם.

 

לדיון הוזמנו שר האנרגיה יובל שטייניץ, מנכ''ל האוצר שי באב''ד, מנכ''ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר, מנכ''ל משרד האנרגיה אודי אדירי והממונה על התקציבים באוצר שאול מרידור.

 

"זוה היתה אמורה להיות פגישה חשובה ביותר. כולם המתינו לה בכיליון עניים", אמר גורם המעורה בפרטים. למשתתפים שהיו כאמור כבר בדרך לחדר הדיונים, נאמר כי הסיבה היא "ענייני לו"ז".

 

ההסכם על הרפורמה בחברת החשמל ההסכם על הרפורמה בחברת החשמל צילום: Alex Kolomoisky

 

במוקד הפגישה תוכנן להעלות לדיון סוגיה קריטית: הפסקת או המשך ההליך המשפטי שמנהלת הממשלה בבג"ץ בנושא זכות השביתה של הוועדים, במקרה של רפרומות מבניות בארגון בהם הם מועסקים. הרפורמה בחברת החשמל הוצגה לפני כשבועיים וכבר אז מסרו מוביליה כי ללא הפסקת ההליך מול בג"ץ - הרפורמה לא תצא לפועל ויו''ר ההסתדרות אבי ניסנקורן יחד עם יו''ר ועד החברה, מיקו צרפתי, צפויים לסגת מכל ההסכמות.

 

מנגד, נתניהו מתעקש להמשיך את ההליך. בדצמבר נחשף ב"כלכליסט" מכתב חריף ששיגר מנכ''ל משרד ראש הממשלה אלי גרונר, ובו הוא מסביר לכל הגורמים המעורבים ברפורמה, כי חל איסור על כל ויתור בהליך מול בג''ץ וכל שינוי בהחלטה בנושא הזה, יהיה חייב לקבל את אישור רה"מ היועץ המשפטי לממשלה. 

 

גרונר הסביר במכתב את עמדתו של ראש הממשלה, לפיה, מדובר בנושא לאומי רחב בעל השלכות משקיות דרמטיות, כאשר על כף המוזאניים מונחות מצד אחד רפורמה חשובה במשק החשמל ומצד שני היכולת עצם היכולת של הממשלה להוציא לפועל רפורמות בענפים שונים במשק על מנת ליישם את מדיניותה. מהמכתב עולה כי רה"מ כבר החליט מה המשקל הסגולי של כל אחד מהמלכים: "יש להמשיך בהליכים המשפטיים לקבלת פסק דין עקרוני", קובע מנכ''ל משרד ראש הממשלה.

 

 גם הממשלה עצמה מודה שהקצוות רחוקים מלהיות סגורים: ביום חמישי האחרון הגישה פרקליטות המדינה בקשה לבג"ץ לדחות את הדיון בזכות השביתה של עובדי חברת החשמל, כאשר משרדי האוצר והאנרגיה מעידים ש"נציגי חברת החשמל ונציגות עובדי חברת החשמל קיימו חובת היוועצות בנוגע למתווה הרפורמה, אולם בנשימה אחת הם מודים ש"יובהר כי הדיונים בין הצדדים בנוגע להשלכות המתווה המתוכנן על זכויות העובדים אמנם התקדמו משמעותית אך טרם השלימו לכדי הסכמו קיבוציות".

 

השורה התחתונה של המדינה, כך לפי ההצהרה לשופטי בג"ץ היא ש"בימים הקרובים מתווה הרפורמה ותוצרי הדיונים על השלכות המתווה על זכויות העובדים, כמות שהן נכון לעת הזו, יוברו לדיון עם ראש הממשלה ושר האוצר ושר האנרגיה בהשתתפות כלל הגורמים הרלוונטיים", מה שהוביל אותם לבקש ארכה בדיון המשפטי עד ל-4 בפברואר.

 

בתוך כך ועד המהנדסים בחברה מעדכן הבוקר שבניית שתי תחנות הכוח החדשות שהובטחה לחברה תתגלגל לאגף הביצוע ולא לעובדי תחנת הכוח בחדרה, מה גם שתחנות הכוח רק יבנו על ידי החברה, ולאחר השלמת העבודה הם ימכרו לגורם אחר בטווח של עוד 8 שנים. עוד מעדכנים שם שבשנת 2022 תכנס תחנת הכוח הפחמית בחדרה לשימור (35% תפוקה או פחות) ומאות עובדי החברה יפוטרו או יצאו לגמלאות מקודמות, בפרט אם הם בני 55 ומעלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x