שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

חוק המרכולים: חנויות הנוחות בתחנות הדלק יוחרגו, אילת לא

כך סוכם בישיבת ראשי סיעות הקואליציה; הכוונה היא להחריג את חנויות הנוחות באמצעות אישור הסתייגות שהגיש הליכוד - החרדים יתנגדו, אך יש עתיד צפויה לתמוך; בשלב זה נראה שלקואליציה רוב דחוק של 59 מול 58 בעד החוק

שחר אילן 16:1407.01.18

פשרה בקואליציה בנושא חוק המרכולים, לקראת ההצבעה הצפויה מחר במליאת הכנסת: חנויות נוחות בתחנות דלק יוחרגו מהחוק, אבל אילת לא תוחרג. הפשרה מוסברת בכך שמדובר באותה קופה של תחנות הדלק. כך סוכם בישיבת ראשי הסיעות. בשלב זה נראה שלקואליציה רוב דחוק של 59 מול 58. ביום רביעי סיכל ח"כ בצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי ניסיון של יו"ר הקואליציה ח"כ דוד אמסלם מהליכוד להחריג את אזור בתי המלון באילת מחוק המרכולים.

 

הכוונה היא להחריג את חנויות הנוחות באמצעות אישור הסתייגות שהגיש הליכוד, כלומר לא להחזיר את הנושא לדיון בוועדה. צפוי שהחרדים יתנגדו להסתייגות, למרות הסכמתם שתעבור. כך שלקואליציה לבדו לא יהיה רוב לאשר אותה. עם זאת, יש עתיד הבהירה בעבר שתתמוך בכל החרגה מהחוק, ולכן סביר שקולותיה יאפשרו את אישור ההסתייגות.

 

דרעי ונתניהו דרעי ונתניהו צילום: רויטרס

 

 

יוזמת חוק המרכולים מעניקה לשר הפנים סמכות שלא לאשר חוקי עזר עירוניים המאפשרים פתיחת חנויות בשבת. יתרה מזאת, היא קובעת כי שר הפנים לא יאשר פתיחת חנויות בשבת אלא כדי "לספק צרכים שהם, לדעת השר, חיוניים ובהיקף המזערי הנדרש". עם זאת, החוק לא ישפיע על פתיחת חנויות בתל אביב, מאחר שחוק העזר בתל אביב כבר אושר, אלא רק על חוקי עזר עתידיים ברשויות אחרות.

 

משמעות ההצעה היא שגורמים חרדיים יוכלו לעתור לבג"ץ נגד עיריות שמאפשרות פתיחת חנויות בשבת כפי שעשו בתל אביב. אבל אותן עיריות לא יוכלו להעביר חוקי עזר שמאפשרים פתיחת חנויות בשבת, משום ששר הפנים יוכל לסכל זאת. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x